Domy energooszczędne - innowacja i dobry styl! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Domy energooszczędne – innowacja i dobry styl!

A.D. A.D.
Nowoczesne domy od k-m architektur Nowoczesny
Loading admin actions …

Nowoczesne budownictwo łączy wyjątkowy design i oszczędność, zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. To wszystko jest celem zrównoważonego budownictwa, które staje się z dnia na dzień bardziej popularne. Dziś koniecznością stało się projektowanie obiektów samowystarczalnych, pozyskujących energię i wodę z otoczenia oraz będących integralnym elementem otaczającej go natury. Dom energooszczędny powinien mieć przede wszystkim zwartą bryłę, czyli najlepiej w kształcie sześcianu lub niezbyt wydłużonego prostopadłościanu. Wtedy straty ciepła będą najmniejsze. Co jeszcze decyduje o taniej eksploatacji budynku? Dowiecie się czytając poniższy artykuł.

Lokalizacja i rozmieszczenie

Kluczowy wpływ na bilans energetyczny budynku może mieć jego lokalizacja i orientacja, głównie ze względu na promieniowanie słoneczne. Budynki powinny być lokalizowane na działce w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać zyski od promieniowania słonecznego i jednocześnie przy tym nie powodować niekorzystnego wzajemnego zacienienia. Natura także może sprzyjać w kreowaniu otoczenia pozytywnie wpływającego na nasz budynek. Wysokie drzewa liściaste po południowej stronie budynku latem, kiedy ich liście zacieniają budynek, chronią przed przegrzewaniem, zaś zimą, gdy je tracą, umożliwiają dostęp promieniowania słonecznego generującego zyski cieplne. Dobierając orientację budynku powinniśmy to robić w taki sposób, aby główne okna skierowane były od południowo- wschodniego do południowo-zachodniego. W tym układzie występuje zysk energii od słońca. Tani dom, czyli taki, który potrzebuje mniej energii do ogrzewania wymusza odpowiedni układ pomieszczeń. Pomieszczenia powinny być usytuowane w taki sposób, że od północy znajdują się jedynie te o funkcji pomocniczej – na przykład schowek, garderoba, pomieszczenie techniczne, garaż. Regulując odpowiednio instalację grzewczą, można utrzymywać w nich temperaturę niższą niż w pomieszczeniach, w których stale przebywają mieszkańcy, bez szkody dla ich komfortu. Możliwe jest też zmniejszenie powierzchni lub nawet całkowita rezygnacja z okien w pomieszczeniach na północnej elewacji.

Zwarta bryła budynku

Im dom mniejszy, tym mniejsze straty ciepła. To dlatego, że zależą one od powierzchni przegród, przez które ono przenika. Im mniejsza powierzchnia, tym mniejsze straty. Powierzchnia przegród zależy nie tylko od powierzchni użytkowej domu, ale także od jego kształtu. Jeśli dom ma być energooszczędny, musi mieć zwartą bryłę. Szukając projektu takiego domu, warto sprawdzić, jaki jest stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do jego kubatury. MODERN STUDIO ARCHITEKTURY MACIEJ REMPALSKI to pracownia, w której projektuje się zgodnie z ideą „sztuka architektury wyrasta z piękna i zrozumienia potrzeb człowieka”. Tak właśnie powstał interesujący, nowoczesny budynek o ciekawej zwartej bryle, który przedstawia powyższe zdjęcie.

Czym charakteryzują się domy energooszczędne?

Budynki energooszczędne posiadają wiele zalet w stosunku do budynków tradycyjnych. Do głównych z nich można zaliczyć: wysoki komfort użytkowania, brak negatywnego wpływu na środowisko i niskie koszty użytkowania. Wszystkie te cechy sprawiają, że decydując się na budowę takiego domu lub zakup mieszkania dostajemy coś więcej niż tylko małe zużycie energii. Ważną zaletą jest komfort cieplny. Poziom komfortu cieplnego zależy od takich czynników jak temperatura i wilgotność względna powietrza wewnętrznego, prędkość ruchu powietrza czy średniej temperatury powierzchni przegród. Podstawową zaletą budynków energooszczędnych są szczelne i ciepłe przegrody. To właśnie te cechy w dużej mierze decydują o wysokim stopniu komfortu cieplnego, jaki panuje wewnątrz takich budynków.

Wybór materiałow

Dom energooszczędny wymaga odpowiednich materiałów budowlanych. Największe straty ciepła wynikają z tego, że przenika ono przez ściany i dach domu, dlatego trzeba zadbać o ich staranne docieplenie odpowiednio grubą warstwą izolacji termicznej. Z pewnością nie będzie energooszczędny dom ze ścianami zewnętrznymi jednowarstwowymi dlatego należy zapamiętać zasadę 20+20+30. Oznacza ona, że izolacja termiczna musi mieć minimum 20 cm na gruncie, 20 cm ściany zewnętrzne i 30 cm wełny mineralnej. Zasada 20+20+30 zmienia się na 30+30+40 w domach pasywnych. Stosuje się wówczas grubszą warstwę izolacji. Koncepcje domów o bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło często zakładają, że będą one wykonane w technologii szkieletowej – ułatwia to zastosowanie bardzo grubej izolacji termicznej.

Energia z solarów

od homify Nowoczesny

Kolektory słoneczne to urządzenia, które zamieniają energię słoneczną na cieplną. Najczęściej są instalowane na dachach budynków, lub też bezpośrednio na ziemi. Ich lokalizacja powinna być tak dobrana, aby słońce przez jak najdłuższy czas skupiało się na płycie kolektora. W Polsce solary należy ustawiać na południe i pochylać pod kątem 42 stopni do poziomu. Kolektory skutecznie działają, gdy chmury nie ograniczają dostępu promieni słonecznych do ziemi. Ciepło z solarów jest odprowadzane za pomocą czynnika grzewczego do zbiorników, które gromadzą ciepło. Są to zbiorniki z wężownicami, o pojemności około 300 – 500 litrów.

Wentylacja

Dom trudno uznać za energooszczędny, jeśli funkcjonuje w nim najprostszy system wentylacji grawitacyjnej. Raczej nie zdarza się, aby w typowym projekcie przewidziana była wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła ale w domu energooszczędnym jest to konieczne. Staranne ocieplenie domu umożliwia radykalne zmniejszenie strat ciepła przenikającego przez przegrody. Wówczas konieczność ogrzewania pomieszczeń wynika przede wszystkim z tego, że na skutek działania wentylacji napływa do nich zimne powietrze z zewnątrz, a jednocześnie ciepło tracone jest wraz z powietrzem wypływającym z domu przez kratki wentylacyjne. Udział strat ciepła na wentylację w całkowitych stratach ocieplonego domu wynosi nawet 50%, dlatego warto zainstalować w domu urządzenie do jego odzysku z wywiewanego powietrza, czyli rekuperator.

Dom przyjazny środowisku

DOM ZAMYKANY Nowoczesne domy od KOZIEJ ARCHITEKCI Nowoczesny
KOZIEJ ARCHITEKCI

DOM ZAMYKANY

KOZIEJ ARCHITEKCI

Dom ekologiczny wydaje się świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących ekologiczny styl życia. Budynek zaprojektowany tak, aby nie oddawał jak najmniejszą ilość ciepła na zewnątrz, eliminuje także problem emisji szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek węgla. Przekłada się to w znaczący sposób na zmniejszenie niekorzystnego wpływu na klimat globalny. Może się to przyczynić do zredukowania problemu smogu, z którym w mniejszym lub większym stopniu zmagają się wszystkie duże miasta w Polsce. Budownictwo zrównoważone wspiera również ideę materiałów pochodzących z możliwie jak najbliższego, lokalnego punktu sprzedaży – ma to wpływ na skrócenie transportu.

Bioklimatyczny dom

Domy bioklimatyczne inaczej mówiąc ekologiczne to budynki, których projekt uwzględnia wszystkie aspekty budownictwa energooszczędnego, ale kładzie szczególnie nacisk na aspekty środowiskowe oraz klimatu wewnętrznego – komfort, zdrowie, ekologię i energooszczędność. Budownictwo bioklimatyczne zgodne jest z ideą budownictwa zrównoważonego, które w dużym uproszczeniu uwzględnia trzy podstawowe aspekty – społeczny, ekonomiczny i środowiskowy.

Podoba się Wam idea energooszczędnego budownictwa?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu