Oświetlnie LED bez tajemnic! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Oświetlnie LED bez tajemnic!

A.D. A.D.
WARSAW ONE Skandynawska jadalnia od SUMA Architektów Skandynawski
Loading admin actions …

Aby oświetlić przestrzeń mieszkalną możemy stosować kilka rodzajów źródeł światła. Najbardziej klasyczne żarówki to szklane bańki z żarnikiem wolframowym. Spotkamy je nieomal w każdym domu. Podobnie jak żarówki kulkowe – przeznaczone do zastosowań ekstremalnych np. jako oświetlenie lodówek czy piekarników. Inna odmiana żarówek klasycznych to żarówki reflektorowe w których bańka pokryta jest matową półprzeźroczystą emalią, co daje rozproszone i miękkie światło nadające się do oświetlania biurek i pomieszczeń do pracy. Jeśli już o biurach mowa, to tam popularne są świetlówki liniowe oraz kołowe, czyli neonówki. Często do oświetlania dekoracyjnego jest używane światło z halogenów. Ale najwięcej mówi się obecnie o oświetleniu LED, które można stosować w zasadzie wszędzie i które jest energooszczędne. W poniższym artykule znajdziecie wszystko, co należy wiedzieć o oświetleniu LED.

Energooszczędność

Podstawową i najczęściej wymienianą zaletą oświetlenia LED jest energooszczędność ledowych źródeł światła. Niskie zużycie energii elektrycznej jest często podstawowym argumentem do stosowania tej technologii w użytku domowym. Kolejnym argumentem przemawiającym za oświetleniem LED jest trwałość produktu. Dla LED-ów, którymi możemy zastąpić żarówki lub świetlówki kompaktowe, podawana jest trwałość 30 tys. godzin, natomiast producenci opraw oświetleniowych z modułami LED podają nawet 50 tys. godzin lub więcej. Trzeba uzmysłowić sobie, że warunkach domowych, gdzie średnio w ciągu roku przyjmuje się 3-godziny pracy dziennie, 25 tys godzin stanowi ponad 20 lat pracy bez konieczności wymiany źródeł na nowe. Warto pamiętać, że o największej oszczędności energii mówimy, porównując je do żarówek klasycznych i halogenowych. W zestawieniu ze świetlówkami kompaktowymi, bilans, choć nie wypada aż tak oszczędnie, nadal jest korzystny. Warto też pamiętać, że poza energooszczędnością są również inne istotne parametry, które sprawiają, że źródła LED do użytku domowego stają się oczywistym wyborem.

Moc

Jeśli chodzi o moc żarówki to im więcej ma Wat, tym więcej zużyje prądu i tym większy zapłacimy rachunek.  Warto zamiast 60W żarówki klasycznej wybrać 25W świetlówkę kompaktową lub zainwestować w 9 Watową lampę LED. Należy przyjąć, że ze źródła ledowego o mocy odpowiedniej do tradycyjnej żarówki uzyskujemy 6 razy więcej światła dlatego taka zamiana jest możliwa. Rachunek za prąd może być nawet  sześciokrotnie niższy niż w wypadku standardowego oświetlenia. Moc ledowa deklarowana na żarówce LED, może mieć się nijak do rzeczywistej mocy pobieranej z sieci Niestety, przeciętny klient nie ma możliwości „zbadania” jakości żaróweczek LED i na tym bazują nieuczciwi producenci. Z tego powodu trzeba zwracać szczególną uwagę na markę i jakość wykonania żarówek, szczególnie jeśli kupujemy świetlówki kompaktowe lub lampy LED, które są droższe niż klasyczne. Warto zaufać sprawdzonym firmom. Mamy wtedy gwarancję jakości i przestrzegania norm technologicznych.  

Strumień świetlny

Juta Basic Wielka Piątka od StyLova Industrialny
StyLova

Juta Basic Wielka Piątka

StyLova

Istotnym parametrem, który obiektywnie mówi o tym ile światła otrzymamy z danego źródła, jest strumień świetlny wyrażony w lumenach. Im większa jest liczba lumenów, tym jaśniej w pomieszczeniu, które chcemy oświetlić. Przy zakupie LED warto zatem zwrócić szczególną uwagę na wartość tego parametru. Kiedy więc otrzymamy do wyboru dwa źródła światła, w tej samej cenie i z identycznym strumieniem świetlnym, ale o różnej mocy, wybierajmy źródło o mniejszej mocy, gdyż przy tej samej ilości światła oszczędzamy każdego dnia na rachunku za energię. Unikatowe i stylowe oświetlenie znajdziecie w STYLOVA – pracowni zajmującej się tworzeniem niebanalnych i wyjątkowych elementów wyposażenia wnętrz.

Temperatura barwowa

Ważnym parametrem źródeł światła LED jest również jakość samego światła, czyli przede wszystkim jego barwy. Niewątpliwą zaletą rozwiązań LED jest możliwość doboru barwy światła odpowiadającej upodobaniom i miejscu zastosowania. Wybór między światłem ciepłym, neutralnym i zimnym otwiera nowe możliwości w kreowaniu klimatu wnętrza. W pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia, gdzie chcemy stworzyć przytulną atmosferę, zastosujemy źródło o mniejszym strumieniu świetlnym i ciepłej barwie. W miejscach wzmożonej aktywności, takich jak kuchnia, warsztat czy gabinet, idealna będzie barwa neutralna zbliżona do światła dziennego. Natomiast w takich pomieszczeniach jak np. łazienka, gdzie chcemy mieć największą iluminację i podkreślić czystość pomieszczenia, wykorzystać możemy barwę zimną.

Trwałość

Lampy wiszące imindesign z żarówkami Plumen od IMIN Nowoczesny
IMIN

Lampy wiszące imindesign z żarówkami Plumen

IMIN

Im dłużej źródło światła jest w użyciu, tym więcej przynosi korzyści finansowych i ekologicznych. Pomimo nieznacznego obniżenia wartości strumienia świetlnego w trakcie eksploatacji, LED mogą pozostać w użyciu dłużej niż inne źródła światła. Potencjał techniczny technologii LED nie został jeszcze do końca wyczerpany – ciągle trwają badania i prace nad udoskonaleniem tej technologii. Trwałość LED może osiągnąć 50 tys godzin i więcej. W porównaniu z innymi źródłami światła LED bardzo rzadko się psują. Jedyną wadą jest nieznaczna redukcja strumienia świetlnego podczas okresu eksploatacji.

Gwarancja producenta

LED Filament Bulbs od C. Smith & Co Minimalistyczny
C. Smith & Co

LED Filament Bulbs

C. Smith & Co

Najlepsi producenci oświetlenia LED dają gwarancję na wszelkie wady produktów. Z dowodem zakupu w postaci paragonu można udać się do punktu sprzedaży i poprosić o wymianę produktu na nowy. Najczęściej okres trwania gwarancji to 2-5 lat. Jest to argument przemawiający za wyborem dobrych i znanych marek produktów. Jeśli zaciekawił Was ten artykuł – koniecznie przeczytajcie jeszcze Jak zaprojektować oświetlenie we wnętrzach?

A czy Wy stosujecie technologię LED w swoim domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu