homify 360°: świetlista oaza w Krakowie | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: świetlista oaza w Krakowie

Aśka Warchał Aśka Warchał
dom jednorodzinny na ul. Balickiej w Krakowie Nowoczesne domy od Atelier Loegler Architekci Nowoczesny
Loading admin actions …

Dzisiaj na homify mamy przyjemność zaprezentować Wam dom jednorodzinny w Krakowie przy ulicy Balickiej. Ta zaskakująca konstrukcja została stworzona przez prestiżowe Atelier Loegler Architekci, mająca w swoim portfolio różnorodne realizacje: budynki szkolne, biurowe, a nawet przykłady architektury sakralnej.. Tym razem skupiamy się na ich projekcie mniejszej skali, który jednak nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, że jest przykładem Architektury przez duże A

Co to oznacza? Misją Atelier Loegler Architekci jest tworzenie budynków, będących optymistycznym ujęciem współczesnego życia, cechujących się poszanowaniem człowieka i środowiska. Projektując, szczególnie zajmuje ich światło, lokalizacyjne uwarunkowania oraz zaprowadzenie ładu i porządku, starają się bowiem zakorzenić własne kreacje w kanonach klasycznej architektury. W efekcie powstają na wskroś nowoczesne budynki, jednocześnie niezwykle intuicyjne w użytkowaniu, wygodne i piękne zarazem. 

Czy tak było i z domem jednorodzinnym w Krakowie? Przekonajmy się…

Fasada od ogrodu

Nasz spacer rozpoczynamy od ogrodu, a tam Atelier Loegler Architekci od razu nas zadziwia i to na wiele sposobów. Po pierwsze, fasada zdaje się mieć kształt kwadratu, co jest rozwiązaniem niezwykle nietypowym. Z tej perspektywy, kwadrat zaburza nieznacznie linia dachu. Kiedy przyjrzymy się bliżej okaże się, że również w dolnej części kwadrat został przedłużony, ponieważ wejście do ogrodu znajduje się poniżej jego poziomu. Tę fascynującą geometryczną grę dopełnia dach, całkowicie płaski, pod kątem prostym do fasady. Co najciekawsze, został on otwarty i wielki świetlik o kształcie elipsy zalewa światłem taras, znajdujący się na najwyższym piętrze. Monumentalna konstrukcja nie przytłacza jednak surowością, całkowicie przeszkolona część nie zajmuje całej fasady, dzięki czemu jest również lepiej doświetlona.

Wnętrze skąpane w świetle

Efekty tego doświetlania widzimy na kolejnym zdjęciu. Otwarta przestrzeń salonu połączonego z jadalnią jest wręcz zalana światłem. Efemeryczną atmosferę dopełnia zastosowanie jasnych kolorów na ścianach oraz podłoga z jasnego parkietu. Biele i beże otaczają brązowe meble, które swoimi barwami wyraźnie zaznaczają granice poszczególnych funkcjonalnych stref w otwartej przestrzeni. 

Schody

Powyższe ujęcie schodów, pokazuje z jak otwartym projektem mamy do czynienia. Nawet drewniane stopnie schodów zdają się tutaj unosić w powietrzu! Pomieszczenia płynnie w siebie przechodzą, co jeszcze za chwilę zobaczymy z innej perspektywy. Drewno w połączeniu z metalem i wykończeniem z szarego kamienia zapewnia nowoczesny szyk.

Fasada od ulicy

elewacja frontowa — noc Nowoczesne domy od Atelier Loegler Architekci Nowoczesny
Atelier Loegler Architekci

elewacja frontowa — noc

Atelier Loegler Architekci

Po tej świetlistej przestrzeni, którą zobaczyliśmy przed chwilą, fasada od ulicy może zaskoczyć! Jak ten zabudowany sześcian jest jednocześnie świetlistą oazą? Główną rolę odgrywa tutaj przeszklenie przeciwległej fasady, ale również i z tej strony znajdziemy ciekawe rozwiązania. Po pierwsze przeszklony moduł centralny z głównym wejściem do domu oraz klatką schodowa. Po drugie… czy  pozostałe okna nie wydają się Wam zastanawiające? Tak, one również zostały przykryte drewnianymi deskami, co w nocy daje ciekawy efekt, zapewniający prywatność mieszkańcom. Za dnia okazuje się, że okna przysłaniają nowoczesne okiennice, które można otwierać, by wpuścić więcej naturalnego światła. Zwróćmy także uwagę na detal podłoża w kształcie koła, nawiązujący do elipsy na tyłach domu. Ciekawy i praktyczny jest również zjazd do garażu, przydający projektowi dynamizmu.

Mur z drewna

Jeszcze bardziej zaskakujące są fasady boczne, całkowicie zakryte drewnianą ażurową konstrukcją. Poprzez takie ułożenie desek oraz podzielenie fasady na moduły, nie są to bynajmniej ściany nudne. Tworzą pozory jednolitego sześcianu, który ochrania prywatność domowników.

Świetlista oaza

elewacja ogrodowa — noc Nowoczesne domy od Atelier Loegler Architekci Nowoczesny
Atelier Loegler Architekci

elewacja ogrodowa — noc

Atelier Loegler Architekci

Nasz spacer kończymy ostatnim spojrzeniem na fasadę od strony ogrodu, już po zachodzie słońca. Wtedy jeszcze lepiej możemy zaobserwować płynne przechodzenie w siebie pomieszczeń, ale przede wszystkim docenić walory szklanych ścian, tworzących świetlistą oazę zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Betonowe ściany fasad bocznych strzegą jej przed niechcianymi spojrzeniami, podczas gdy obłożony drewnem dach wieńczy tę niesamowitą konstrukcję…

Ciekawią Was inne domy z Krakowa? Jeden z nich znajdziecie w Katalogu Inspiracji:  homify 360°: dom na skarpie w Krakowie.

Mielibyście ochotę zamienić się z właścicielami?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu