Świetne pomysły na rewitalizację podwórka

A.D. A.D.
Vivero Sofia Nowoczesny ogród
Loading admin actions …

Lato zbliża się wielkimi krokami i jest to najlepszy czas, aby odnowić nasze podwórko, aby móc w pełni korzystać z uroków sezonu letniego. Jeśli boicie się dużej inwestycji, to oznacza, że jesteście we właściwym miejscu. Tutaj pokażemy sztuczki, które podkreślą piękno Waszego patio czy podwórza, ale nie obciążą portfela. Pamiętajcie, że to, co liczy się najbardziej to kreatywność, wyobraźnia i wychodzenie poza konwenanse. 

Dołączcie do nas aby uzyskać solidną dawkę ogrodowych inspiracji, a potem… do pracy!

1. Prosta elegancja

Jeśli nie możecie obecnie inwestować sporych nakładów finansowych w projektowanie ogrodu to nie znaczy, że należy zostawić go zabałaganionym czy zagraconym. Oto prosta, tania aranżacja powierzchni, która pozwala cieszyć się urokiem zieleni. Kluczem do sukcesu jest niedrogie, jasne ogrodzenie, które wspaniale eksponuje proste zielone rośliny, tworząc dla nich ciekawe tło.  Reszta powierzchni została wysypana tanimi kamieniami rzecznymi. 

A tak prezentuje się nocą…

Nie mogło oczywiście zabraknąć oświetlenia, który zmienia charakter przestrzeni w nocy. Kilka reflektorów ukrytych obok ścieżki daje niezwykle finezyjny efekt. Ich światło skierowane jest na roślinność, ale także na podłoże, wydobywając jego oryginalną fakturę. Wspaniała aranżacja przygotowana przez architektów krajobrazu z ARQUITECTURA EN ESTUDIO.

2. Z pomocą traw ozdobnych

Trawy ozdobne to w ostatnich latach jedne z najmodniejszych roślin ogrodowych. Są piękne i oryginalne – mają w sobie coś egzotycznego i swojskiego zarazem. Doskonale pasują do większości ogrodów, są wręcz bezobsługowe i łatwe w utrzymani. Nie musimy chyba wspominać, że najpopularniejsze gatunki są bardzo tanie, niemniej jednak niezwykle efektowne! 

3. Winorośla

Winogrona są jednymi z bardziej lubianych owoców deserowych, może by tak udekorować nimi patio? Nie są to rośliny łatwe do uprawy w naszym klimacie, gdyż pochodzą z łagodnego klimatu krajów śródziemnomorskich. Na szczęście w ostatnich latach wyhodowano nowe odmiany, które wykazujące się silnym wzrostem i podwyższoną odpornością na niskie temperatury. Zobaczcie jak pięknie mogą ozdobić wejście do domu. 

4. Wykorzystaj wszystko co masz

Ogrodowe kratki są optymalne do pokrywania ścian i tworzenia podziałów wizualnych między przestrzeniami, które przecież są potrzebne także w ogrodzie. Ale co zrobić, by nadać im romantycznego klimatu rodem z Shakespeare'a? Najpopularniejsza jest pnąca róża, którą chyba wszyscy znają. Ale jeśli chcecie wybrać coś oryginalnego to może spodobają Wam się hortensja pnąca, cytryniec chiński lub milin? 

5. Źródełko wody

Fontanna wprowadzi do ogrodu życie, odrobinę tajemniczości i wykwintności. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wysoki i rozproszony pióropusz wody, czy też na niski bulgoczący strumień, źródła wodne zawsze przyciągają uwagę. Nawet najskromniejsza wodna dekoracja  w mgnieniu oka odmieni wygląd ogrodu, a co więcej jej miarowy szum ukoi nerwy i stworzy atmosferę relaksu. Warto zainstalować urocze oczko wodne, energetyczną fontannę lub chociaż maleńkie źródełko.

6. Pionowy ogród

Rośliny ostatnio zdominowały wnętrza. Botaniczne projekty wykorzystujące roślinne tapety, tkaniny w desenie kwiatowe, żywą zieleń i ogrody wertykalne to przyszłość projektowania wnętrz. Aby upiększyć patio, jednocześnie nie zabierając miejsca na podłodze, zawieście żywą zieleń w donicach na ścianie.

7. Sadzarki

Sprawdzą się wtedy, gdy przestrzeń jest wybrukowana. Rośliny, które są ułożone w donicach łatwo można przestawiać z miejsca na miejsce, tworząc coraz to nowsze aranżacje. Oprócz tego, zieleń jest zabezpieczona przed domowymi czworonogami. W donicach możecie zasadzić nawet małe drzewka czy krzewy! 

8. Prosty i elegancki taras

Chcecie stworzyć przyjemne miejsce do grillowania i wypoczynku w ogrodzie ale budowa altanki jest na tą chwilę nie na Wasz budżet? Jeśli tak, to rozwiązaniem jest podest, który jednocześnie będzie stanowić główny element dekoracyjny. W tym przypadku siedziska są przedłużeniem podłogi dzięki czemu użyto jednolitego materiału jakim jest drewno. Odpowiednia impregnacja pozwoli cieszyć się ozdobą nawet przez kilkanaście lat.   

9. Ogród usłany korą

Kora ogrodowa jest materiałem ubocznym pochodzącym z obróbki drewna. Dzięki temu koszt jej pozyskania jest naprawdę niski, co z kolei ma wpływ na jej niską cenę. Możemy ją zastosować do ściółkowania czyli rozkładania grubej warstwy materiału na ziemi. Takie podłoże ma wiele zalet: łagodzi wahania temperatury, ogranicza rozwój chwastów, pomaga w utrzymywaniu wilgoci w glebie i  wspaniale wygląda.

10. Nowe rośliny i kwiaty

Ogród frontowy Miejskie Ziele Klasyczny ogród
Miejskie Ziele

Ogród frontowy

Miejskie Ziele

Choć mówimy o tym na końcu, to tak na prawdę podstawowa sprawa w ogrodzie: efektowna roślinność. Jest zarazem najtańszym i najlepszym sposobem odświeżenia wizerunku ogrodu. W sklepie ogrodniczym kupicie niedrogo sporo różnorodnych, kolorowych i zielonych sadzonek. Zwróćcie uwagę by wyglądały one dobrze także jesienią. Pamiętajcie, że ładna jest tylko zadbana rabata. Nie wystarczy roślin posadzić, a potem tylko podlewać. Trzeba je także systematycznie nawozić, sprawdzać, czy nie mają szkodników lub oznak chorób, w razie konieczności trzeba je opryskać, a także obcinać przekwitłe, schnące kwiaty. Tylko wtedy wasz ogród będzie stylowy i wyjątkowy! 

Lubicie pnące rośliny w ogrodzie? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu