homify 360°: dom marzeń! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: dom marzeń!

Alicja Olko Alicja Olko
Minimalistyczne domy od Architektur Jansen Minimalistyczny
Loading admin actions …

Marzenie o własnym, przepięknym domu z ogrodem spełniło się w 100% dla jednej z rodzin w północnych Niemczech. Dzięki współpracy z biurem Architektur Jansen, powstał dom o prostej, geometrycznej bryle, jasnej elewacji i przestronnym wnętrzu, który stanął na pełnej zieleni działce.

Jest to dom, który nie jest nadto pompatyczny, ale nie należy też do nudnych. Prosty, ale imponujący, niewielki, ale wygodny, nowoczesny, ale przytulny. Jawi się wprost idealnie dla młodej, dynamicznej rodziny. Obejrzyjcie go z nami!

Fasada

Budynek zlokalizowano przy północnej granicy działki. Decyzja ta wyniknęła z faktu, iż często uczęszczana droga znajdowała się na jej południowym krańcu, a architekci chcieli dom oddalić od ulicznego zgiełku i hałasu. Dzięki wytworzeniu obszernej wolnej przestrzeni od południa, zagwarantowano swobodny dostęp promieni słonecznych do baterii słonecznych, umieszczonych właśnie na tej stronie domu. Duże przeszklenia od tej strony zapewniają także wnętrzom duży dopływ naturalnego światła.

Bryła budynku składa się z dwóch nałożonych na siebie części. Pierwsza, parterowa, ma kształt sześciennego pudełka, a druga została na nią nasadzona i odsunięta nieco do tyłu. Jej dach jest nachylony o 25 stopni, co ma znaczny wpływ na to, jak prezentuje się wnętrze domu.

Śnieżnobiała fasada budynku została obramowana wąskim pasem aluminium, co, w połączeniu z czarnym spodem brył, zwiększa wrażenie sześcianu. Ciemne framugi okien także wyróżniają się na białym tle.

Wnętrze pełne elegancji

Również we wnętrzu dostrzec można, że właściciele przywiązują wagę do prostych form i najwyższej jakości materiałów wykończeniowych. Całość zdominowana jest przez biel ścian, którą dopełniają akcenty w kolorze beżowym i brązowym. Dzięki temu wnętrza jawią się elegancko i stylowo, ale jednocześnie ciepło i przytulnie.

Kuchnia była tym pomieszczeniem, które zaprojektowano ze szczególną dbałością o detale. Robione na zamówienie meble i elementy wyposażenia doskonale pasują do dostępnej przestrzeni. Całą tylną ścianę zabudowano szafkami, gwarantując mnóstwo miejsca do przechowywania przyborów i akcesoriów kuchennych. Elegancka wyspa kuchenna, z wbudowaną w nią kuchenką elektryczną, gwarantuje nie tylko powierzchnię roboczą, ale także oddziela obszar kuchni od jadalni.

Mieszkanie na otwartej przestrzeni

Tak prezentuje się otwarta kuchnia połączona z jadalnią z perspektywy salonu. Wolna przestrzeń pomiędzy tymi dwoma obszarami to także strefa wejściowa prowadząca po schodach na górę.

Dzięki otwarciu domu na stronę południową, jego wnętrze jest stale skąpane w naturalnym świetle. To wrażenie wzmacniają także materiały o błyszczących powierzchniach, odbijające promienie słoneczne. Chodzi tu głównie o płytki gresowe w kolorze jasnobeżowym, którymi konsekwentnie wyłożono wszystkie podłogi. Zdecydowano się na te o dużym formacie, co pozwoliło na stworzenie niemal ciągłej, jednolitej powierzchni.

Pomysłowe przechowywanie

Szczególnie pomysłowo rozwiązano kwestię przechowywania. W ścianie działowej, zlokalizowanej na granicy obszarów salonu i jadalni z kuchnią wbudowano eleganckie szafki o drewnianych drzwiach. Tym samym stworzono pokaźnych rozmiarów składzik, bez konieczności wydzielania na niego dodatkowego miejsca.

Luksusowe domowe biuro

Na niewielkiej przestrzeni stworzono wygodne domowe biuro. Pomysłowe biurko umieszczono w niszy, zlokalizowanej tuż pod oknem. Po jej prawej stronie widzimy swego rodzaju przeszklony otwór, który łączy ze sobą dwa poziomy budynku. Pracując przy biurku podziwiać można widok na okolicę, rozciągającą się za oknem. Ono samo wychodzi na południe, dzięki czemu korzysta ze stałego dopływu światła.

Przytulna sypialnia

Pomieszczenia prywatne, takie jak sypialnia czy łazienki, zlokalizowane zostały od strony północnej. W odróżnieniu od otwartej południowej fasady budynku, ta ściana jest bardziej zamknięta, niedostępna. Niewielkie okna wpuszczają jednak wystarczającą ilość naturalnego światła. Urządzając tę sypialnię zdecydowano się na ciepłe kolory, takie jak głębokie odcienie brązu, oraz naturalne materiały, takie jak drewno. Wyposażenie ograniczono do minimum, czyniąc z tego pomieszczenia oazę niczym niezmąconego spokoju.

Energooszczędność

Dom ten uzyskał w Niemczech wyróżnienie w kategorii Dom Pasywny 2012. Oznacza to, iż jest niezwykle energooszczędny, nie potrzebuje dużo energii, aby wygenerować ciepło i je zatrzymać. Wyposażono go w specjalną pompę cieplną, która generuje ciepło, a ono jest następnie rozprowadzane dzięki systemowi ogrzewania podłogowego. Trójwarstwowe szyby, a także świetne właściwości izolacyjne materiałów użytych do stworzenia fasady domu czynią z niego budynek zatrzymujący ciepło zimą i utrzymujący chłód latem.

Ciekawią Was domy energooszczędne? Zobaczcie przykład z Polski w artykule homify 360°: energooszczędny dom w Łodzi o ciekawej elewacji.

Jak Wam się podoba bryła tego domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu