Jak sprzątać, żeby posprzątać – 7 praktycznych wskazówek

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak sprzątać, żeby posprzątać – 7 praktycznych wskazówek

homify.Pl homify.Pl
Dom w podwarszawskiej miejscowości: styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz
Loading admin actions …

Niniejszy Katalog Inspiracji postanowiliśmy poświęcić sprzątaniu i podpowiedzieć Wam, jak radzić sobie z nieporządkiem naprawdę dobrze i osiągać zamierzone efekty. Dzięki naszym wskazówkom – bardzo łatwym we wdrożeniu – Wasz dom zmieni się wkrótce nie do poznania i w końcu będzie idealnie czysty! A goście wręcz będą chcieli spędzać u Was długie godziny i to nie tylko dlatego, że zapewniacie doborowe towarzystwo. Obalmy kilka mitów i skupmy się na tym, co rzeczywiście ważne! Do dzieła!

Łazienka

Chcesz dowiedzieć się czegoś o właścicielu domu, zajrzyj do jego łazienki i wręcz dosłownie – do jego toalety. Czysta muszla klozetowa to podstawa! Do nadawania jej blasku i świeżości zwykle używa się kilku silnych środków chemicznych na raz. Stop! Ich mieszanka jest niebezpieczna, gdyż wydzielające się wówczas opary należą do bardzo trujących. Przetestujmy różne środki czyszczące w pewnych odstępach czasowych i zdecydujmy się na najlepszy, a przy tym na najłagodniejszy. Nie eksperymentujmy z własnym zdrowiem! Dodatkowo, wszelkie działania z użyciem wspomnianych środków wykonujmy przy otwartym oknie. Nie zapominajmy, że toaleta to nie tylko muszla sama w sobie, ale również na przykład rury odpływowe od niej odchodzące. One też wymagają częstego czyszczenia!

Noże

Wiele osób wkłada swoje noże natychmiast po użyciu do zmywarki, w ogóle nie zwracając uwagi na to, czy do tej zmywarki się nadają, czy nie. A zmywarka niestety często sprawia, że noże i naczynia, które nie są do niej przeznaczone, stają się w wyniku bliskiego z nią spotkania matowe i tracą dawny urok oraz blask. Drewniane elementy i noże najbezpieczniej myć ręcznie.

Jeżeli zaś chodzi o mycie ręczne – zmieniajmy gąbki, których do tego używamy, tak często, jak tylko się da. Jest na nich więcej bakterii niż na sedesie! A najlepiej w ogóle zrezygnować z tego rodzaju gadżetów i przerzucić się na ściereczki, które w dowolnej chwili można wrzucić do pralki i wyprać. Łatwo je zawsze wysuszyć, a prane powinny być minimum raz w tygodniu w temperaturze 60 stopni. Co więcej, różne kuchenne aktywności wymagają różnych ściereczek. Nie wycierajmy wszystkiego jedną szmatką!

Bielizna pościelowa

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez Rose Village
Rose Village

Weiße Bettwäsche Marquise Blanc // Blanc Des Vosges

Rose Village

Jak często zmieniacie i pierzecie swoją bieliznę pościelową? Bielizna ta powinna być zmieniana – zimą co około jeden do dwóch tygodni, a latem, kiedy pocimy się znacznie częściej i intensywniej, nawet co tydzień lub częściej. Bieliznę pościelową najlepiej prać w temperaturze od 40 do 60 stopni z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Wszelkie kołdry i poduszki również należy prać regularnie, gdyż na przykład pot przenika przez poszewki i bez problemu dociera do tego, co w ich wnętrzu stanowiąc pożywkę dla bakterii. Co więcej, materiał, z którego wykonano bieliznę lub inne jej specyfikacje również powinny być uwzględnione we wszystkich naszych działaniach.

Okna

widok z okna sypialni na jezioro: styl , w kategorii Sypialnia zaprojektowany przez CUBICPROJEKT
CUBICPROJEKT

widok z okna sypialni na jezioro

CUBICPROJEKT

Mycie okien nie cieszy się zbyt wielką sympatią i prawie nikt tego nie lubi. Dlaczego zatem nie uczynić znienawidzonej czynności łatwą i przyjemną? Wystarczy uzbroić się w wiaderko z ciepłą wodą, jakiś płyn do szyb oraz ściągacz lub szmatkę. Jednak ostrożność ponad wszystko! Jeżeli zdecydujemy się na używanie szmatki, należy często i dokładnie ją płukać. Kurz i brud, które zostały nią zebrane, mogą bowiem porysować okno! Co ciekawe, aby wyeliminować smugi pozostające po myciu, można użyć gazety. Niestety, każdy kij ma dwa końce. Gazeta zwykle pozostawia na szybie farbę drukarską. Lepszy od niej będzie jakiś skórzany materiał. Spróbujcie, a nie pożałujecie!

Podłogi z drewna

Projekty,  Salon zaprojektowane przez meier architekten
meier architekten

Objekt 223 / meier architekten

meier architekten

Czyste podłogi są gwarantem przyjemnych wrażeń. Jeżeli ktoś naniósł mokrej ziemi – najlepiej od razu sięgnąć po szmatkę, wodę oraz ewentualnie jakiś detergent i po kłopocie. Jednak korzystając z detergentów także powinniśmy być bardzo ostrożni. Drewniane podłogi należą do wrażliwych, a co za tym idzie – nieodpowiednio dobrany środek do czyszczenia może im tylko zaszkodzić. Ciepła, czysta woda to najlepszy i najpewniejszy lek na całe zło! Zawsze jednak miejmy na uwadze, aby dobrze wykręcać używaną szmatkę. Nadmiar wody często jest przyczyną pęcznienia drewna lub nieestetycznych zacieków. Warto także wiedzieć, że do podłóg drewnianych nie powinno się stosować szmatek z mikrofibry – jednej z głównych przyczyn licznych i często niewidocznych zadrapań, do których łatwo dostaje się potem woda.

W przypadku mniej wrażliwych podłóg laminowanych, postawmy na odrobinę octu, który przywróci podłodze niezbędny połysk.

Pralka

W przeciętnym gospodarstwie domowym pralka jest używana dość często. Mało kto pamięta jednak o potrzebie jej systematycznego czyszczenia. Pranie w niskich temperaturach jest przyjazne dla środowiska, nawet bez względu na używane wówczas detergenty. Tak, czy siak, przynajmniej raz w miesiącu pralka powinna zostać poddana czyszczeniu. Czyszczenie polega po prostu na nastawieniu pralki na 40 lub 60 stopni, wlaniu odpowiedniego detergentu i uruchomieniu pustej. Gwarantujemy, że żaden brzydki zapach i brud się nie ostaną!

Istotnym elementem, który należy poddawać czyszczeniu, jest komora na detergenty oraz drzwi pralki i ich wszystkie zakamarki. Komorę najlepiej wyciągnąć całkowicie i wtedy umyć wodą i jakimś środkiem do czyszczenia. Natomiast w drzwiach często gromadzą się resztki detergentów i włosy. Również warte usunięcia. Dobrym pomysłem jest także zostawianie drzwi po praniu otwartych, aby brzydkie zapachy same się ulatniały i nie gnieździły w pralce.

Kran i kurki

Projekty,  Łazienka zaprojektowane przez sieger design & SIEGER
sieger design & SIEGER

MEM Cyprum von Dornbracht (Design: sieger design)

sieger design & SIEGER

Osady z wapnia na kranie oraz kurkach w kuchniłazience prezentują się bardzo nieestetycznie. Są również niezwykle trwałe i trudne do usunięcia. Usuwając je powstrzymajmy się jednak od używania szorstkich gąbek i silnych detergentów. Chyba, że chcemy uszkodzić bądź zarysować zawór. Jeśli już został uszkodzony, najlepiej wymienić go na nowy, bowiem wszelkie zadrapania to miejsca, w których gromadzi się brud i wapń. Generalnie, do czyszczenia kranu i kurków najrozsądniej używać miękkich szmatek i odrobiny octu. Jeżeli chcemy detergentu – najpierw nalejmy go na ścierkę, a nie od razu na kran. Czysty zawór dobrze spłukać wodą, osuszyć, a na końcu wypolerować – gotowe!

A Wy co sądzicie o naszych wskazówkach?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu