Drzewa w ogrodzie- 6 praktycznych porad | homify

Drzewa w ogrodzie- 6 praktycznych porad

Alicja Olko Alicja Olko
Ogród minimalistyczny ze strefą do medytacji Ogrody Przyszłości Minimalistyczny ogród
Loading admin actions …

Nikt z nas nie wyobraża sobie ogrodu bez drzew. Bez względu na to, czy musimy je samodzielnie zasadzić, czy też osiedlamy się na działce, na której drzewa już rosną, są one niezbędnym elementem projektu każdego ogrodu. Pełnią rolę swoistej zasłony, oddzielając działkę od parceli sąsiadów i od strony ulicy. Upiększają otoczenie, niektóre zarówno zimą, jak i latem. Ponadto odpowiadają za poprawę mikroklimatu i dobrze wpływają na harmonijną koegzystencję w naturalnym środowisku.

Drzewa, jak każdy element w projekcie ogrodu, powinny zostać dokładnie przemyślane, pod względem ich rozmieszczenia, doboru do dominującej roślinności, kolorystyki, charakteru. Zapoznajcie się z kilkoma podstawowymi wskazówkami, które pozwolą Wam się w pełni cieszyć drzewami w ogrodzie!

Od strony sąsiadów

Najczęściej sadzimy drzewa, aby stanowiły one naturalną granicę pomiędzy naszą działką, a parcelą sąsiadów. Odgradzamy się tym samym od wścibskich spojrzeń, zapewniając sobie prywatność i intymną atmosferę. Drzewa takie sadzimy przy ogrodzeniu, skrywając się za ich zasłoną. Należy jednak pamiętać, aby nie sadzić ich zbyt blisko płotu. Po pierwsze, powinniśmy mieć na uwadze dobro sąsiadów, na których działkę spadać będą liście lub owoce a naszego drzewa. Choć polskie prawo nie reguluje tej kwestii, ma to raczej znaczenie ze względów kurtuazyjnych.

Obok domu

Drzewa powinny rosnąć także w znacznej odległości od domu. Należy wziąć pod uwagę rozrastającą się koronę, która w przyszłości uszkodzić lub zabrudzić może elewację domu. Pod tym względem problematyczne są także drzewa liściaste, których spadające liście mogą zatykać rury. Korzenie z kolei przyczyniać mogą się do uszkadzania fundamentów domu, czego z pewnością każdy chciałby uniknąć.

Rozlokowanie drzew

Ogród minimalistyczny ze strefą do medytacji Ogrody Przyszłości Minimalistyczny ogród
Ogrody Przyszłości

Ogród minimalistyczny ze strefą do medytacji

Ogrody Przyszłości

Należy pamiętać także o tym, aby drzew nie sadzić zbyt blisko instalacji, takich jak elektryczne, gazowe, wodne, kanalizacyjne, telekomunikacyjne i tym podobne. Warto przed zasadzaniem drzew sprawdzić plany ich przebiegu, aby uniknąć uszkodzenia. Drzewa powinny być oddalone przynajmniej dwa metry od przewodów, biorąc także pod uwagę to, iż system korzeniowy większości drzew bardzo się z upływem lat rozrasta.

Młode drzewka

Najważniejszym elementem pielęgnacji drzew jest ich odpowiednie przycinanie. Młode drzewa, które dorastają w szkółce, formuje się już w początkowym stadium ich wzrostu. Nadaje się ich koronom odpowiedni kształt, kształtuje pień i usuwa martwe gałęzie. Młode drzewa o wiele lepiej znoszą wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, dlatego warto przeprowadzać je jak najwcześniej.

Architekci krajobrazu radzą aby zasadzając młode drzewka warto dokładnie przemyśleć ich rozkład, mając na uwadze to, jak szybko będą rosnąć. Warto rozsadzić je nieco, umożliwiając ich korzeniem swobodny rozwój. Ziemia wokół korzenia nie powinna być zbyt zbita, aby umożliwiają swobodny dopływ powietrza, wody i składników mineralnych z nawozu.

Na tle lasu

Projektując ogród na działce, znajdującej się w okolicy lasu, warto wziąć pod uwagę fakt, iż on sam jest wystarczająco ozdobnym elementem dekoracyjnym naszego ogrodu. Na takich parcelach powinno unikać się zasadzania dużych drzew, gdyż zasłaniać będą one piękno lasu i zakłócać jego naturalny charakter. Doskonale sprawdzą się niewielki, delikatne drzewka owocowe. W takim ogrodzie lepiej prezentować się będą rośliny niskie, ale rozłożyste i kolorowe kwiaty.

Drzewa inaczej

OGRÓD NATURALISTYCZNY z miejscem na OGNISKO Ogrodowa Sceneria
Ogrodowa Sceneria

OGRÓD NATURALISTYCZNY z miejscem na OGNISKO

Ogrodowa Sceneria

Na koniec zupełnie inny sposób na wprowadzenie drzew do ogrodu. Z ich pieńków wykonano meble ogrodowe, tworząc niekonwencjonalne fotele i stołki. Drewniane elementy wyposażenia zawsze świetnie prezentują się w ogrodzie, a te zaprezentowane na zdjęciu tworzą wyjątkowy obszar wokół ogniska.

Szukacie inspiracji na projekt ogrodu? Zobaczcie 7 pomysłów na mały ogród.

Jakie drzewa najbardziej podobają się Wam w ogrodzie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu