Projekty,  Okna zaprojektowane przez Maxlight

Dom energooszczędny: Jak go zbudować? 10 porad

Aśka Warchał Aśka Warchał

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Marzy Wam się własny dom jednorodzinny, chociaż wiecie, że to spory wydatek? Już na samym początku warto pomyśleć nie tylko o kosztach budowy czy remontu, ale także użytkowania. Dobrze zaprojektowany dom pomoże nam zaoszczędzić na wydatkach na ogrzewanie, elektryczność, wodę… Będzie łaskawy nie tylko dla naszego portfela, powinniśmy zdecydować się na projekt energooszczędny przede wszystkim z myślą o środowisku. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia, wyczerpywanie się surowców… – mamy moc zmieniać świat w mikroskali!

Wcale nie trzeba do tego ogromnej inwencji, o czym zaraz przekonają Was nasi architekci. Przedstawią nam dzisiaj 10 wskazówek, jak zbudować dom energooszczędny.

1. Wysoki strop

Wysokie stropy, a zwłaszcza otwarcie sufitu nad strefą salonu przez galerię pierwszego piętra, zapewnią lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz domu, a co za tym idzie, także temperatury. W takich budynkach latem zawsze panować będzie przyjemny chłód i zaoszczędzimy na klimatyzacji.

2. Energooszczędne sprzęty i oświetlenie

38 m, Plac Zbawiciela, Wwa: styl , w kategorii Salon zaprojektowany przez dziurdziaprojekt
dziurdziaprojekt

38 m, Plac Zbawiciela, Wwa

dziurdziaprojekt

Coraz więcej w naszych domach nowoczesnego sprzętu RTV i AGD. Producenci prześcigają się nie tylko w wymyślaniu nowych, 'niezbędnych' funkcji, ale także w tym, na ile dane urządzenie będzie energooszczędne. Zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę przy zakupach. Podobnie rzecz ma się z oświetleniem. Technologia LED opłaca się w każdym z tych przypadków.

3. Duże okna

Naturalne światło pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i oby było go w naszych wnętrzach jak najwięcej. Istnieje jednak także drugi powód: oszczędność elektryczności. W źle doświetlonych pomieszczeniach będziemy zmuszeni do zapalania światła nawet wtedy, kiedy na zewnątrz piękna pogoda. To nie tylko frustrujące, ale także kosztowne.

4. Oszczędzanie energii w kuchni

Ze sprzętem AGD sprawy mają się podobnie jak z RTV. Wybór energooszczędnych lodówki, mikrofalówki, piekarnika z pewnością się opłaci. Szukajmy produktów oznaczonych gwiazdką Energy Star – ten międzynarodowy system pomaga konsumentom w poszukiwaniu oszczędności już 25 lat! Lodówka ze znakiem Energy Star może zużywać nawet 15% mniej energii niż inna bez gwiazdki.

5. Szczelne czy nieszczelne okna?

Projekty,  Okna zaprojektowane przez Maxlight
Maxlight

Pivot door and Side Return Glass Box Extrensin

Maxlight

Ogromne przeszklenia to znak rozpoznawczy współczesnej architektury. Nie musimy już na szczęście obawiać się, że 'ucieknie' nam przez nie ciepło! A jednak… nie powinny być one całkowicie szczelne, bowiem zwyczajowo w naszej architekturze dominuje wentylacja grawitacyjna. Mini szczeliny w stolarce pozwalają na wymianę powietrza. Zwracajmy uwagę na współczynnik infiltracji, który idealnie powinien wynosić pomiędzy 0,5 – O,9 m 3/(mhdaPa 2/ 3 »).

6. Ogród pełen zieleni

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez ROJI Japanische Gärten
ROJI Japanische Gärten

tsubo niwa – japanischer Hofgarten

ROJI Japanische Gärten

Piękny ogród to nie tylko cudowne miejsce do wypoczynku, ale także zabezpieczenie domu przez zbytnim nasłonecznieniem. O dodatkowej dawce tlenu już nie wspominamy! Wydatki na klimatyzację pójdą w niepamięć. Dodatkowe oszczędności zapewni własny ogródek warzywny.

7. Wertykalne ogrody

Nie macie miejsca na piękny ogród? Stwórzcie go na ścianach Waszego budynku. Takie panele zadziałają jako dodatkowa izolacja. Ogródek ziołowy tuż za oknem kuchni? To brzmi świetnie!

8. Mały zlew i zmywarka

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez AD3 Design Limited
AD3 Design Limited

Sink with drain grooves on the worktop

AD3 Design Limited

Wiele badań dowiodło, że zmywarki pozwalają zaoszczędzić wodę i energię w porównaniu z tradycyjnym sposobem mycia naczyń. Jeśli nie zdecydujemy się na ten zakup, to przynajmniej pomyślmy o małym zlewie. Dlaczego? Zmusi nas on do ograniczania zużycia wody (oraz regularnego mycia naczyń).

9. Panele słoneczne

Czy energia słoneczna to przyszłość? Mamy taką nadzieję! Obecnie jej wykorzystanie staje się coraz bardziej popularne także w gospodarstwach domowych. Nie owijajmy sprawy w bawełnę: na początku będzie to spora inwestycja, która nie zwróci się szybko, jednak zwróci na pewno – a przy tym zrobimy coś dla naszej planety!

10. Woda deszczowa

Zbieranie deszczówki wciąż nie jest oczywiste, a szkoda. Zwłaszcza, że w naszym klimacie o obfite opady przecież nie trudno. Taką wodę możemy gromadzić w zrobionych samodzielnie kontenerach i używać do podlewania w ciepłe dni oraz wewnątrz. Ciekawą opcją jest także wykorzystywanie wody deszczowej np. do spłukiwania toalety – tutaj jednak potrzebny nam będzie już projekt dopracowanego systemu od architekta.

Wciąż nie możecie dojść do siebie po ostatnim sezonie grzewczym? W przyszłym roku wprowadźcie te zmiany: Porady i triki – jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Co sądzicie o tych pomysłach? Czy któreś z rozwiązań wprowadzilibyście u siebie?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu