Jaki materiał wybrać na ścieżki w ogrodzie? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jaki materiał wybrać na ścieżki w ogrodzie?

Aśka Warchał Aśka Warchał
WSZYSTKO DO TWOJEGO OGRODU Minimalistyczny ogród od Centrum Ogrodnicze GardenPol Minimalistyczny
Loading admin actions …

Ścieżki w ogrodzie powinny być praktyczne, a jednocześnie piękne, budujące atmosferę. Oczywiście ogrody bez ścieżek również mogą być niesamowite. Okazały zielony trawnik okalający wyspy roślinności może robić wrażenie. Nic tak nie zbliża do natury jak chodzenie boso po trawie, zwłaszcza kiedy nasz ogród znajduje się w centrum miasta! Nie zawsze jednak warunki pogodowe temu sprzyjają i wtedy nieoceniona staje się dróżka.

Aby zapewnić nam przejście suchą nogą, powinna ona być nie wydeptana, ale wzmocniona solidnym materiałem, który będzie służył nam przez lata. Przy jego wyborze musimy też zastanowić się jak wprowadzenie go do ogrodu wpłynie na jego charakter. Innymi słowy, zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje, powinniśmy wyobrazić sobie nasz wymarzony ogród. Jaki on jest? Romantyczny? Tajemniczy? A może geometryczny i uporządkowany? Dopiero kiedy odpowiemy sobie na te pytania, możemy dokonywać wyborów, również wyboru materiału na ścieżki. 

Dzisiaj na homify staramy się Wam go ułatwić i prezentujemy przegląd popularnych materiałów do budowy pięknej ścieżki w ogrodzie w projektach naszych ekspertów od architektury krajobrazu. Zapraszamy do lektury!

Kwadratowe płyty

nowoczesne podejście do ogrodu Minimalistyczny ogród od Centrum Ogrodnicze GardenPol Minimalistyczny
Centrum Ogrodnicze GardenPol

nowoczesne podejście do ogrodu

Centrum Ogrodnicze GardenPol

Kwadratowe płyty betonowe lub tak zwane chodnikowe to propozycja dla wielbicieli geometrii. Ich efekt będzie zależał od tego, w jaki sposób wprowadzimy je do ogrodu. Położone bezpośrednio na trawie, w odstępach i z pewną fantazją, wtopią się bardziej w naturę. Jeśli ułożymy je jedna po drugiej i utwierdzimy cementem, wtedy zyskamy mocną, geometryczną linię, zdecydowanie dzielącą nasz ogród. Tak właśnie dzieje się w projekcie Centrum Ogrodniczego Gardenpol. Jasne płyty wyraźnie odcinają się od trawy. Dodatkowo wprowadzono tutaj prostokątne wyspy wysypane białym żwirem, które współtworzą geometryczną kompozycję. Połączenia płyty ze żwirem obserwujemy także w bardziej tradycyjnych rozwiązaniach, możemy na przykład wysypać dróżkę żwirem i na nim umocować płyty chodnikowe. 

Kamień otoczony trawą

Palenisko, ognisko, skalniak, koło młyńskie, kamienie w trawniku Klasyczny ogród od Zielony Architekt Klasyczny
Zielony Architekt

Palenisko, ognisko, skalniak, koło młyńskie, kamienie w trawniku

Zielony Architekt

Wkopane w ziemię płaskie kamienie to rozwiązanie dla tych, którzy chcą zapewnić sobie maksymalny kontakt z naturą, oddać jej kierownictwo w ogrodzie. Z tego względu kamień nie jest szlifowany, zachowuje się jego oryginalną fakturę. Przez to może być mniej stabilny, staje się też śliski podczas deszczu. Ale czy dzięki temu chodzenie po takiej ścieżce nie przypomina właśnie wycieczki do lasu? Efekt estetyczny jest wart ryzyka. Kamień prezentuje się szczególnie pięknie, kiedy ze wszystkich stron dokładnie okala go trawa, tak jak w prezentowanym powyżej projekcie od studia Zielony Architekt.

Kamień utwardzony cementem

Kamień możemy także wprowadzić do naszego ogrodu w sposób bardziej zorganizowany, podkreślający niekoniecznie związek z naturą, ale raczej człowieka nad nią panowanie. Wystarczy wylać dróżki cementem i to na nich ułożyć płaskie kamienie. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza, jeśli planujemy szerokie ścieżki w ogrodzie, połączone z przestronnym tarasem, który potrzebuje stabilnego podłoża. Popularny jest tutaj zwłaszcza czerwony piaskowiec, który wykorzystała w swojej realizacji Bioarchitektura – Kształtowanie Przestrzeni. Przygaszone bordo pięknie harmonizuje z ceglanym budynkiem.

Kostka brukowa

Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2 Śródziemnomorski ogród od Pink Pug Design Interior Śródziemnomorski
Pink Pug Design Interior

Ogród w okolicach Skierniewic – 3,5 tys. m2

Pink Pug Design Interior

Kostka brukowa, podobnie jak kamień, przywodzi na myśl naturę. Z jednej strony jest okiełznana przez człowieka, z drugiej nieregularna i zarastająca mchem, stapia się z roślinnością. Zbudowanie ścieżki z kostki brukowej to czasochłonne wyzwanie, którego efektem będziemy mogli cieszyć się przez lata. W prezentowanym projekcie od Pig Pug Design Interior widzimy jak interesujące efekty może dać połączenie brudnych szarości kostki z delikatnymi różowymi i białymi kwiatami. Wszystko zdaje się płynnie w siebie przechodzić.

Panele drewniane

Jak stara fabryka w sercu lasu Industrialny ogród od RAJEK Projektowanie Wnętrz Industrialny
RAJEK Projektowanie Wnętrz

Jak stara fabryka w sercu lasu

RAJEK Projektowanie Wnętrz

Decydując się na ścieżki z drewnianych paneli, stawiamy na nienachalną geometrię. Poprzez swoją formę oraz ze względu na ich konserwację, z paneli możemy stworzyć jedynie spójne konstrukcje, tworzące zdecydowane linie. Z reguły przecież nikt nie marzy o deskach rozrzuconych po ogrodzie! Przez swoją konstrukcję, dróżki z paneli będą często na wyższym poziomie niż roślinność, co może dać ciekawe efekty. To wszystko nie oznacza jednak, że będziemy oddzieleni od natury. W końcu będziemy spacerować po drewnie, które nawet obrobione przez człowieka, idealnie wpisuje się w krajobraz, co pokazuje projekt od Rajek Projektowanie Wnętrz.

Żwir

Kończymy pięknym widokiem na niesamowity dom autorstwa studia Architekci Łosiak_Siwak. Patrzymy na niego z nieoczywistej perspektywy, z głębi ogrodu. Możemy w ten sposób docenić, jak nowoczesna bryła harmonizuje z naturalnym ogrodem. Oczywiście jego naturalność jest efektem pracy architektów. By ją osiągnąć, zastosowano tutaj między innymi żwirową ścieżkę, która kamufluje się w trawie. Dróżka nie wyróżnia się, harmonizuje z szarością kamieni widocznych na pierwszym planie.

Wybierając materiał na ścieżki w ogródku, powinniśmy mieć na uwadze z czego zbudowany jest nasz taras, od którego będą one prawdopodobnie wychodzić. Koniecznie sprawdźcie nasz katalog inspiracji: Z jakiego materiału zbudować taras?

Z czego zbudowane są ścieżki w Waszych ogrodach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu