Od sztampy do domu z efektem Wow!

Alicja Olko Alicja Olko
raumatmosphäre pantanella
Loading admin actions …

Przeistaczając 100-letni budynek w nowoczesny dom jednorodzinny, ma się duże oczekiwania, co do efektów tej metamorfozy. Celem jest zachowanie charakteru i czaru zabytkowego budynku, przy jednoczesnym stworzeniu lokum, które byłoby nowoczesne i dostosowane do indywidualnych potrzeb jego mieszkańców. Jak spełnić te dwa oczekiwania i połączyć je w jedną efektowną całość, doskonale pokazuje przykład, który opiszemy w dzisiejszym artykule.

Zobaczcie, jak przeprowadzić efektowną metamorfozę zwyczajnego, całkowicie normalnego, a nawet nieco nudnego starego domu w rezydencję, która przyprawi o zawrót głowy niejednego przechodnia!

Przed: jeden z wielu

Patrząc na ten dom, ciężko uwierzyć, że zbudowano go już w 1898 roku. Jego bryła jest dość sztampowa, i raczej dobrze zachowana. Wzniesiono go na kamiennych fundamentach, a elewację pomalowano na kolor, który wpasowuje się w generalny trend na osiedlach domków jednorodzinnych. Nie wywołuje on w odbiorcy żadnych konkretnych uczuć, jest sztampowy i konwencjonalny, jemu podobne egzemplarze można zobaczyć niemal wszędzie.

Po: jedyny w swoim rodzaju

Nieciekawy budynek przeszedł transformację zarówno na zewnątrz, jak i w środku. To zdjęcie udowadnia, że warto było zainwestować czas i środku, aby nadać mu zupełnie nowy charakter. Zmieniono kolor fasady, przemalowując ją na śnieżną biel. Wymieniono wszystkie okna, a przed nimi wstawiono dekoracyjne okiennice, pasujące kolorystycznie do fasady. Powiększono także metraż wnętrze, decydując się na dobudówkę w formie przeszklonego pawilonu w sąsiedztwie tarasu. Wyjątkowe zadaszenie spaja całość budynku z drewnianym tarasem, stając się jednocześnie ciekawym elementem dekoracyjnym.

Mieszkanie na otwartej przestrzeni

Wnętrze to przestronna otwarta przestrzeń, której poszczególne obszary oddzielone zostały kilkoma stopniami. Służą one nie tylko jako łącznik komunikacyjny, ale także pełnią rolę miejsca, gdzie ustawić można dekoracje i ozdoby, aranżując je w ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Ciekawie wprowadzono do wnętrza kominek, wbudowując go w ścianę na poziomie najwyższego stopnia schodów. Nie tylko dzieli on przestrzeń, ale także ociepla zarówno salon, jak i jadalnię.

Salon z widokiem na ogród

Dzięki wielkopowierzchniowym przeszkleniom salon otwiera się maksymalnie na ogród. Czyni to go jasnym i przestronnym, stale połączonym z naturą na zewnątrz. Pomieszczeniu temu nadano niezwykle wygodny i przytulny charakter, stawiając na wyposażenie go w komfortowe miejsca do siedzenia i relaksowania się. Meble wypoczynkowe przyozdobiono różnokolorowymi poduszkami, zachęcając, aby się w nich błogo zatopić. Podłoga wyłożona drewnem o ciepłym odcieniu nadaje temu salonowi dodatkowej przytulności.

Nowoczesna kuchnia w bieli

Także kuchnia korzysta z naturalnego światła, wpadającego przez wielkopowierzchniowe okna w salonie. Dzięki temu, iż urządzono ją przy wykorzystaniu białych mebli, jawi się ona jeszcze jaśniej i przestronniej. Do aranżacji wnętrz wprowadzono liczne domowe akcenty dekoracyjne, nadające jej silnie spersonalizowany charakter. Tym samym jest ona jeszcze bardziej przytulna i ciepła.

Designerskie schody

Wejście na wyższe piętro możliwe jest dzięki ciekawie zaprojektowanym schodom. Są one raczej wąskie i zawijają się w niestandardowy sposób. Jednakże, wyposażono je w szklana balustradę, co sprawia, że są bezpieczne w użytkowaniu.

Pokój dla małej kobietki

Na wyższym poziomie, gdzie zlokalizowano pomieszczenia prywatne mieszkańców, poczuć możemy się jak w 100-letnim domu. A to wszystko dzięki temu, iż zachowano drewniane bale na suficie, wkomponowując je w nowoczesną aranżację wnętrz. W tym pokoju dla dziewczynki widać, jak doskonale komponują się one z bielą ścian i mebli oraz różnokolorowymi dodatkami.

Pokój zabaw dla dzieci

Na samym poddaszu, w pomieszczeniu o ekstremalnie pochylonym suficie, stworzono specjalne miejsce na swego rodzaju plac zabaw. Wyposażono go w duże poduchy i mniejsze jaśki, na których leżeć można z ulubioną książką, słuchać muzyki, grać w gry lub robić inne rzeczy, gdy pogoda na zewnątrz nie pozwala na zabawy na świeżym powietrzu. Pomieszczenie to jest tak przytulne, że z pewnością wielu dorosłych chętnie spędziłoby w nim swój wolny czas.

Stylowa łazienka

W aranżacji łazienki dostrzec można wyjątkową kombinację tego co stare i nowe. Także tutaj najbardziej wyrazistym elementem są drewniane bale na suficie. W pomieszczeniu tym stworzono miejsce zarówno na wannę, jak i na nowoczesny, przeszklony prysznic bez brodzika. Przez niewielkie okna wpada naturalne światło, okraszając wnętrze intensywnym blaskiem, sprawiając, że jawi się ono czysto i świeżo.

Zaczarowany ogród

Nie tylko wnętrzu nadano nowy charakter, ale także odnowiono wypoczynkowy obszar na zewnątrz. Zachowano jednak jego klasyczny wygląd, przeistaczając go jednak w nowoczesny i komfortowy zaczarowany ogród. Dekoracyjne mury z cegieł i kamienia dbają o wysoki poziom intymności, dodając mu także dużą dozę ciepła i przytulności. Stylizowane na staromodne donice i rzeźby potęgują magiczny klimat na zewnątrz domu.

Jeżeli spodobał się Wam tej projekt, koniecznie spójrzcie na metamorfozę wiejskiej zagrody na Podlasiu!

Co myślicie o efektach tej metamorfozy?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu