Ogród przyjazny zwierzętom - najlepsze rozwiązania!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Ogród przyjazny zwierzętom – najlepsze rozwiązania!

A.D. A.D.
Ogrodzenia farmerskie (dla koni) Klasyczny ogród od Ogrodzenia PCV Klasyczny
Loading admin actions …

Zazwyczaj zaraz po tym jak wybudujemy swój wymarzony dom, otoczony wypielęgnowanym ogrodem, wielu z nas decyduje się na kupno lub adopcję psa. Uważamy, iż w ten sposób zyskujemy jednocześnie wiernego przyjaciela i czujnego stróża. Tymczasem biorąc psa, musimy liczyć się z tym, iż może się okazać, że sami wprowadziliśmy do naszego ogrodu groźnego szkodnika. Zwierzęta domowe uwielbiają zabawy w ogrodzie. Gonitwy, wykopki, przeskoki, obgryzanie roślin to tylko niektóre z tych najciekawszych. Najwięcej szkód wyrządzić może pies dlatego jeśli jeszcze jesteście przed wyborem swojego pupila a chcecie aby Wasz ogród nie ucierpiał – wybierzcie niewielkiego czworonoga. Im większa rasa tym większe będą niestety szkody. Zwłaszcza jeśli Wasz ogródek sam w sobie jest niewielki. Krzyki i tresura nic tu nie pomogą, w każdym psie drzemie bowiem instynkt stróża pilnującego obejścia. Będzie więc biegał wzdłuż parkanu wydeptując ścieżkę, obszczekując przechodniów. Będzie zaznaczał swój teren podlewając murki oraz krzaczki. Jeśli nie nauczycie go inaczej – będzie również załatwiał swoje potrzeby w Waszym ogrodzie pozostawiając pułapki oraz żółte plamy po moczu wypalające trawnik.  Ale na szczęście jest kilka sprawdzonych metod, dzięki którym zabezpieczycie ogródek tak aby szkody były jak najmniejsze. Zobaczcie jakich trików użyć żeby Waszym zwierzętom wygodnie korzystało się z ogrodu nie uszkadzając przy tym roślinności i nie niszcząc go.

Wybierzcie odpowiednie miejsce dla roślin

Psy wybiegują sobie swoje własne ogrodowe autostrady czyli ich ulubione trasy, którymi najczęściej się poruszają. Dobrze jeśli na tych ścieżkach nie znajdują się niewielkie rośliny ozdobne, delikatne zioła czy małe krzewy. Jest wtedy duża szansa że zostaną one zadeptane lub uszkodzone. Trasy psów najczęściej przebiegają wzdłuż ogrodzenia dlatego planując rozmieszczenie poszczególnych roślin zdecydujcie się na odsunięcie ich około pół metra – metr od siatki. Wybierajcie odporne, bujnie rosnące krzewy liściaste , które przesłonią choć w części wydeptaną ścieżkę. Dobrze nadadzą się do tego celu pęcherznice i tawuły. Jest też kilka gatunków roślin, które działa odstraszająco na psy. Jednym z tych przykładów jest psi koleus – bylina o srebrzystozielonych liściach i niebieskofioletowych kwiatach, która przy potrąceniu wydziela woń tak nieprzyjemną dla psa, że zwierzak nie będzie się do niej zbliżał. Odstręczający psy zapach ma też bylina zwana bożym drzewkiem. Zwierzęta nie lubią również takich roślin jak wrzosy czy wrzośce ze względu na ich najeżenie oraz roślin kolczastych.

Zbudujcie wybieg

Jeżeli wielkość ogrodu nam na to pozwala wybudujmy dla psa kojec z wybiegiem, otoczony i przykryty wysoką siatką. Jeśli zwierzak ma w nim urzędować całą dobę wybieg powinien mieć, co najmniej 20 m2 i posiadać miejsca gdzie nasz pupil schroni się przed słońcem. Jeśli nie chcecie budować oddzielnej przestrzeni dla zwierzęcia zostawcie sporo wolnego miejsca na środku ogrodu. Dzięki temu pies będzie miał troszkę miejsca dla siebie. Jednak pamiętajcie, że w miejscach w których często przebywa zwierze występuje mocno wydeptana trawa. Aby tego uniknąć do zasiania trawnika najlepiej jest użyć sportowej mieszanki traw odpornej na deptanie. Przygotowując podłoże dobrze jest wykorzystać do tego celu sypki piasek lub drobny żwir, będzie to zniechęcało psa do kopania dołów.

Odstraszajcie zwierzęta od roślin

Na rynku dostępne są odstraszające psy preparaty zapachowe i odstraszacze ultradźwiękowe. Można nimi chronić pojedyncze rośliny i rabaty. Większy obszar lepiej zabezpieczyć tzw. niewidzialnym ogrodzeniem Składa się  on z nadajnika, przewodu wyznaczającego strefę zakazaną i obroży z odbiornikiem. Zwierzak, zbliżając się do przewodu, usłyszy ostrzegawczy sygnał dźwiękowy. Jeśli się nie wycofa, obroża skarci go impulsem elektrostatycznym. Psu nie zaszkodzi, jedynie go zniechęci. 

Sadźcie zioła w donicach

Donice betonowe - białe lub szare Nowoczesny ogród od Bettoni Nowoczesny
Bettoni

Donice betonowe – białe lub szare

Bettoni

Sadzenie ziół i delikatnych roślin ozdobnych w donicach to świetna metoda aby je uchronić. Dzięki temu zwierze nie uszkodzi ich deptając łapami podczas biegu ani podkopując. Wybierzcie ciekawe donice, które ładnie będą się komponowały z resztą ogrodu. Możecie również sadzić roślinność w drewnianych skrzyniach. Nam spodobały się nowoczesne donice wykonane z betonu architektonicznego. Znajdziecie je u producenta BETTONI SP. Z O.O. W jego ofercie znajduje się również kolekcja mebli , elewacji oraz trójwymiarowych płytek ściennych.

Unikajcie iglaków

89 metrowy dom k. Warszawy od dziurdziaprojekt Rustykalny
dziurdziaprojekt

89 metrowy dom k. Warszawy

dziurdziaprojekt

Pies samiec to zagrożenie dla iglaków wydzielających wabiące go zapachy. Uwielbia je obsikiwać, skutkiem czego pędy roślin brunatnieją i zamierają. Małe iglaki warto więc ogrodzić płotkiem albo posadzić od razu starsze i większe okazy, które są bardziej odporne na psi mocz. Najlepiej rozmieszczać je też w większych grupach albo tuż obok krzewów liściastych lub wysokich bylin. Dzięki takiej naturalnej osłonie psu trudniej będzie dotrzeć do iglaków. Dobrym sposobem na zniechęcenie psa do wchodzenia w konkretny obszar jest ustawienie tam zraszacza z czujnikiem ruchu. Maszyna włączy się gdy pies zbliży się do rośliny.

Odgrodźcie miejsce na rośliny

Ogrodzenie farmerskie 2 Klasyczny ogród od Ogrodzenia PCV Klasyczny
Ogrodzenia PCV

Ogrodzenie farmerskie 2

Ogrodzenia PCV

Możecie również zupełnie odgrodzić strefę z roślinnością i zamknąć ją w wydzielonej w tym celu przestrzeni. Mogą się tam znaleźć zarówno warzywa, które uprawiacie, zioła jak i kwiaty ozdobne. Jeśli Wasz pupil nie będzie miał dostępu do tej części możecie być spokojni o to co tam posadzicie. Pamiętajcie, że ogrodzenie musi być solidne i na tyle wysokie, żeby zwierzak nie był w stanie go przeskoczyć. Jeżeli nie chcecie stosować tradycyjnego ogrodzenia w formie płotu czy siatki można zastosować tzw. niewidzialne ogrodzenie. Zwierzak odstraszany jest ostrzegawczym sygnałem dźwiękowym. Na reszcie działki możecie posadzić większe krzewy oraz drzewka owocowe – nie będą one atrakcyjne dla pupila i nie wyrządzi dużych szkód biegając koło nich.

Jeśli potrzebujecie inspiracji dotyczących ogrodów i ich aranżacji zobaczcie artykuł  9 fantastycznych pomysłów na ogród! Znajdziecie tam ciekawe pomysły na piękne i nastrojowe aranżacje ogrodu.

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu