Projekty,   zaprojektowane przez PAD ARCHITECTS

6 typowych błędów, których należy unikać podczas aranżacji wnętrza

A.D. A.D.

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Projektując własny, wymarzony dom, kładziemy nacisk na komfort i elegancję. W zależności od naszego budżetu inwestujemy w trwałe, piękne i dobrej jakości materiały. W gąszczu różnych ofert ciężko się odnaleźć a w konsewkencji łatko dać się ponieść emocjom i przesadzić z dekoracjami. To bardzo stresujące, a przecież aranżacja domu powinna być dobrą zabawą!

Musimy także zwrócić uwagę na to by przestrzeń została dobrze rozplanowana, w sposób funkcjonalny i aby pomieszczenia były wystarczająco doświetlone. Jeśli pominiemy te ważne aspekty wnętrze będzie razić błędami nie będzie się w nim komfortowo mieszkać. 
Stylowe urządzenie miejsc wymaga uniknięcia typowych błędów. Nie należy zapominać o myśleniu całościowym. Konieczne jest utrzymanie jednego charakteru we wszystkich wnętrzach. Projektowanie to myślenie, rozwiązywanie problemów, dążenie do ideału. Jeśli nie macie zbyt dużego doświadczenia w aranżacji warto zwrócić się o pomoc do specjalisty czyli architekta wnętrz lub dekoratora. 

W dzisiejszym Katalogi Inspiracji omówimy najczęstsze błędy popełniane przez niedoświadczonych projektantów, które sprawiają że pomieszczenie sprawia złe wrażenie. Czytajcie dalej i dowiedziecie się, jakie to błędy i jak ich uniknąć w prosty sposób!

1. Za mało światła

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Glenlith Interiors (Scotland) Ltd
Glenlith Interiors (Scotland) Ltd

Fitted Kitchen, Newton Mearns, Glasgow, Scotland

Glenlith Interiors (Scotland) Ltd

Ciemne wnętrze wygląda bardziej nieprzyjemne, wzbudza uczucie niepokoju. Brak światła może mieć negatywny wpływ na zdrowie ciała i umysłu. Duże okna dające sporo światła dziennego, zawsze działają korzystnie. Dzięki nim przestrzeń wygląda świetnie, a Wy czujecie się komfortowo przez cały dzień. Naturalne światło jest tylko jednym z czynników decydujących o komforcie w pomieszczeniu. Sporo wysiłku należy także włożyć by dostarczyć wystarczającą ilość oświetlenia i zachować jasną i przyjemną atmosferę, również po zachodzie słońca. 

Ciepłe światło o niedużym natężeniu doskonale się nadaje do wypoczynku, a intensywne pobudza do aktywności. W każdym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła. Absolutnym wymogiem jest oświetlenie górne. Nawet zwiększona ilość bocznego oświetlenia nie jest w stanie go zastąpić.

2. Wybór zbyt dużych mebli

Jeśli macie duże mieszkanie z obszernymi pokojami ten problem prawdopodobnie Was nie dotyczy. We współczesnych domach często jest jednak niewiele miejsca. Dlatego szczególnie ważne jest, aby zachować otwartą przestrzeń. Puste przestrzenie zapewniają dwustronne poczucie ekspansji, nawet jeśli mieszkacie w małym mieszkaniu.

Najgorszym, co można zrobić w maleńkim salonie jest umieszczenie nieproporcjonalnie dużych mebli. Kupione z najlepszymi intencjami, zwykle bez odpowiednich pomiarów pomieszczeń, duże kanapy i nieco za długie stoły boczne są zmorą małych domów.

Rozwiązanie: zastanówcie się, ile mebli naprawdę potrzebujecie. Pomyślcie o wszystkich mebli w odniesieniu do każdego elementu w pokoju, aby właściwie rozważyć, jak będą wyglądać razem. Koniecznie przed zakupem zróbcie pomiar. 

3. Złe rozplanowanie przestrzeni

Projekty,  Ściany i podłogi zaprojektowane przez Flock Living
Flock Living

Flock carpets made in 100% Laneve, a premium wool sourced from Wools of New Zealand

Flock Living

Lubujemy się w stawianiu mebli pod ścianami. Właściwie nie wiadomo dlaczego. Uzyskujemy w ten sposób pusty środek, który do niczego nam nie służy. Pokutuje u nas upodobanie do wielkich telewizorów, w związku z czym odsuwamy nasze – również niemałe – sofy na drugi koniec wnętrza. Co prawda mamy kino w domu, ale przy takim ustawieniu nic więcej już nam się nie mieści. Zatem – sofy do przodu, bo o ile te można postawić na środku pokoju, to już regału z książkami na środek nie przesuniemy. Środki wypełniamy życiem towarzyskim, regały pod ścianę, mniejsze telewizory, a do kina po prostu wychodźmy.

4. Zbyt banalne urządzanie wnętrza

Projekty,  Jadalnia zaprojektowane przez PAD ARCHITECTS
PAD ARCHITECTS

Light and bright living space

PAD ARCHITECTS

Urządzanie wnętrz tak, by wszystko do siebie pasowało, pod względem kolorystycznym i stylistycznym, może skutkować powstaniem ładnej, ale monotonnej i bezpłciowej aranżacji. Nawet jeśli nie jesteśmy szczególnymi miłośnikami wnętrz w stylu eklektycznym, postarajmy się włączyć do wystroju swoich wnętrz choć jeden element przełamujący ich konwencję aranżacyjną. Może to być kontrastowy odmienny kolor na ścianie lub mocno wzorzysta kanapa w spokojnym jasnym salonie. Równie fajnie sprawdzi się dzieło sztuki zawieszone w kuchni czy galeria zabawnych plakatów w sypialni. Kombinujmy, próbujmy, myślmy… Efekt końcowy będzie zindywidualizowany i osobisty, a to przecież najważniejsze! 

5. Zbyt wiele dekoracji

Projekty,  Salon zaprojektowane przez Squint Limited
Squint Limited

Squint Emporium

Squint Limited

Większość a nas ma sentymentalny stosunek do przedmiotów. Lubimy je, kojarzą nam się z czymś dobrym, z przyjemnymi chwilami dlatego trzymamy je na wierzchu jako dekorację. Ale zbyt dużą ilością elementów dekoracyjnych można stłumić elegancką i stylową przestrzeń. Wybierajcie je więc starannie i z umiarem. Jeśli chcecie umieścić na ścianach zdjęcia, wybierzcie poczesne miejsce w przestrzeni i umieśćcie kilka dzieł w uzupełniających się kolorach. Wybierając dywan upewnijcie się, że pasuje do schematu kolorów. Nowoczesny, monochromatyczny dywan może zepsuć atmosferę w klasycznym salonie. I pamiętaj, że rośliny doniczkowe i świeże kwiaty zawsze piękne wyglądają, niezależnie od stylu.

6. Zbyt ciemne kolory

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez Eisner Design
Eisner Design

Master bedroom

Eisner Design

Kolejnym, bardzo ważnym punktem urządzania jest dobór kolorów. O ile możemy być fanami jakiejś konkretnej barwy i lubimy się na nią patrzeć i nią otaczać, niekoniecznie ta sama zachwyci nas na ścianach mieszkania. Częsty błąd przy wyborze koloru to wybór barw intensywnych. Należy pamiętać że to, co widzimy na maleńkim próbniku, niekoniecznie sprawdzi się w większym formacie. Często popełniany błąd to wybór zbyt ciemnego odcienia. Musimy pamiętać o tym, że po naniesieniu na ścianę każdy kolor ostatecznie jest o pół tonu ciemniejszy. Dobrze jest pamiętać również o tym, że poczujemy się lepiej w mieszkaniu dobierając spójnie kolory, a nie nadając każdemu pomieszczeniu zupełnie odmienne barwy. Jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej wybrać opcję ścian, które będą stanowiły jedynie tło dla mebli, nie odgrywając głównej roli w naszej aranżacji. Jeśli już koniecznie odczuwamy silną potrzebę posiadania intensywnych kolorów lepiej będzie kiedy wystąpią one w roli akcentów lub fragmenty pojedynczej ściany. 

Koniecznie przeczytajcie także ten katalog: 13 pomysłów na odnowienie wnętrza za mniej niż 400 złotych!

Popełniliście któryś z tych błędów? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu