Jak urządzić kuchnię bezpieczną dla dzieci? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak urządzić kuchnię bezpieczną dla dzieci?

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Dla każdego rodzica zapewnienie bezpieczeństwa swojemu dziecku staje się jednym z najistotniejszych zadań. Ważne jest także, by dbając o jego bezpieczeństwo nie ograniczać jednocześnie jego naturalnej chęci poznawania świata. Jednym z najbardziej niesamowitych miejsc dla małego brzdąca jest kuchnia, w oczach dziecka jest ona wyjątkowo interesująca: posiada wiele szuflad z ukrytymi skarbami, mnóstwo błyszczących i tajemniczych przedmiotów, fascynujące ogniki i sprzęty wydzielające ciepło. Niestety, w przypadku gdy szkrab już chodzi lub choćby raczkuje, oznacza to, że nieraz trzeba mieć oczy dookoła głowy by być w stanie upilnować tego małego odkrywcę. Aby maksymalnie zapobiec ewentualnym wypadkom i sprawić by kuchnia była miejscem przyjaznym dzieciom należy ją odpowiednio przystosować. Pamiętajcie, średnio co czwarty wypadek domowy ma miejsce w kuchni, to w niej najczęściej dochodzi do poparzeń, upadków, skaleczeń czy zatruć. Rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo najmniejszym członkom rodziny można zastosować już na etapie projektowania kuchni o ile tylko mamy taką możliwość, jeśli jednak posiadamy już kuchnię, to istnieje wiele sposobów na to,  by ją za pomocą odpowiednich gadżetów i mechanizmów przygotować na przybycie dziecka.

Piekarnik

Meble do domu jednorodzinnego pod Krakowem od Zirador - Meble tworzone z pasją Nowoczesny
Zirador – Meble tworzone z pasją

Meble do domu jednorodzinnego pod Krakowem

Zirador - Meble tworzone z pasją

W przypadku piekarników zwykle podstawowym i najpowszechniejszym zabezpieczeniem sygnalizującym jego pracę jest światło w jego wnętrzu. Starszemu dziecku można wytłumaczyć, że w momencie, gdy w piekarniku świeci się światło to nie wolno dotykać urządzenia, natomiast sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana w przypadku np. dwuletniego dziecka, które nie zrozumie potencjalnego zagrożenia. W takiej sytuacji praktycznym rozwiązaniem jest system zimnych drzwi, w który są wyposażone nowoczesne piekarniki. Dzięki wykorzystaniu właściwości izolacyjnych drzwi piekarnika są zawsze chłodne, nawet wtedy, gdy temperatura w jego wnętrzu osiąga maksymalną wartość. Taki system pozwoli zapobiec ewentualnym oparzeniom, bowiem dziecko się nie sparzy w momencie kontaktu z szybą pracującego urządzenia. Innym sposobem na zminimalizowanie możliwości kontaktu dziecka z rozgrzanym piekarnikiem, jest zainstalowanie go na wysokości niedostępnej dla dziecka. Obserwując najnowsze aranżacje kuchenne dostrzec można wiele pięknych projektów kuchni, w których zarówno piekarnik, jak i kuchenka mikrofalowa są genialnie wbudowane w umeblowanie i znajdują się na sporej wysokości.

Producent widocznych na aranżacji mebli to Zirador – Meble tworzone z pasją!

Kuchenka

Równoczesne przygotowanie obiadu dla rodziny i opieka nad małym dzieckiem to niełatwe zadanie, wystarczy zaledwie chwila nieuwagi by małe rączki zawędrowały do gorącej kuchenki lub zaczęły manipulować jej pokrętłami. Podczas wyboru sprzętów AGD warto od razu zwracać uwagę na ewentualne rozwiązania umożliwiające zminimalizowanie kuchennych zagrożeń czyhających na małych brzdąców. Wybierając kuchenkę zaleca się zastąpić kuchenkę gazową nowoczesną płytą indukcyjną. Jej blat nie nagrzewa się, przez co możemy mieć pewność, że dziecko się nie oparzy. Są one najbezpieczniejszym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. 

Jako, iż wszelkie pokrętła i guziki są niebywale kuszące dla każdego dziecka, to jeśli zdecydujemy się na tradycyjną kuchenkę gazową, warto wówczas wybrać model posiadający chowane pokrętła lub dokupić specjalne zabezpieczenie na pokrętła.

Z kolei w trakcie gotowania w ramach możliwości należy gotować na palnikach znajdujących się bliżej ściany, które znajdują się z dala od zasięgu dziecka, a także nie kłaść garnków i innych przedmiotów na krawędziach blatu.

Niebezpieczne przedmioty

Bespoke Handmade Traditional Kitchen od Williams Ridout Nowoczesny
Williams Ridout

Bespoke Handmade Traditional Kitchen

Williams Ridout

Nikomu nie trzeba mówić, że w przypadku posiadania dzieci bardzo ważne jest, by wszelkie niebezpieczne przedmioty, do których zaliczają się wszystkie noże, nożyczki i szkło, starannie umieścić w bezpiecznym miejscu poza jego zasięgiem. Sztućce najlepiej trzymać w tych szufladach, które są położone w górnej części dolnych szafek, dodatkowo można zamontować specjalne zabezpieczenia uniemożliwiające dziecku samodzielne otwarcie szuflad i szafek. Z reguły zabezpieczenia te działają na podobnej zasadzie. W większości przypadków są one wykonane z tworzywa sztucznego lub tkaniny i montuje się je po zewnętrznej stronie mebla. Wybierając takie zabezpieczenie należy zwrócić uwagę by było ono wytrzymałe i zachowywało swoje właściwości nawet przy częstym otwieraniu i zamykaniu drzwiczek i szuflad. Dodatkowo na ostrza ostrych noży można nałożyć gumowe nakładki, wówczas, nawet jeśli taki nóż w jakiś sposób znajdzie się w rękach dziecka, nie spowoduje skaleczenia.

Kosz na śmieci

Clerkenwell WC1: Minimal Professional Home Klasyczna kuchnia od Increation Klasyczny
Increation

Clerkenwell WC1: Minimal Professional Home

Increation

Choć wydaje się to dziwne, dzieci uważają kosz na śmieci za wyjątkowo interesujący obiekt i są one aż nazbyt ciekawe co znajduje się w jego środku. Mając w domu dzieci warto więc postawić kosz na śmieci w ukrytym miejscu, poza zasięgiem wzroku dziecka. Co więcej, zaleca się zakup koszów zamykanych, nie tylko taka pokrywa ograniczy wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów, ale także powstrzyma malucha przed wyławianiem z kosza rzeczy lub wrzucania do niego innych przedmiotów, niekoniecznie przeznaczonych na śmieci. Sam kosz należy regularnie opróżniać i myć, tak by zminimalizować rozwój baterii. 

Właściwe przechowywanie

Bespoke oak larder Wiejska kuchnia od homify Wiejski
homify

Bespoke oak larder

homify

Jako, iż dzieci często poznają świat za pomocą swoich kubków smakowych, wiąże się to ze wkładaniem do buzi wszelkich małych przedmiotów i kosztowaniu wszystkiego, co znajdzie się na ich drodze. Aby zapobiec ewentualnemu otruciu należy wszelkie przyprawy, słoiki, alkohole, płyny czy chemikalia umieścić w miejscach niedostępnych dla dziecka. Mogą to być wysoko powieszone szafki lub szafki tak zamykane, że maluch nie będzie w stanie ich otworzyć. Rewelacyjna szafka widoczna na zdjęciu pozwoli wam nie tylko uporządkować wszelkie produkty i przypisać im wyznaczone miejsce, ale także dzięki masywnym drzwiom i wbudowanym zamkom zapobiega kontakt dziecka ze szklanymi przedmiotami i niebezpiecznymi substancjami.

Jeśli meble w waszej kuchni nie mają zaokrąglonych rogów, to możecie rozważyć zakup specjalnych nakładek na narożniki, dzięki temu ewentualne uderzenie się dziecka o kant będzie mniej bolesne i niebezpieczne dla jego zdrowia.

Gniazdka

Lowerable power outlet strip in the kitchen island od homify Nowoczesny
homify

Lowerable power outlet strip in the kitchen island

homify

Urządzając nie tylko bezpieczną kuchnię dla dzieci, ale cały dom, trzeba zabezpieczyć wszelkie gniazdka. Choć rodzice niejednokrotnie powtarzają dzieciom, że nie powinny one w żadnym wypadku wkładać paluszków i innych przedmiotów do gniazdek, to czasem dzieci chcą się przekonać na własnej skórze, czy to, co mówią dorośli jest w rzeczywistości prawdą. Najbardziej popularne zabezpieczenia kontaktów występują w formie zaślepek, gdzie część z nich można dodatkowo zamknąć na klucz. Innym sposobem jest umiejętne chowanie gniazdek i przedłużaczy, podobnie jak zaprezentowano to na powyższym zdjęciu.

Warto także wszelkie sprzęty, takie jak np. mikser czy toster odłączyć od źródła zasilania bezpośrednio po zakończeniu ich użytkowania. 

Bramki zabezpieczające

Słoneczna Katowice Nowoczesna kuchnia od conceptjoana Nowoczesny
conceptjoana

Słoneczna Katowice

conceptjoana

Zdarzają się takie momenty, że mamy sporo roboty w kuchni np. przed uroczystościami rodzinnymi, gdy do przygotowania zaplanowanych potraw musimy nieraz się dwoić i troić. W takich sytuacjach robimy wiele rzeczy jednocześnie i nie mamy możliwości nieustannego pilnowania dzieci w kuchni. Najlepszym wówczas rozwiązaniem jest uniemożliwienie dzieciom wejście do kuchni za pomocą specjalnych bramek zabezpieczających, które się montuje w drzwiach. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, ważne jest jedynie by wybrać taki rodzaj bramki, który nie będzie dla nas uciążliwy w użytkowaniu, był łatwy do otwarcia i zamknięcia w przypadku dorosłych, ale trudny w przypadku dzieci. Bramki te stosuje się także często przy wejściu na schody.

Polecamy także artykuł: Jak zaprojektować ogród bezpieczny dla dzieci.

A Wy jakie macie sposoby na urządzenie bezpiecznej dla dziecka kuchni?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu