Projekty,  Salon zaprojektowane przez design studio by Mariya Rubleva

Czy na pewno powinniśmy malować sufit na biało?

A.D. A.D.

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Przywykliśmy już do wykańczania pomieszczeń rozmaitymi kolorami i materiałami. Nie dziwi nas już tkanina czy trójwymiarowa płytka na ścianie. Biel, która jeszcze parę lat temu królowała, choć wciąż modna, często zastępowana jest innymi barwami. Najczęściej pokrywamy nimi ściany i podłogi, pozostawiając sufity śnieżnobiałe. Czy tak musi być? Oczywiście, że nie!

Czy białe sufity są najlepsze? Bądźmy szczerzy: jesteśmy tak do nich przyzwyczajeni, spotykamy je w domach, centrach handlowych, biurach, budynkach użyteczności publicznej… są prawie wszędzie, dlatego tak naprawdę nigdy nie zastanawialiśmy się nad tym czy tak musi być. 

Oczywiście istnieje kilka poważnych powodów, dla których biały sufit jest uważany za klasyczny – głównym jest to, że za jego sprawą powstają czyste, jasne i przestronne wnętrza o sporej wysokości. Jest to puste płótno, co oznacza, że stanowi doskonałe tło dla dodatkowych kolorów i wzorów w dekoracji wnętrz.

Zobaczcie nasze propozycje na nietuzinkowe sufity i zdecydujcie sami: Czy na pewno powinniśmy malować sufit na biało… ?

1. Luksus w odcieniach szarości

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Deseo
Deseo

Deseo – Helix Terra

Deseo

Aranżując sufit mamy wpływ na kształtowanie proporcji pomieszczenia. Zbyt ciemny sufit przytłoczy pomieszczenie a zbyt jaskrawy będzie konkurował z resztą pomieszczenia. Sufit i podłoga to dwie płaszczyzny zamykające wnętrze od góry i od dołu dlatego mogą być traktowane jako równorzędne. 

Ciemny i śmiały kolor sufitu może być albo przytłaczający, albo bardzo luksusowy. Aby wybrać ten ostatni, należy bardzo umiejętnie połączyć jego płaszczyznę z kolorem i fakturą ściany, tak jak na powyższym zdjęciu.  Ciemnoszary odcień na suficie zestawiono z tapetą o betonowym deseniu.

Dynamiczne oświetlenie doskonale dopełnia luksusowy wizerunek tej ekskluzywnej kuchni. Oryginalna oprawa oświetleniowa doskonale rozjaśniła całe wnętrze. 

2. Wzór drewna

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez Arttus
Arttus

Curved beamed ceiling

Arttus

Sufit drewniany to świetna dekoracja każdego pomieszczenia. Jeśli nie macie oryginalnego drewnianego stropu, który można by było odsłonić warto zrobić sufit podwieszany lub rozważyć zainstalowanie fałszywych belek. Obok walorów estetycznych maskuje liczne przewody elektryczne. 

Aranżacja ze zdjęcia jest inspirowana dawnymi budowlami pałacowymi. Dekory drewniane zaaranżowane w ten sposób są ciepłe w odbiorze dzięki czemu tworzą przyjemną, klasycznie elegancką atmosferę. 

3. Zamiast bieli – czerń

Projekty,  Ściany zaprojektowane przez Emma Jayne Sayers
Emma Jayne Sayers

Dark Ceiling

Emma Jayne Sayers

Takie połączenie wydaje się być bardzo śmiałe i wręcz heroiczne. Nikt nie będzie Was za to winił za to, że nie byliście w stanie się na nie odważyć, ale możecie jedynie żałować. Kiedy aranżacja jest prawidłowo rozplanowana, czarny sufit znika, a na pierwszy plan wysuwają się pięknie zdobione ściany i wspaniała boazeria. 

Oczywiście takie rozwiązanie jest możliwe do wykonania jedynie w wysokim i przestronnym wnętrzu, pamiętajcie że ciemne kolory optycznie obniżają pomieszczenie. 

4. Ściana staje się sufitem

Sufit, który stanowi przedłużenie ściany to dobra opcja do niewielkich pomieszczeń. Poprzez zatarcie granicy, pomieszczenie powiększa się optycznie i wydaje się bardziej eteryczne. Jeśli zdecydujecie się na wzorzyste wykończenie sufitu i ścian nie musicie starać się już o specjalne ozdoby czy dodatki – wnętrze będzie miało bardzo dobitny charakter. Tak samo stanie się kiedy wybierzecie mocny i stanowczy kolor taki jak granat. W tym wypadku, ten szlachetny kolor stał się dominantem pomieszczenia i ukierunkował całą aranżację wnętrza. 

Piękna jadalnia ze zdjęcia została zaprojektowana przez architektów z DESIGN STUDIO BY MARIYA RUBLEVA.

5. W żywym kolorze

Na sufitowe szaleństwa mogą pozwolić sobie właściciele wysokich mieszkań. Wtedy zdecydowane barwy są wręcz wskazane. Jeśli pomieszczenie jest na tyle wysokie, że możecie sobie pozwolić na to, by optycznie odjąć mu kilkanaście centymetrów, zdecydujcie się na sufit w intensywnym, mocnym kolorze, nawet ciemniejszym niż ściany. W tym wypadku postawiono na orzeźwiającą miętę, która wspaniale ożywia spokojną kompozycję kolorystyczną. 

Rada: mięta to kolor uniwersalny, sprawdzi się zarówno w wysokich jak i niskich wnętrzach. 

6. Niczym gwieździste niebo

Sypialnia upstrzona gwiazdami? Czemu nie! Artystyczne kombinacje świetlne na suficie to trend ostatnich sezonów. Dodatkowo taki rodzaj oświetlenia pomaga stworzyć niepowtarzalną atmosferę w sypialni czy salonie. Ogromna ilość wystających z podwieszonego sufitu punktów świetlnych różnych wymiarów tworzy ciekawą, artystyczną zabudowę. W takim wypadku zostańcie przy jasnej tonacji kolorystycznej – ciemne barwy pochłaniają światło.

7. W stonowanych pastelach

Projekty,  Pokój dziecięcy zaprojektowane przez homify

Pastele są niezwykle modne od kilku sezonów i nie zanosi się na zmianę w tej kwestii. To uniwersalne kolory, które pasują do każdego pomieszczenia ale w sypialni sprawdzają się wyjątkowo dobrze. Z punktu widzenia aranżacji wnętrz błękit optycznie powiększa przestrzeń, patrząc z kolei na walory użytkowe jest to kolor, który wycisza, sprzyja relaksowi i uspokaja.

Sen pod niebieskim sufitem będzie przywodzić na myśl letnie chwile pod bezchmurnym niebem! Czy macie dalej wątpliwości, co do tego że kolorowy sufit jest dobrym wyborem? My absolutnie nie! 

Odważylibyście się na czarny sufit? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu