homify 360°: wyjątkowy dom nad Bałtykiem | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: wyjątkowy dom nad Bałtykiem

Alicja Olko Alicja Olko
Loading admin actions …

Dziś wraz z serią homify 360° zabierzemy Was nad morze, gdzie przyjrzymy się wyjątkowemu domowi, wzniesionemu na wymagającym terenie pośród wydm. Został on wybudowany dla rodziny, której poprzedni dom przestał wystarczać pod względem metrażu i funkcjonalności. Przy jego budowie architekci z biura Ultra Architects musieli wziąć pod uwagę nie tylko specyfikę terenu, ale także kształt parceli oraz jej zalesienie.

Zobaczcie, jakiego typu dom powstał i jak prezentuje się w środku!

Lokalizacja

Działka, na której wzniesiono ten wyjątkowy dom, znajduje się w jednej z nadmorskich miejscowości nad Bałtykiem, tuż za wydmami. Charakterystyczny dla tego typu miejsca krajobraz zdominowany jest przez wysokie drzewa, a teren przez lekkie pofałdowanie. Podczas początkowej inspekcji działki architekci odkryli kilka jej mankamentów, które stały się największymi wyzwaniami podczas projektowania i budowy domu. Podłoże parceli należy do relatywnie niestabilnych, poziom wód gruntowych jest wysoki, a siła ich wyporu duża. Wszystko to zdeterminowało materiału użyte do konstrukcji, kształt bryły i jej formę.

Materiały

Budynek zdecydowano się zagłębić w terenie, rozwiązując tym samym problem jego pofałdowania. Aby było to działanie długoterminowe i efektywne, skorupa domu musiała być solidna i ciężka. Architekci stwierdzili, że materiałem, który najlepiej poradzi sobie z wymaganiami działki, będzie beton. Wylano go w formie jednolitej skorupy, dzięki czemu powstała zwarta konstrukcja gwarantująca stabilność, bezpieczeństwo i szczelność.

Elewację wykonano z przykręconych w pionie drewnianych desek, ocieplających bryłę budynku i wkomponowujących ją w naturalne otoczenie. Wykończenia zewnętrzne, jak i ślusarka okienna wykonane zostały z blachy.

Strefa wejścia

Charakterystyczna strefa wejścia do domu wkomponowana została w jego fasadę i zdaje się w niej znikać. Prowadzi do niej żwirowa ścieżka, a następnie betonowe schody. Ona sama jawi się ciemno i niedostępnie. Jako że zlokalizowana jest od frontu, wpisuje się w koncept zapewnienia mieszkańcom domu jak największego poziomu prywatności i intymności.

Mieszkanie na otwartej przestrzeni

Na parterze budynku zlokalizowano strefę dzienną, zajmującą stworzoną tam otwartą przestrzeń. Salon połączony jest ze znajdującym się na zewnątrz tarasem poprzez wielkopowierzchniowe, przesuwane szklane drzwi. Tym samym wspaniały krajobraz nadmorskiej działki wkrada się do wnętrz, stając się najwyraźniejszą dekoracją. W pomieszczeniu tym dominuje drewno, czyniąc je niezwykle ciepłym i przytulnym. Centralnym elementem wystroju jest kominek z betonowym, pasującym do ścian, szybem.

Kuchnia

Otwarta kuchnia połączona z jadalnią jest kwintesencją nowoczesności. Czarne, połyskujące meble kuchenne tworzą jednolitą zabudowę na tylnej ścianie, gwarantując liczne miejsca do przechowywania. Na dużej i podłużnej wyspie kuchennej umieszczono nie tylko kuchenkę elektryczną, ale także zlewozmywak, Dodatkowo stworzono na niej powierzchnię roboczą. Od strony okna umieszczono jadalnię, gdzie spożywać można posiłki podziwiając jednocześnie widok na ogród.

Klatka schodowa

Obszar klatki schodowej doskonale obrazuje koegzystencję zróżnicowanych materiałów, jakimi są beton i drewno. Drewniane podłogi kontrastują z surowymi betonowymi ścianami, tworząc jednak razem udaną i spójną całość. Schody prowadzące na górę są proste, ale ciekawe. Z jednej strony graniczą ze ścianą, a z drugiej strony oddziela je siatka, stanowiąca swego rodzaju balustradę. Prowadzą one z jednej strony do piwnicy, a z drugiej na piętro, gdzie zlokalizowano strefę prywatną mieszkańców domu.

Sypialnia

Minimalistyczny wystrój sypialni czyni z niej idealne miejsce na niczym niezmącony sen. Duże podwójne łóżko jawi się niezwykle wygodnie, a komplet pościeli zachęca, aby się w nią zawinąć i zapaść w błogą drzemkę. Duże okno pozwala na to, aby o poranku cieszyć się widokiem rozciągającego się za nim krajobrazem. Chcąc pospać dłużej lub też uczynić sypialnię bardziej prywatną i intymną, można po prostu zasłonić zasłonę.

Łazienka

Utrzymana w szarościach łazienka, tak jak i inne pomieszczenia w tym domu, zdominowana została przez beton. Wprowadzono do niej także kafelki w różnych formach, wielkopowierzchniowe lustra oraz białą ceramikę łazienkową. Całość prezentuje się zatem nowocześnie i stylowo.

Piwnica

Niesamowita niespodzianka czeka na nas w piwnicy- stworzono tu luksusową strefę rekreacyjną, składającą się z krytego basenu, nad którym zrelaksować można się, gdy aura na zewnątrz nie pozwala na morskie kąpiele. Rozmiar basenu pozwala także na aktywne z niego korzystanie, spełniając także funkcję sportową.

Podobają Wam się domy o drewnianych elewacjach? Zobaczcie na przykład klimatycznego domu z drewna na Mazurach.

Jak Wam się podoba wnętrze tego domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu