Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Van Mierlo Tuinen | Exclusieve Tuinontwerpen

Projektowanie krajobrazu – trendy na 2017 rok!

A.D. A.D.

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Ten katalog inspiracji jest dla wszystkich miłośników ogrodów, dziłkowiczów, fanów zieleni i właścicieli przydomowych ogródków. Pięknie zaprojektowany krajobraz pomaga sprawić, że relaks i zabawa w ogrodzie będzie bardziej komfortowa i efektywna, a właściciele będą mieli więcej czasu dla siebie i bliskich. 

2017 rok przyniósł nowe trendy i technologie, które zebraliśmy dla Was w tym katalogu inspiracji. Nowinki pomogą Wam stworzyć w Waszym ogrodzie przebojową przestrzeń, niewymagającą ogromnych nakładów pracy. W przygotowaniu listy pomogli nam najlepsi architekci krajobrazu z całego świata. Bierzcie się do pracy bo lato nadchodzi wielkimi krokami! 

Staw kąpielowy

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Van Mierlo Tuinen | Exclusieve Tuinontwerpen
Van Mierlo Tuinen | Exclusieve Tuinontwerpen

Van Mierlo Tuinen | Exclusieve Japanse Watertuin

Van Mierlo Tuinen | Exclusieve Tuinontwerpen

Wygląda jak naturalne, dzikie jezioro, które odwiedza się w czasie urlopu. W rzeczywistości został zamontowany na działce przez wyspecjalizowaną firmę. Stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego basenu. Jego użytkowanie kosztuje niewiele, a jakość wody nie ustępuje chlorowanej, choć osiąga się ją nieszkodliwymi dla zdrowia metodami.

Staw kąpielowy jest systemem składającym się z trzech zasadniczych części: zbiornika kąpielowego, filtra bagiennego (w którym woda oczyszczana jest przez rośliny i minerały) oraz filtrów mechanicznych. Układ wzbogaca się najczęściej o natleniającą wodę kaskadę.

System nawadniania

Rośliny w ogrodzie potrzebują podlewania. Ręczne podlewanie ogrodu jest męczące i pracochłonne. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie w ogrodzie instalacji nawadniającej. Automatyczne podlewanie ogrodu wykonana za nas całą pracę związaną z dostarczeniem odpowiedniej ilości wody roślinom. Szczególnie sprawdza się w wypadku roślin w kwietnikach, skrzyniach czy donicach bo one są najbardziej wrażliwe na niesprzyjające warunki klimatyczne. 

Takie rozwiązanie ma same zalety. Przede wszystkim ogranicza czas potrzebny na pielęgnację ogrodu i pozwala racjonalnie wykorzystać wodę, ponieważ jest ona doprowadzana bezpośrednio do roślin w takiej ilości, jakiej potrzebują. Ponadto zaprogramowanie nawadniania na noc umożliwia zaoszczędzenie znacznej ilości wody, bo nie paruje ona tak szybko jak za dnia, ale nawilża glebę, docierając wprost do korzeni.

Stacja meteo

Projekty,  Garaż zaprojektowane przez studioWTA
studioWTA

City Park Carport, New Orleans

studioWTA

Skoro mamy już system nawadniający, warto wzbogacić go o stację meteo, która dokonuje szczegółowych pomiarów warunków atmosferycznych. Jest to niewielkie urządzenie, które można zintegrować z systemem nawadniania oraz z systemem przeciwoblodzeniowym. Jest wyposażone w czujki, które są rozmieszczone w poszczególnych miejscach ogrodu. Przesyłają systemowi meteo sygnał odnośnie wilgotności gleby oraz temperatury.

Minimalistyczny styl

Projekty,  Taras zaprojektowane przez Designcubed
Designcubed

Courtyard House – East Dulwich

Designcubed

Minimalizm to mocny trend, który konkuruje z tradycyjnym, kolorowym stylem ogrodów. W Polsce takie ogrody to nadal raczej rzadkość, jednak w Europie i na Świecie to dość popularny trend. Najczęściej z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku nowoczesnej, ascetycznej w formie architektonicznej, która nie wymaga dodatkowej oprawy. Ogród stanowi jedynie dyskretne tło i dopełnienie architektonicznej myśli. W 2017 roku stawiamy na minimalizm, który jest łatwiejszy w pielęgnacji. 

Więcej czasu – mniej zmartwień

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Hoveniersbedrijf Guy Wolfs
Hoveniersbedrijf Guy Wolfs

Patiogarden with steel pond and water feature

Hoveniersbedrijf Guy Wolfs

Jak wiecie, ogród zajmuje nam dużo czasu. Kto chce mieć ładny ogród, musi w nim choć trochę pracować wymaga on bowiem opieki, bo ulega ciągłym przemianom: trzeba pielęgnować rośliny, podlewać, dbać o porządek wokół nich. Wybierajcie takie odmiany roślin, których uprawa nie zajmie Wam wiele czasu. 

Na przykład w modzie są teraz drzewa iglaste. Zdecydowana większość iglaków nie zrzuca igieł na zimę, więc także w tym okresie stanowi ozdobę ogrodu. Nie zaśmiecają też działki liśćmi i są stosunkowo łatwe w uprawie: rośliny iglaste nie wymagają systematycznej ochrony chemicznej. 

Mniej roślin – mniej pracy

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Gardenplan Design
Gardenplan Design

Bespoke, galvanised powder coated planters

Gardenplan Design

Im więcej roślin posadzimy, tym więcej ogród będzie wymagał zabiegów pielęgnacyjnych. Wszelkie rabaty trzeba bowiem pielić, przekwitłe kwiatostany usuwać, okazy wrażliwe na mróz – okrywać na zimę, a całość podlewać i nawozić.
Posadźmy mniej roślin, a w większych odstępach.

Badania pokazują, że jeśli usuniemy ze standardowego ogrodu 50% różnych odmian roślin uzyskamy aż 90% więcej wolnego czasu.

System inteligentnego oświetlenia

Podstawą zautomatyzowanego ogrodu jest też inteligentne oświetlenie. Jest ono sterowane na podstawie wskazań czujników zmierzchowych zintegrowanych z czujnikami ruchu. Instalacja świetlna może nawet być połączona z innymi podsystemami inteligentnego domu – np. systemem alarmowym. Lampy ogrodowe i taśmy LED ułożone wzdłuż ścieżek pozwolą poruszać się po przydomowym terenie po zmroku. Oprawy mogą świecić w dowolnych kolorach i ze zróżnicowaną jasnością, dzięki czemu dodatkowo poprawią walory estetyczne ogrodu.

Biokominki na tarasie

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez New Images Ltd
New Images Ltd

Private House – Holland Park

New Images Ltd

Biokominki, czy paleniska ozdobią każdy ogród, patio czy taras, uprzyjemniając wiosenne, letnie i jesienne wieczory, które od teraz będziecie mogli spędzać przy wesoło igrającym ogniu. Paleniska ogrodowe wyczarują niesamowity klimat. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze biesiady odbywają się zawsze przy ognisku. 

Odkryta kuchnia letnia

Ogród nie musi być już tylko przedłużeniem naszego salonu – tak było w minionych latach, pora pójść o krok dalej. Pora na  gotowanie na świeżym powietrzu. W pełni wyposażona kuchnią to genialne rozwiązanie do ogrodu! 

Zmiana warunków klimatycznych

Miliony Amerykanów, Kanadyjczyków i Brytyjczyków, po przejściu na emeryturę przenoszą się do cieplejszego państwa lub miasta, aby móc cieszyć się ogrodnictwem przez cały rok. Nie trzeba już narzekać na warunki, jeśli zdecydujecie się je zmienić. Nigdy nie jest za późno, aby sprzedać mieszkanie czy dom i kupić mały domek z ogrodem w Malezji, Nikaragui czy Portugalii i zacząć nowe życie, nawet po 60!

Chcielibyście mniej pracować w ogrodzie, a więcej w nim odpoczywać? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu