7 pytań, które trzeba zadać architektowi! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

7 pytań, które trzeba zadać architektowi!

A.D. A.D.
apartament na w warszawie na bluszczanskiej Nowoczesne domy od PIKSTUDIO Nowoczesny
Loading admin actions …

Planując budowę domu dobrze jest w pierwszej kolejności spotkać się z architektem. Od decyzji podjętych na tym etapie zależy, czy dom będzie spełniał oczekiwania i odpowiadał naszym potrzebom. Jeśli  już w fazie planowania zdacie sobie sprawę z Waszych potrzeb komfort mieszkania w przyszłym domu będzie dużo większy. Jeśli decydujemy się na zamówienie projektu indywidualnego, warto poprosić architekta o referencje, czyli o realizację wcześniejszych projektów. W ten sposób można sprawdzić, czy styl projektów nam odpowiada, a także czy inni inwestorzy byli zadowoleni. Natomiast, jeśli wybierany projekt gotowy, dobrze jest sprawdzić opinie osób, które mieszkają w domu zbudowanym według tego projektu. Warto więc dobrze przygotować się do rozmowy z ekspertem doradzającym w kwestiach projektowych. Zobaczcie jakie pytania powinniście zadać na pierwszym spotkaniu z architektem.

1. Jaki budynek będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb?

Skandynawskie domy od homify Skandynawski

Postarajmy się określić potrzeby domowników, a co za tym idzie rodzaj i liczbę pomieszczeń wraz z metrażem. Pomyślmy też o tym, co nam się podoba, a co w żadnym wypadku nie wchodzi w grę. Architekt może, a nawet jest zobowiązany, zadawać nam pytania dotyczące wymarzonego domu. Na tym etapie dobrze już mieć ustalony budżet – dzięki temu architekt będzie wiedział w jakim pułapie cenowym może operować przygotowując Wam projekt. Dobrze abyście wiedzieli już jaki mniej więcej model bryły Wam odpowiada, czy wolicie bardziej tradycyjny czy nowoczesny styl.

3. Jaki układ pomieszczeń będzie dla nas najkorystniejszy?

apartament na w warszawie na bluszczanskiej Nowoczesne domy od PIKSTUDIO Nowoczesny
PIKSTUDIO

apartament na w warszawie na bluszczanskiej

PIKSTUDIO

Architekt, znając już Wasze potrzeby i preferencje dostosuje projekt w ten sposób aby użytkowanie budynku było łatwe i komfortowe. Jeśli potrzebujecie osobnego pomieszczenia do przyjmowania klientów – pewnego rodzaju biura – warto tę informację przekazać już we wstępnym etapie. Architekt uwzględni w projekcie indywidualnym pomieszczenie blisko wejścia, które będzie można przeznaczyć do tego celu. Jeśli mieszkacie z osobą starszą warto również pomyśleć o sypialni usytuowanej na parterze. Układ pomieszczeń w domu powinien być dopasowany do potrzeb i stylu życia domowników. Zupełnie inne będą potrzeby wielopokoleniowej rodziny, która uwielbia zasiadać przy dużym stole w jasnym salonie, a zupełnie inne pary młodych ludzi, którzy skupiają się na pracy, a dom traktują jako wysmakowaną oazę weekendowego odpoczynku i relaksu.

2. W jakiej technologi wybudować budynek?

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny Lite drewno Wielokolorowy

Na etapie rozmowy o projekcie wybieramy technologie, jakie chcemy zastosować w budynku. Planując budowę powinniście zastanowić się, jakie są dla Was kluczowe kryteria – czy ważniejsza jest trwałość, jakość, cena, czas montażu, marka czy też inne czynniki. Przykładowo wybór technologii ogrzewania czy wentylacji ma wpływ nie tylko na przyszły komfort mieszkańców, ale również na układ pomieszczeń. Podczas rozmowy z ekspertem planujący budowę powinien zapytać, jakie rozwiązania budowlane wybrać, aby w przyszłości zminimalizować koszty użytkowania budynku. Według wielu ekspertów ograniczenie strat energii jest przyszłościowym trendem w budownictwie. Na przyszłe koszty wpływają przede wszystkim trzy obszary: konstrukcja budynku, wielkość budynku i sposób wybudowania. Te tematy należy poruszyć na spotkaniu z ekspertem.

4. Jak liczna ekipa budowlana będzie potrzebna?

Skandynawskie domy od homify Skandynawski

To kluczowe pytanie ponieważ zdecyduje o tym jaki system budowy wybierzecie. Większość inwestorów wznosi domy systemem gospodarczym. Polega on na samodzielnym angażowaniu ekip, które wykonują poszczególne etapy budowy. To rozwiązanie tańsze od zatrudnienia jednej ekipy do wszystkich prac, ale znacznie bardziej obciążające dla inwestora. Trzeba bowiem koordynować pracę wielu osób, co może być trudne dla osób aktywnych zawodowo. Dlatego część osób decyduje się na wybór jednej firmy jako generalnego wykonawcy, która jest odpowiedzialna za cały proces budowy – to bardzo wygodne ale i zarazem droższe rozwiązanie.

5. Jak oszczędzić nie tracąc na jakości?

Ceny materiałów budowlanych mogą się znacznie różnić w zależności od tego, gdzie się je kupuje. Zrobienie dużych zakupów w jednej hurtowni zazwyczaj procentuje sporym rabatem. Zapytaj, jak z korzyścią kupować materiały budowlane do budowy domu, zachowując przy tym równowagę między ceną a jakością. Ciekawym rozwiązaniem na niedrogi dom działkowy jest dom modułowy. Na zdjęciu projekt grupy SMART MOD przedstawiający niewielki 25 metrowy domek.

6. Na jakich materiałach budowlanych można oszczędzić, a na który absolutnie nie?

Już na etapie projektu można sporo zaoszczędzić. Tańsze będą domki o projekcie powtarzalnym, parterowe nie podpiwniczone z prostym dwuspadowym dachem. Niektóre materiały mogą być zastępowane innymi tańszymi odpowiednikami ale tę decyzję podejmijcie razem z architektem. Może zdecydujecie się na dom zrównoważony, który jest niezwykle tani w utrzymaniu? 

7. Kto jest odpowiedzialny za projekt?

DOM NA TRÓJKĄTNEJ DZIAŁCE Minimalistyczne domy od BASK grupa projektowa Minimalistyczny
BASK grupa projektowa

DOM NA TRÓJKĄTNEJ DZIAŁCE

BASK grupa projektowa

Błędy w projekcie okazują się niestety bardzo kosztowne i nieprzyjemne. Warto ustalić na pierwszym spotkaniu kto odpowiada za błędy projektowe oraz kto za błędy wykonawcze. Na szczęście prawo budowlane stoi po stronie nabywcy. Odpowiedzialność za wady projektu ustala się na podstawie kodeksu cywilnego, według stosowanych odpowiednio przepisów o rękojmi. Ważne, że do wykonawcy robót należy niezwłoczne zawiadomienie inwestora o wadach dokumentacji projektowej, o ile nie nadaje się ona do prawidłowego wykonania robót.

Czy wiecie już o co zapytać na pierwszym spotkaniu z architektem?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu