Czy da się mieszkać na 7 m2? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Czy da się mieszkać na 7 m2?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Rustykalne domy od lokaldesign Rustykalny
Loading admin actions …

W homify najbardziej uwielbiamy to, że możemy pokazywać Wam wspaniałe domy z dalekich stron świata, które mogą stać się inspiracją na naszym rodzimym podwórku. Właśnie taki budynek przygotowaliśmy dla Was dzisiaj. Buyeo Small House z Korei Południowej idealnie sprawdziłby się w roli domu na działkę. Jego wymiary to zaledwie 3 na 8 metrów, a zawiera się w nich łazienka, kuchnia, salon z sypialnią, a nawet mała przestrzeń do zabawy dla dzieci. Drewniana konstrukcja została wykonana w zaledwie dwa tygodnie i ekspresowo złożona na miejscu. Jak to możliwe?

Wszystko jest możliwe, jeśli zabiera się za to utytułowane studio architektury Lokaldesign z Seulu! Filozofia architektów to myśleć globalnie, a działać lokalnie. Znani są z ekonomicznych, ekologicznych projektów wznoszonych w zaskakującym tempie. Ich poczucie społecznej odpowiedzialności sprawiło, że zostali wybrani, aby reprezentować Koreę na Biennale w Wenecji w 2006 roku oraz na Biennale Honkong Shenzen rok później. 

Ciekawi, jak tak znani architekci radzą sobie działając w mikroskali? Czas wybrać się w podróż…

Projekt przemyślany w każdym calu

Choć naszym zdaniem Buyeo Small House byłby idealnym domem na działkę, to jednak jego oryginalne przeznaczenie było inne. Powstał jako tymczasowe lokum dla młodego małżeństwa z dzieckiem. Budynek ten jest trzecim na rodzinnej działce, para miała zamieszkać tutaj do czasu wyremontowania jednej ze starszych konstrukcji. Naszym architektom zależało, żeby doszło właśnie do remontu, a nie wyburzenia, ponieważ chcieli by oryginalna architektura wsi została zachowana. Dom swoim położeniem zamyka przestrzeń pomiędzy starymi budynkami, dzięki czemu powstał wewnętrzny dziedziniec – nowe miejsce spotkania dla wielopokoleniowej rodziny.

Skromna nowoczeność

Budynek ma formę prostopadłościanu przyciętego spadem dachu. Wyższa jest fasada od strony ogrodu, dzięki czemu można było w dobrze wyglądający sposób postawić tutaj proste zadaszenie tarasu. Cały dom stoi na grubej drewnianej konstrukcji, podpartej słupkami fundamentowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie było potrzeby przeprowadzenia kosztownego wyrównywania terenu. Konstrukcję przedłużono od strony ogrodu, dzięki czemu powstał taras.

Prosta konstrukcja

Dom w całości wykonany jest z drewna. Wspomniane już podłoże oraz elementy konstrukcyjne to lite drewno, natomiast ściany oraz sufit to płyta pilśniowa. Wykonywanie większości prac w fabryce, dzięki czemu na miejscu jedynie składa się gotowe części niczym klocki, pozwala na zminimalizowanie odpadów praktycznie do zera oraz na dużo szybszą konstrukcję.

Projekt

Jeśli byliście ciekawi, jak na takiej małej powierzchni naszym architektom udało się pomieścić łazienkę, kuchnię, salonik, sypialnię oraz przestrzeń dla dziecka, to teraz macie odpowiedź. Łazienka oraz kuchnia znajdują się po prawej stronie od głównego wejścia, zajmują 1/3 budynku. Najciekawszym rozwiązaniem jest stworzenie otwartej galerii dla dziecka, którego konstrukcja pełni jednocześnie funkcje półki.

Radosne wnętrze

Wnętrze domku jest bardzo przyjemne, nie starano się tutaj zakryć użytych materiałów, dzięki czemu drewno wprowadza atmosferę domowego ciepła, a niespokojna faktura płyty OSB ożywia przestrzeń. Niebieskie krzesło sprawia, że jest tutaj stylowo i nowocześnie. Teraz możemy też przyjrzeć się pomysłowej galerii dla dziecka, gdzie zadbano nawet o osobne okienko. To lokum tymczasowe, jakiego można pozazdrościć!

Myślicie jednak o czymś odrobinę większym na Waszą działkę? Ten bioklimatyczny dom skradnie Wasze serce: Mały dom – duża oszczędność!

Czy i Wy musieliście kiedyś zorganizować sobie tymczasowe mieszkanie? Jak sobie poradziliście?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu