Od wiejskiej ruiny do szykownego domu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Od wiejskiej ruiny do szykownego domu

Alicja Olko Alicja Olko
Wiejskie domy od Intra Arquitectos Wiejski
Loading admin actions …

Jest wiele wiejskich domów i chat, porozrzucanych po całym świecie, które swój oczywisty związek z naturą manifestują nie tylko lokalizacją wśród pól zbóż i kwiecistych łąk, ale także materiałami, z których zostały wybudowane, nierzadko kilka stuleci temu. W momencie ich budowania, właściciele nie zdawali sobie sprawy, że wznoszone przez nich budowle służyć będą jako lokum mieszkaniowe w XXI wieku. Jednakże, wraz z postępem cywilizacyjnym coraz więcej z nas ucieka do natury, powraca do korzeni, osiedlając się właśnie na wsi. Trend ten oznacza, że posiadłości na prowincji cieszą się rosnącą popularnością. Dlatego tak często odnawia się stare, popadające w ruinę wiejskie budynki gospodarcze, stodoły czy obory i nadaje im nowe życie.

Jednej z takich właśnie transformacji przyjrzymy się dzisiaj. Zobaczcie, jak fantastycznie odnowić można wiejską ruinę i stworzyć z niej nowoczesne lokum mieszkaniowe.

Przed: zrujnowana wiejska chata

Zdjęcie to wygląda, jakby zostało wyciągnięte z albumu naszych dziadków, biorąc bod uwagę czarno-białą kolorystykę, ale zwłaszcza stan, w jakim dom na nim widniejący się znajduje. Zarówno główny budynek, jak i dołączone do niego części wymagały renowacji, aby dom nadawał się do zamieszkania. Architektom zależało jednak, aby zachować specyficzny charakter budynku, pozwalający mu tak doskonale wpisać się w okoliczny krajobraz.

Po: klimatyczny dom

Efekt metamorfozy jest niezwykły- budynek zachwyca swoją odnowioną fasadą oraz tym, że zdołano zachować jego oryginalny i niepowtarzalny charakter. Zdecydowano się na renowację kamiennej elewacji, nadając jej nieco bardziej świeży wygląd, ale pozostawiając jej konstrukcję nietkniętą. W miejscu, które wcześniej pełniła funkcję obory, zlokalizowano garaż, wkomponowując go w całość budynku. Pomieszczenie gospodarcze po prawej stronie także dopasowano do charakteru głównej części domu, nadając mu typową dla okolicy formę.

Przed: wnętrze w stanie rozpadu

Wnętrze domu popadło w prawdziwą ruinę w czasie, kiedy nie był on użytkowany. Drewniana konstrukcja wewnątrz nie wytrzymała próby czasu, a zarówno drewno na suficie, jak i na podłodze należało wymienić. Ponadto zmurszałe kamienne ściany uniemożliwiały nie tyle mieszkanie w tym domu, ale zagrażały także bezpiecznym poruszaniu się po nim. Potrzebna była duża doza wyobraźni, aby stworzyć obraz tego, jak ten dom mógłby wyglądać po renowacji.

Po: odnowione poddasze

Obszar poddasza poddano gruntownej renowacji, zachowując jednak klimatyczne elementy wnętrza, takie jak kamienne ściny czy drewniany sufit. Stworzono także miejsca na dodatkowe okna, przez które do wnętrza wpada optymalna ilość naturalnego światła. Zainstalowano dodatkowe elementy oświetlenia, dbające o specjalny klimat nawet na obszarze węzła komunikacyjnego, jakim jest ten korytarz na poddaszu.

Po: elegancki salon

Przestrzeń na parterze została zagospodarowana jako otwarta strefa dzienna, a na piętrze z kolei zlokalizowano prywatne pomieszczenia mieszkańców, takie jak sypialnie czy łazienki. Materiały, wykorzystane do aranżacji nowego wnętrza domu, oddają hołd tradycyjnej wiejskiej zabudowie, nawiązując do zewnętrznej fasady domu. Są tutaj zatem kamienne ściany, podłogi z naturalnego kamienia, drewniane meble, a wszystko to zaaranżowane w sposób funkcjonalny i nowoczesny.

Inny przykład metamorfozy wiejskiego budynku znajdziecie w Katalogu Inspiracji Nowe życie starej stodoły!

Jak Wam się podoba efekt po?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu