10 prostych, szybkich i niedrogich sposobów na rozbudowę

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

10 prostych, szybkich i niedrogich sposobów na rozbudowę

Aśka Warchał Aśka Warchał
Projekty,  Okna zaprojektowane przez Maxlight
Loading admin actions …

W życiu wielu rodzin nadchodzi taki moment, że ukochane gniazdko robi się za ciasne. Mury, które kiedyś były szczytem marzeń, nagle zaczynają wzbudzać klaustrofobiczne uczucia. Powody mogą być różne: narodziny kolejnego dziecka, częstsza praca z domu, stabilizacja finansowa dająca wiedzę, że realizacja niegdyś odległych pragnień jest na wyciągnięcie ręki. Czy to uczucie ma od razu ma zmusić nas do sprzedaży naszej nieruchomości i poszukiwania szczęścia gdzie indziej? Niekoniecznie! 

Alternatywą jest rozbudowa, która wcale nie musi automatycznie wiązać się z ogromnymi kosztami. Nasi architekci zdradzą nam dzisiaj swoich 10 prostych, szybkich i niedrogich sposobów na powiększenie przestrzeni mieszkalnej.

1. Pod zielonym dachem

Projekty,   zaprojektowane przez Phi  Architects
Phi  Architects

Rear Extension

Phi Architects

Rozbudowa nie musi wcale oznaczać budowy nowego skrzydła domu – i tak niewielu z nas pozwoliłyby na to wymiary działki. Czasem wysunięcie ściany domu o jeden czy dwa metry w głąb ogrodu może zrobić kolosalną różnicę. Zwłaszcza, jeśli taką dobudówkę całkowicie przeszklimy – 'stare' wnętrze zostanie wtedy zalane naturalnym światłem. W przypadku tej lekkiej konstrukcji metalowo-drewnianej zdecydowano się także na zielony dach, na który przyjemnie popatrzeć z okien sypialni.

2. W bok i do góry

Oczywiście można też działać z większym przytupem. Wtedy prace wyniosą dużo więcej czasu, ale korzyści będą o wiele większe w postaci kilku dodatkowych pokoi. Możemy zaangażować tego samego architekta, który budował nasz dom, możemy zatrudnić kogoś o zupełnie innym stylu i zdecydować się na przeobrażenie naszego gniazdka w eklektyczną perełkę. Pamiętajmy, że dobudówka zawsze ma wpływ na odbiór oryginalnej konstrukcji.

3. Osłonić wejście do domu

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Conely
Conely

Pérgola

Conely

Rozbudowa wcale nie musi oznaczać dobudówki. Nie wszystkie nasze potrzeby oznaczają konieczność zamykania się za murami, czasem wystarczy zadaszony taras. Gdy nie ma już miejsca od ogrodu, zastanówmy się nad zmianami w obrębie wejścia głównego. Spektakularne zadaszenie może stworzyć niezwykłą werandę.

4. Dobudowywać ze szkła

Ogród zimowy to fantastyczne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą niezależnie od pory roku. Struktura z metalu i szkła jest łatwa i szybka do wzniesienia, zwłaszcza, jeśli oddamy stery sprawdzonym profesjonalistom. Rozsuwane drzwi pozwolą cieszyć się ciepłem latem, a odgrodzić zimą, by w ogrzewanym pomieszczeniu, pełnym naturalnego światła znużyć się w lekturze.

5. Antresola – wnętrze z pomysłem

A może dodatkowej przestrzeni poszukać nie na zewnątrz, a w środku? Jeśli mamy wysokie sufity, to może warto nad częścią pomieszczenia wznieść antresolę. Nowa przestrzeń świetnie nadaje się na sypialnię, ale także na domowe biuro czy bibliotekę. Można też wykorzystać ją na pokój dla gości. Wszystko zależy od naszych konkretnych potrzeb!

6. Zaadaptować przestrzeń na dachu

Zanim zabierzemy się do rozbudowy, dobrze przeanalizujmy to, co mamy. Być może gdzieś czeka niewykorzystana przestrzeń? Dobrym pomysłem jest wykorzystanie miejsca na dachu, na przykład nad garażem, i zaadaptowanie go na taras. Jeśli chcemy, aby pasował do nowoczesnej bryły naszego domu, metalowa pergola będzie świetnym pomysłem.

7. Kuchnia na świeżym powietrzu

Mamy już jeden tras i nie chcemy do niego nic dodawać? Poszukajmy miejsca w jego głębi lub z drugiej strony ogrodu. Takie odosobnione przestrzenie doskonale nadadzą się na barek czy kuchnię lub pokój gier, czyli stref, w których chcemy spędzać czas z przyjaciółmi do późnych godzin nocnych. Nasze nastoletnie dzieci też na pewno docenią takie kryjówki!

8. Taras na uboczu

W nowym budownictwie ściany wielu salonów i kuchni mają przeszklenia oraz drzwi wychodzące na taras. Daje to ogromne pole do powiększenia przestrzeni mieszkalnej bez generowania nadmiernych kosztów. Możemy wznieść ogród zimowy albo większą dobudówkę z wykorzystaniem istniejących otworów. A może wystarczy nam samo zadaszenie tarasu?

9. Więcej miesjca za szkłem

Projekty,  Okna zaprojektowane przez Maxlight
Maxlight

Pivot door and Side Return Glass Box Extrensin

Maxlight

W przypadku tego domku szeregowego rozbudowywano wszerz. Wąski korytarzyk na zewnątrz został przeszklony po otwarciu się na niego murów salonu. Dzięki temu nie było potrzeby 'zabierania' miejsca tarasowi. Rozwiązanie to pozwoliło na dodatkowe doświetlenie przestrzeni parteru. Każdy dom jest inny i każdy prezentuje unikalne możliwości – nie zapominajmy o tym.

10. W tym samym stylu

Projekty,   zaprojektowane przez TLA Studio
TLA Studio

Vauxhall House

TLA Studio

Kończymy dobudówką z prawdziwego zdarzenia! Dzięki interwencji architektów powstało zupełnie nowe skrzydło, dodatkowo z tarasem na górze. Podłużna konstrukcja ma niesamowity potencjał, aby stać się wspaniałym salonem, pełnym naturalnego światła. Wykorzystanie cegły w podobnym odcieniu pomogło w połączeniu starego z nowym.

Wciąż nie możecie się zdecydować? Być może ten Katalog Inspiracji co nieco rozjaśni: Najbardziej stylowa dobudówka na świecie?

Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu