Chłodny dom o ciepłym obliczu! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Chłodny dom o ciepłym obliczu!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesne domy od Möhring Architekten Nowoczesny
Loading admin actions …

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was dom z historią. Nie jest to jednak odnowiony wiekowy budynek, ale projekt, którzy architekci z niemieckiego studia Möhring Architekten musieli dostosować do specyfiki i tradycji miejsca. Działka znajduje się pod Berlinem, w okolicy, która kiedyś pełna była pól uprawnych. Dodatkowo, stoi już na niej jeden budynek i to z XIX wieku! To skromny dom o dwuspadowym dachu krytym czerwoną dachówką, którego dzisiaj tutaj nie zobaczymy. Jednak to w relacji do niego powstała nowa konstrukcja, jako że życzeniem właścicieli było stworzenie wewnętrznego dziecińca łączącego ze sobą dwa budynki. Z kolei długa działka dała naszym architektom możliwość stworzenia zielonej przestrzeni także za nowym domem. Tak w szacunku dla otoczenia oraz jego historii powstał ciekawy budynek otoczony dwoma ogrodami! 

Zaciekawieni? Wybierzmy się zatem za naszą zachodnią granicę!

Zielony dziedziniec

Aby zapewnić dobrą komunikację między budynkami, a jednocześnie podkreślić ich odrębność, nasi architekci zdecydowali się na wprowadzenie małego poletka oraz eleganckiego stawu. Bryła budynku ich projektu ma kształt prostopadłościanu o podstawie zbliżonej do kwadratu, jednak przedłużono ją ramieniem zadaszonego korytarza, którego słupy stają nad sadzawką niczym kolumny w antycznym atrium.

Szara kostka

Przechodzimy na tyły budynku i jesteśmy zaskoczeni jego prostotą. Szarość cementu doskonale dopełnia szary żwi, którym wysypane są wszystkie dróżki oraz widoczny powyżej taras. Skala przeszkleń jest imponująca, o czym z resztą przekonamy się już za chwilę we wnętrzu. Na razie możemy obserwować odbiejający się w nich krajobraz.

Zapraszający korytarz

Korytarz prowadzi do głównego wejścia. Właściciele nie chcieli, aby nowy dom nie był dobudówką do starego lecz by był wolnostojący, pozostający jednak w relacji do wiekowej konstrukcji. Widoczna powyżej ścieżka jest wizualnym wyciągnięciem ręki. Rytm słupów wprowadza wręcz atmosferę pewnej podniosłości. Z kolei jego ściana pomalowana na ciemny szary zapewnia wrażenie głębi, kiedy patrzymy na konstrukcję z boku.

Biały przedpokój

Przekraczamy próg i znajdujemy się w królestwie bieli. Po naszej prawej stronie znajduje się przedpokój z wygodną ławą-szufladą, a nad nią z kolei umiejscowiono drążek na wierzchnie okrycia. Na całym tym piętrze będziemy mogli odkryć, że choć z reguły zrezygnowano tutaj z drzwi, to umiejętnie konstruując przestrzeń architekci wydzielili kolejne funkcjonalne strefy.

Imponujące schody

Odwracamy się i kierujemy nasz wzrok w stronę imponujących jednobiegowych schodów z drewnianymi stopniami, które podświetlone są punktowym światłem. Z tego miejsca możemy skierować się do pomieszczeń prywatnych na piętrze, kuchni lub też ogromnej przestrzeni otwartej z widoczną już jadalnią oraz schowanym w głębi salonem.

Mimo widoku tych ciekawych schodów wciąż zastanawiacie się Czy schody drewniane to najlepsza opcja do domu? Ten Katalog Inspiracji rozwieje wszystkie wątpliwości!

Jasna przestrzeń otwarta

Z kuchni przechodzimy do strefy jadalni, która znajduje się w głębi, w ogromnym pomieszczeniu otwartym. Może ona służyć różnorakim celom, nie tylko przygotowywaniu posiłków. Designerskie krzesła otaczają okrągły stolik. Meble swoją bielą wyróżniają się na tle ciemnej podłogi. Drugą strefą, którą tutaj znajdziemy, jest przestronny salon. Każda z części posiada swoją własną lampę, zawieszoną na różnej wysokości.

Widok od góry

Jak już mogliśmy zauważyć, piętro otwarte jest na parter galerią. Tutaj podłogę oraz oparcie balustrady wyłożono tym samym drewnem co stopnie schodów. Jest ono ciepłe i sprawia, że od razu czujemy się przyjemnie. Rzućmy okiem na dół i przyjrzyjmy się eleganckiemu, obitemu skórą narożnikowi oraz ogromnemu przeszkleniu na całą wysokość ściany.

Wspaniała modułowa kuchnia

Zakochaliśmy się w tej kuchni! Łączy ona w sobie wszystko co kochamy w kuchniach najbardziej: praktyczność, doskonałe doświetlenie przestrzeni oraz elegancję. W tym pomieszczeniu łatwo skupić się na funkcjonalności i zapomnieć o stylu, tutaj nam to nie grozi. Ciemny, niejednolity parkiet kontrastuje z bielą ścian, podobnie jak elegancka ława ze skórzanym obiciem. Mocowanie okapu zachwyca oryginalnością. No i jak tu przestronnie! Aż chce się zacząć gotować.

Neutralna łazienka

Jedni lubią ekstrawaganckie łazienki z wzorzystymi płytkami lub technologicznymi innowacjami, podczas gdy inni najlepiej relaksują się przy neutralnych barwach. Do drugiej grupy należą mieszkańcy tego stylowego domu. Wybrali oni kremowe płytki zabudowy wanny oraz schowanego za nią prysznica. Podłoga natomiast jest jasnoszara. To idealne miejsce, aby się wyciszyć.

Geometria w ogrodzie

Najlepsze na koniec! Oto widok tylnej fasady wraz z przylegającym do niej, imponującym ogrodem. Zaprojektowano tutaj aż cztery sadzawki na dwóch różnych poziomach. Mają one kształty kwadratów. Pary stawów dzieli żwirowa ścieżka. Trzeba przyznać, że z tej perspektywy dom prezentuje się niezwykle okazale! Ogromne przeszklenie fasady zdaje się nawiązywać do ułożenia sadzawek, jak sądzicie?

Co sądzicie o geometrycznych układach ogrodów?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu