Projekty,  Taras zaprojektowane przez DLPS Arquitectos

Kamień w aranżacji ogrodu: 11 zachwycających pomysłów

Aśka Warchał Aśka Warchał
Loading admin actions …

Ogrodowe trendy przychodzą i odchodzą, ale niektóre materiały przetrwają wszystkie mody – są po prostu ponadczasowe. Jeden z nich doskonale nadaje się do tworzenia aranżacji na zewnątrz naszych domów, to oczywiście kamień. Wytrzymały, przybliżający do natury, pozwalający na niezliczone kombinacje, odnajdujący się w najróżniejszych projektach. Bazalt, granit, wapień, piaskowiec czy może marmur? Na cokolwiek byśmy się nie decydowali, możemy być pewni, że kolor i fakturę uda się dopasować do naszej aranżacji ogrodu. 

Też uwielbiacie ten materiał? Sprawdźcie koniecznie, jak kamień wykorzystali nasi architekci krajobrazu w 11-stu zachwycających ogrodach.

1. Pergola na kamiennych pilarach

Kiedy drewno spotyka kamień, to musi pójść dobrze! Miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu zyskało monumentalny wymiar.

2. Przed wejściem głównym

Schody prowadzące do wejścia głównego tego domu prezentują się niezwykle efektownie dzięki wykorzystaniu żwiru o różnych kolorach. Położono na nim płyty stopni oraz stworzono oszczędny skalniaczek.

3. Różne kolory, kształty i rozmiary

Kamień w ogrodzie przywodzi Wam na myśl szarą monotonię? Żartujecie! Z różnych rodzajów kamienia w różnych kształtach i rozmiarach, można stworzyć efektowną aranżację, doskonałą na warunki panujące w plenerze. Spójrzmy chociażby na powyższą fascynującą paletę szarości.

4. Bogactwo roślin

Projekty, nowoczesne Domy zaprojektowane przez SLAI

Lista roślin, które czują się zupełnie dobrze w kamiennych i żwirowych ogrodach, jest bardzo długa. Doskonale będzie tutaj ziołom, takim jak lawenda, rozmaryn, tymianek, oraz krzewom: bukszpanowi, jałowcowi i wawrzynowi, różnym trawom i bylinom, ale także na przykład szarotce czy pięciornikowi. Najlepiej jest zasięgnąć porady eksperta!

5. W połączniu z płytą chodnikową

Z czym łączyć kamień? Możliwości są praktycznie nieograniczone. Przy tworzeniu ścieżek wspaniale będzie prezentować się droga wysypana żwirem z nałożonymi na niego płytami chodnikowymi dla większej stabilności. Szarość z szarością idą w parze!

6. Ogród trasowy o kamiennej okładzinie

Dlaczego wybieramy kamień? Oprócz wytrzymałości liczy się oczywiście także estetyka. Kamień prezentuje się efektownie, dlatego wykorzystanie jedynie kamiennej okładziny jest jak najbardziej uzasadnione. W tym przypadku ciepły brąz naturalnego materiału oraz jego chropowatość i nieregularność kontrastuje z szarymi, gładkimi stopnami.

7. Taras na poziomie ogrodu

Projekty, nowoczesne Domy zaprojektowane przez DCA
DCA
DCA

Wysypany żwirem prostokąt będzie doskonałym tarasem dla tych, którzy nie chcą budować go na podwyższeniu. Tras na poziomie gruntu z zastosowaniem tego materiału będzie bardzo łatwy w utrzymaniu oraz tani w wykonaniu.

8. Otoczaki na patio

Projekty, nowoczesne Domy zaprojektowane przez Jeux de Lumière
Jeux de Lumière

Façade en pierre

Jeux de Lumière

Białe, dekoracyjne otoczaki niesamowicie wydobywają zieleń roślin. Wysypane nimi rabaty prezentują się nadzwyczaj elegancko – i to niezależnie od pory roku.

9. Wydobyć piękno elewacji

Projekty, rustykalne Domy zaprojektowane przez Jeux de Lumière
Jeux de Lumière

Façade en pierre

Jeux de Lumière

A może już jesteście otoczeni wspaniałym kamieniem naturalnym dzięki fasadzie Waszego wiekowego budynku? Czas wydobyć jej piękno! Oświetlenie zewnętrzne potrafi zdziałać naprawdę wiele.

10. Kamień prosto z natury

Taki nieociosany kamień znajdziemy na naszej działce? Prawdopodobnie oznacza to trudności przy budowie, jednak również taką wspaniałą, naturalną ławeczkę.

11. Współczesny szyk

Projekty,  Taras zaprojektowane przez DLPS Arquitectos
DLPS Arquitectos

Espejo de Agua

DLPS Arquitectos

Kamień można też całkowicie poddać obróbce i w pełni poddać go pod nasze władanie, a raczej pod władanie naszych architektów. Równe płyty, płytki, kostki… wszystko to otwiera przed nami nieograniczone możliwości aranżacyjne. 

Marzycie o podobnym oczku wodnym, co na powyższym zdjęciu? Tutaj znajdziecie garść inspiracji: Woda w ogrodzie na 7 sposobów!

Czy w Waszym ogrodzie też znalazł się kamień? W jakiej postaci?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu