homify 360°: dom nad stawem w Grojcu | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: dom nad stawem w Grojcu

Alicja Olko Alicja Olko
Dom na skarpie nad stawem. Nowoczesny balkon, taras i weranda od Susuł & Strama Architekci sp. z o.o. Nowoczesny
Loading admin actions …

Coraz częściej pokazujemy Wam ostatnio domy, zlokalizowane w malowniczych okolicach, gdzie króluje natura, a krajobrazy zachwycają. Także dziś zaprezentujemy Wam dom jednorodzinny, który zlokalizowano na skarpie nad stawami w Grojcu pod Oświęcimiem.

Nie tylko specyfika parceli i jej kształt, ale także walory okolicy musiały zostać wzięte pod uwagę przy projektowaniu i planowaniu budowy tego domu. Podjęli się tego architekci z biura Susuł & Strama Architekci. Zobaczcie, jakiego charakteru dom stworzyli!

Budowa na skarpie

Budując na skarpie, trzeba wziąć pod uwagę zróżnicowane poziomy terenu, możliwość jego osuwania się w przyszłości i spływu wraz z wodą deszczową. Najważniejszy jest wybór odpowiednich fundamentów. Najlepiej na tak wymagającej działce sprawdzają się fundamenty schodkowe, o zróżnicowanej wysokości schodów, w zależności od stopnia nachylenia terenu.

W tym przypadku różnicę poziomów wyrównano zagłębiając jeden z jego poziomów i ukrywając go w skarpie, tworząc tym samym pomieszczenie na otwartą strefę dzienną. Świetnie komponuje się on z dominującymi w ogrodzie kamieniami i ścieżkami, dopasowując się do nich zarówno kolorystycznie, jak i pod względem tekstury. Właściwa bryła domu nałożona została niejako na dolną część, zakrywając ją, a fragment, który poza nią wystaje, przeznaczono na taras. Okala on dom z każdej strony, pełniąc rolę węzła komunikacyjnego.

Bryła

Jako że zlokalizowany został on na wzniesieniu, dom góruje nad okolicą. Zdecydowano się na stworzenie bryły podłużnej, o tradycyjnym dwuspadowym dachu. Przednia część domu, od strony ulicy, charakteryzuje się fasadą wyłożoną deskami w orientacji pionowej. Druga część, od strony stawu, została otynkowana na biało. Całość spaja dach wyłożony w całości dachówkami w kolorze grafitowym.

Widok od strony stawu

Z tej perspektywy dom otwiera się na otoczenie, poprzez liczne przeszklenia w postaci wielkopowierzchniowych okien. Dzięki temu krajobraz wkrada się do wnętrz, a one same korzystają z dopływu naturalnego światła, swobodnie wpadającego do środka. Z każdego poziomu domu rozciąga się wspaniały widok na okolicę, który pokażemy Wam później.

Wejście

Strefa wejścia jest zacieniona, gdyż umieszczono ją pod zadaszeniem z prawej strony budynku. Jej najciekawszym elementem są niewątpliwie kolumny wyłożone kamienną mozaiką, którą można znaleźć także na ścianie, w którą wbudowano drzwi wejściowe.

Otwarta strefa dzienna

Strefa dzienna na otwartym planie składa się z otwartej kuchni połączonej z jadalnią oraz salonem, który oddzielony został ścianą z wbudowanym w nią kominkiem. Została ona ciekawie zaprojektowana, gdyż wyłożono ją masywnymi elementami w kolorze grafitowym, co nadaje jej intrygującej optyki. Cały obszar strefy dziennej charakteryzuje się podłogą z czekoladowego drewna, wypolerowaną na wysoki połysk. Jadalnia zaaranżowana została w sposób, który przełamuje konwencję w tym wnętrzu- czerwone krzesła są elementem wystroju o charakterze zaskakującym. Za jadalnią zlokalizowano kuchnię.

Kuchnia

W nowoczesną stylistykę całego wnętrza wpisuje się także kuchnia. Jest to obszerne pomieszczenie, którego centralnym elementem jest podłużna wyspa o czarnym, błyszczącym blacie. Do tego dopasowano białe szafki o połyskujących frontach. Biało- czarna kuchnia uzupełniona została sprzętami AGD najwyższej jakości, które także pasują do całości nowoczesnym designem.

Sauna

Na poziomie -1 zlokalizowano także domową strefę wellness. SPA składa się z dwóch rodzajów sauny oraz kabiny prysznicowej. Stworzono także miejsce, w którym po relaksie poleżeć można na specjalnie przystosowanych do tego łóżkach, podziwiając widok na oknem. Jak widać, w projekcie tego domu postawiono na jak najwyższą jakość życia i komfort mieszkańców.

Schody

Na piętro prowadzą eleganckie dywanowe schody z drewna. Ściana po lewej stronie pokryta została tym samym kamieniem, który widzieliśmy na zewnątrz domu. Klatka schodowa oświetlona została lampami o ciekawych kloszach, powieszonych w rzędzie tuż nad schodami.

Ogród

Omawiając projekt tego domu, nie można pominąć ogrodu. Został on zaprojektowany kaskadowo, wykorzystując walory ukształtowania terenu. Kamienne murki wydzielają poszczególne poziomy ogrodu, tworząc także granice pomiędzy ścieżkami, schodami i obszarami zieleni. Postawiono na niskie, młode krzewy oraz różnokolorowe kwiaty.

Widok z tarasu

Na koniec spójrzmy na sielski widok, rozciągający się z poziomu tarasu na pierwszym piętrze. Widać z niego stawy, oraz tylną część ogrodu. W oddali królują lasy i pola. Widok ten udowadnia, że lokalizacja tego domu jest wprost doskonała dla miłośników natury!

Dla porównania- inny dom na wymagającej parceli: dom na krawędzi w Krakowie.

Jak Wam się podoba wnętrze tego domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu