Choinka bożonarodzeniowa - żywa czy sztuczna? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Choinka bożonarodzeniowa – żywa czy sztuczna?

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Christmas '14 Wiejski salon od Farrow & Ball Wiejski
Loading admin actions …

Święta Bożego Narodzenia to jedno z  najbardziej wyczekiwanych świąt w roku. Już z początkiem grudnia każdego z nas dopada przedświąteczna atmosfera oraz szał przedświątecznych zakupów. Staramy się, aby nasz dom, w którym będziemy przyjmować gości, w pełni odzwierciedlał świąteczny klimat, stwarzał szczególny nastrój przyjazny każdemu. Zapach pierników, pomarańczy cynamonu oraz świeżej choinki przenikają się i tworząc razem kwintesencję bożonarodzeniowej atmosfery. Jednak każdego roku większość z nas staje przed tym samym wyborem: Jaką choinkę wybrać? Sztuczną czy żywą? Zainwestować w piękną, naturalnie wyglądającą, jednak sztuczną choinkę czy zakupić świeże, ekologiczne drzewko, którego i tak pozbędziemy się po świętach. To pytanie zadajemy sobie niezmiennie co roku. Natomiast dziś postaramy się Wam doradzić jaki typ drzewka świątecznego wybrać, tak aby w pełni zdobił nasze wnętrze, godnie je reprezentował oraz dbał o nasze środowisko, otoczenie. Myślę, że zapoznawszy się z tekstem nikt już nie będzie miał wątpliwości!

Choinka to nieodzowny element świątecznej atmosfery, to także symbol świąt Bożego Narodzenia. Tradycje związane z tym szczególnym okresem są dla nas wyjątkowo ważne, a tradycyjnym drzewkiem świątecznym jest właśnie sztuczna choinka. Każdy z nas pamięta czasy dzieciństwa oraz plastikowe drzewko, które przez cały rok czekało w pawlaczu aż nadejdzie magiczny grudzień. Jednak czasy się zmieniają, a społeczeństwo coraz częściej dokonuje świadomych, przemyślanych zakupów, które mają pozytywne konsekwencje dla naszego naturalnego środowiska. Do niedawna panowało przekonanie, że kupując żywą choinkę ścinamy lasy, co w efekcie prowadzi do ich dewastacji. Jednak statystyki są bezlitosne i jednoznacznie wskazują nam właściwy wybór, jakim jest żywe drzewko świąteczne. Jak się okazuje 98% choinek na świecie pochodzi ze specjalnie prowadzonych w tym celu upraw bądź z przecinek pielęgnacyjnych, prowadzonych w ramach standardowej gospodarki leśnej, natomiast 2% z nielegalnej wycinki lasu. Podstawą naszego zakupu powinno być rzetelne sprawdzenie źródła pochodzenia drzewka oraz zapoznanie się ze świadectwem legalności sprzedającego. Po uzyskaniu tych informacji świadomie możemy dokonać zakupu. 

Ile przetrwa?

Christmas '14 Wiejski salon od Farrow & Ball Wiejski
Farrow & Ball

Christmas '14

Farrow & Ball

Jeżeli chcielibyśmy porównać trwałość sztucznego drzewka z żywą choinką to bezkonkurencyjna jest nienaturalna choinka. Jej główną zaletą jest wielorazowość. Może nam posłużyć nawet przez kilkanaście, nawet do kilkudziesięciu lat, a przechowywać możemy ją wszędzie, począwszy od piwnicy, strychu, po pawlacze czy szafy z przesuwnymi drzwiami. Żywe drzewko to zakup jednorazowy. Zaraz po świętach pozbywamy jej się, tak więc mamy poczucie, że pieniądze wydane na jej zakup zostają wyrzucone w błoto. Jednak żywe drzewka są biodegradowalne, a także można je poddać procesowi recyklizacji, potocznie zwanym recyklingiem, czyli do ponownego wykorzystania materiałów odpadowych, które mogą zostać przetworzone na zabawki lub innego rodzaju przedmioty. Decydując się na zakup sztucznej choinki miejmy na względzie to, że jej proces degradacji trwa ok. 400 lat, a wszystko ze względu na wykorzystanie związków PCV.

Cena

od DeBORLA Klasyczny

Cena choinki sztucznej oraz żywej jest uzależniona od jej wielkości, a w przypadku choinek naturalnych także od rodzaju drzew iglastych. Sztuczna choinka to wydatek w granicach od 40 zł do nawet 600 zł. Wszystko zależy od wyglądu choinki, jej rozmiaru, a także grubości igieł i gęstości. Jednak pamiętajmy, że jest to zakup jednorazowy, a tego typu drzewka świąteczne służą nam przez wiele, wiele lat. Natomiast ceny żywych choinek są uzależnione od rozmiaru drzewka oraz gatunku. Najpopularniejszy jest świerk, jego cena jest bardzo przystępna, bo waha się w granicach od 30 zł do 150 zł. Jodła to drzewko zaliczane do ekskluzywnych, głównie ze względu na wysoką cenę nawet do 400 zł, jednak jej żywotność jest najdłuższa, ponieważ w warunkach mieszkalnych może przetrwać aż do dwóch miesięcy. Niestety gałązki jodły nie pachną. Ostatnim drzewkiem świątecznym, który najrzadziej pojawia się w naszych domach jest sosna pospolita. Jej największym atutem jest niska cena oraz intensywny zapach, niestety posiada rzadkie igły, dlatego cieszy się mniejszym zainteresowaniem kupców. 

Wygląd

od DeBORLA Klasyczny

Wygląd naszego drzewka świątecznego jest kwestią gustu. Jedni preferują przyozdabiać sztuczne gałązki, ze względu na brak igieł w mieszkaniu oraz piękny symetryczny wygląd sztucznego drzewka. Natomiast drudzy cenią sobie niepowtarzalny zapach żywicy oraz dbałość o środowisko naturalne, mimo nieregularnych kształtów choinki. Myślę, że wygląd choinki nie jest najistotniejszą sprawą w całym świątecznym zamieszaniu. Przede wszystkim chodzi o miłą atmosferę oraz spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. 

Brud

Kamienica na Puławskiej Eklektyczny salon od Devangari Design Eklektyczny
Devangari Design

Kamienica na Puławskiej

Devangari Design

W kwestii utrzymania czystości nie mamy wątpliwości, że sztuczna choinka jest rozwiązaniem mniej problemowym. Nie obsypują się z niej igły, co pozwala nam w czystości cieszyć się świąteczną atmosferą i czasem wolnym od pracy czy szkoły. Żywa choinka jest znacznie trudniejsza w utrzymaniu czystości. Z każdego gatunku drzewa obsypują się igły, jest to nieunikniony. Podobnie jest w przypadku choinek zakupionych w doniczce. Zmiana warunków atmosferycznych, z chłodnego środowiska do pomieszczenia, w którym temperatura sięga 24 st. Celsjusza to spore wahanie. Dlatego chcąc zakupić żywą choinkę miejmy na względzie to, że pewne zanieczyszczenia są nieuniknione. 

Aranżacja świątecznej przestrzeni widoczna na zdjęciu to dzieło architektów z Devangari Design

Utrzymanie

od DeBORLA Klasyczny

Utrzymanie żywego drzewka świątecznego wymaga od nas zaznajomienia się z gatunkiem drzewa oraz jego zasadami pielęgnacji. Chcąc jak najdłużej cieszyć się świąteczną atmosferą w domu musimy szczegółowo zaznajomić się z odpowiednim gatunkiem drzewa, którym jesteśmy zainteresowani. Dla przykładu świerk pospolity, który jest najpopularniejszym drzewkiem świątecznym utrzymuje swój naturalny wygląd tylko przez okres od 1 do 3 tygodni. Najwygodniejszym i najłatwiejszym w utrzymaniu jest jodła w doniczce. Jej żywotność sięga 2 miesięcy, natomiast po okresie świąt Bożego Narodzenia możemy wystawić ją na balkon i oczekiwać na wiosnę, by móc ją przesadzić w dogodne miejsce w naszym ogrodzie czy na terenie naszego osiedla. 

Tradycyjna choinka

Christmas Lifestyle Rustykalny salon od M&S Rustykalny
M&S

Christmas Lifestyle

M&S
M&S
M&S

Tradycyjną choinką, która najczęściej gości w naszych domach jest w dalszym ciągu sztuczna choinka. Większość osób wybiera je ze względu na niski koszt oraz komfort z jej użytkowania. Nie wymaga od nas specjalnych zasad pielęgnacji, podlewania, sprzątania w jej obrębie itp. Po świętach wystarczy ją złożyć i schować z powrotem w odpowiednie miejsce. Żywa choinka pozostawia po sobie mnóstwo igieł, które w mieszkaniu utrzymają się jeszcze przez długi czas. Największym problemem jest jej wyniesienie, wtedy bowiem robi nam się największy bałagan. Mimo biodegradowalnych właściwości żywego drzewka nie możemy go pozostawić w dowolnym miejscu na osiedlu. Zostają do tego wyznaczone specjalne obszary, w których możemy pozostawić drzewko. To również jest kłopotliwe dla wielu z nas. 

Zagrożenie dla dzieci i zwierząt

Christmas Lifestyle od M&S Klasyczny
M&S

Christmas Lifestyle

M&S
M&S
M&S

Żywe drzewko świąteczne może stanowić pewnego rodzaju zagrożenie dla małych dzieci. Większość drzew iglastych posiada ostre, kłujące igły, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla naszego malucha jak i zwierzaka domowego np. psa czy kota. Sztuczne choinki posiadają nieostre igły, tępo zakończone, które nie stanowią żadnego zagrożenia, dlatego ze względów bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na sztuczne drzewko świąteczne, jednak tylko w przypadku, gdy w domu znajduje się dziecko. W każdej innej sytuacji nasz wybór powinien ograniczyć się do naturalnej choinki, która wyjątkowo pachnie i jest przyjazna dla środowiska. 

Jakie drzewko świąteczne byście wybrali? Sztuczne czy żywe? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu