6 pomysłów na kuchnię w stylu wiejskim | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

6 pomysłów na kuchnię w stylu wiejskim

Aśka Warchał Aśka Warchał
Kubki Kurpiowskie od Folkstar Minimalistyczny
Loading admin actions …

Kuchnia w stylu wiejskim nie w każdym domu się sprawdzi. W mieszkaniach rzadko. A jednak, kiedy tylko mieszkańcy dysponują odpowiednią przestrzenią, wybierają go bez wahania. Dlaczego tak się dzieje? Styl wiejski przywodzi na myśl wakacje, domek babci za miastem, innymi słowy – miejsce bez stresu, gdzie czas wolniej płynął. W naturalny sposób, kuchnia w stylu wiejskim to także nawiązanie do tradycji. Przyrządzone w niej dania wręcz muszą być smaczne. Gotowanie i tradycja to świetne połączenie!

Dla kuchni w stylu wiejskim charakterystyczne jest bogate użycie drewna, jest to jej główny wyznacznik, chociaż oczywiście nie jedyny. Nie ma też jednej jedynej prawidłowej recepty na aranżację. Drewno automatycznie wytwarza przytulną atmosferę, zapraszającą do środka. Inne elementy wystroju mogą mieć wzory folkowe lub kwiatowe, wszystko zależy od naszej inwencji. 

Zanim sami przystąpimy do urządzania naszej kuchni w stylu wiejskim, sprawdźmy, jakie pomysły mają profesjonaliści z homify!

1. Delikatnie i nowocześnie

Zaczynamy propozycją od architektów wnętrz z DF Interior, którzy udowadniają nam, że kuchnia w stylu wiejskim, to niekoniecznie chłopska chata. Drewniane formy są bardzo proste i geometryczne. Belki stropu, stół oraz deska, wieńcząca strefę przygotowywania posiłków, nadają ramy tej ciekawej, wieloelementowej przestrzeni. Wiejski klimat tworzy oczywiście wyznaczenie kuchni drewnianymi słupami, z których jeden możemy zaobserwować po prawej stronie, a także drewniany sufit. Jednak buduje go również podłoga z ceglanych płytek wraz z bardziej wysublimowanymi rozwiązaniami, takimi jak lekkie firanki oraz powieszenie drewnianych łyżek na ścianie – dekoracja typowo wiejska. Biało-błękitne meble rozjaśniają przestrzeń i wnoszą do niej pewną delikatność. Na koniec, nie można nie zwrócić uwagi na gałęzie brzozy, które, umieszczone w wazonach na skraju kuchni, łączą nas bezpośrednio z naturą. Kuchnia idealna!

2. Natura na stole

Deski dębowe do krojenia / serwowania WILD od D2 Studio Wiejski
D2 Studio

Deski dębowe do krojenia / serwowania WILD

D2 Studio

Bezpośrednio z naturą mogą połączyć nas także akcesoria, takie na przykład jak prezentowane tutaj deski WILD od D2 Studio. Wykonane z drewna dębowego, mogą służyć do krojenia, ale także do serwowania. Ich kształt jest niepowtarzalny, a wraz z pięknym karmelowym kolorem, sprawi, że natura wkroczy z impetem na nasze stoły! Kuchnię w stylu wiejskim buduje każdy szczegół wyposażenia. W tradycyjnych kuchniach deski często był wykorzystywane jako element dekoracyjny. Dlaczego by nie kontynuować tej tradycji?

3. Rzeźbione drewno

Meble kuchenne z jadalnią - bachanalia od MW Pracownia Mebli Piotr Wojtanowski Rustykalny
MW Pracownia Mebli Piotr  Wojtanowski

Meble kuchenne z jadalnią – bachanalia

MW Pracownia Mebli Piotr Wojtanowski

Dla kontrastu z tymi naturalnymi i delikatnymi pomysłami, pokazujemy teraz drewniane meble kuchenne od MW Pracownia Mebli Piotr Wojtanowski. Ich projekt jest bardzo odważny, powstał dla klientów lubiących dobrą zabawę, dlatego też jego inspiracją były bachanalia. Rzeźbione meble, o najdziwniejszych i najbardziej zaskakujących dekoracjach, są charakterystyczne dla stylu wiejskiego. W wersjach bardziej dyskretnych, znajdziemy często łyżki lub widelce jako uchwyty. Generalnie, wytwory rzemieślnicze sprawdzają się w wiejskich kuchniach, ponieważ roztaczają specyficzną aurę, będącą wynikiem ciężkiej pracy i talentu konkretnej osoby.

4. Opierając się na tradycji

Chyba nic tak nie nawiązuje do tradycji w wiejskiej kuchni, jak odwołanie się do klasycznej drewnianej konstrukcji pomieszczenia. Drewniane bele stropowe nadają niesamowity, niepowtarzalny klimat. W takiej kuchni pozostałe wiejskie akcenty możemy ograniczyć do minimum, a i tak osiągniemy upragniony efekt. W dzisiejszych czasach, wcale nie musimy być posiadaczami chłopskiej chaty, by móc cieszyć się powyższym widokiem. Te bele od Zakładu Stolarskiego Robert Latawiec, to dekoracja sufitowa, nie pełnią one innej funkcji niż robienie wrażenia!

5. Wiejski dworek

Projekt wnętrz domu kraków Rustykalna kuchnia od MOCOLOCCO Rustykalny
MOCOLOCCO

Projekt wnętrz domu kraków

MOCOLOCCO

Ta kuchnia od MOCOLOCCO to zupełnie odmienna interpretacja stylu wiejskiego, nawiązująca raczej do pańskiego dworku niż chłopskiej chaty. Zwracają uwagę zwłaszcza dwa elementy. Pierwszy z nich to oczywiście okazały stół, widoczny na pierwszym planie. Faktura drewna robi wrażenie! Drugim jest starodawny, biały kredens. To on wprowadza do pomieszczenia dworkową elegancję. Podobnie jak w aranżacji, którą zobaczyliśmy jako pierwszą, białe meble i jasne kolory ścian, nadają pomieszczeniu lekkości.

6. Z wycinanki do kuchni

Kubki Kurpiowskie od Folkstar Minimalistyczny
Folkstar

Kubki Kurpiowskie

Folkstar

Jak już wspominaliśmy, o stworzeniu w kuchni wiejskiego klimatu decydują nawet najmniejsze akcesoria. Takie jak na przykład kubki. Prezentowane powyżej proponują projektanci od Folkstar. Zainspirowały ich wycinanki kurpiowskie, czyli leluje. Nie są one ciekawe jedynie pod względem estetycznym – postacie kobiece nawiązują do pramatki ziemi, drzewka kwiatowe to łączniki między niebem a ziemią, podczas gdy kogut jest symbolem płodności. Warto się nad takim nabytkiem zastanowić, zwłaszcza, że w stylu wiejskim kubki często wieszamy na haczykach, eksponując ich dekorację!

Dalej szukasz kuchennych akcesoriów w stylu wiejskim? Sprawdź ten Katalog Inspiracji: Kuchenne akcesoria z drewna – 6 pomysłów.

Czy Wy chcielibyście urządzić kuchnię w stylu wiejskim?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu