Ogrody frontowe z efektem WOW! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Ogrody frontowe z efektem WOW!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2 Śródziemnomorski ogród od Pink Pug Design Interior Śródziemnomorski
Loading admin actions …

Ogród frontowy jest ważną częścią naszego najbliższego otoczenia. Projekt ogrodu frontowego powinien współgrać z elewacją domu, wpasowywać się w nią, podkreślać, a niekiedy może z nią nawet kontrastować. Wszystkie elementy powinny jednak zachować pewną harmonię i zapewnić naszej posesji jak najlepszą prezencję. Ogród ten nie może być zdominowany przez obiekty o utylitarnym charakterze, ponieważ piękny ogród frontowy to połączenie miejsca rekreacyjnego z przestrzenią reprezentacyjną. Nie zniechęcajmy się wielkością naszego ogrodu – przemyślany projekt pozwoli wydobyć z otoczenia naszej posesji to, co najlepsze. Nawet na małej powierzchni uda się wykreować piękną przestrzeń, która będzie zachętą do odwiedzenia naszego domu.

Styl domu a ogród frontowy

Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2 Śródziemnomorski ogród od Pink Pug Design Interior Śródziemnomorski
Pink Pug Design Interior

Ogród w okolicach Skierniewic – 3,5 tys. m2

Pink Pug Design Interior

Ogród frontowy to miejsce, z którym od samego początku kontakt mamy my oraz nasi goście, dlatego koniecznością jest zadbanie o pierwsze dobre wrażenie! Banałem może wydawać się stwierdzenie, że styl ogrodu powinien wyrażać nasze upodobania, jednak w przeciwnym razie, gdy będziemy kierować się jedynie czyjąś wizją, możemy czuć się w nim nieswojo. Przy projektowaniu ogrodu frontowego radzimy pozostać odrobinę zachowawczym. Bezpieczniej będzie, jeśli damy się ponieść fantazji dopiero w ogrodzie znajdującym się za naszym domem, ponieważ jest to przestrzeń jedynie dla nas. Pamiętajmy, że ogród frontowy w pewnym sensie posiada status publiczny, jest widoczny dla naszych sąsiadów oraz przechodniów, wiec tym bardziej musimy zaplanować go pod kątem projektu naszego domu oraz biorąc pod uwagę otoczenie naszej posesji.

Dobre proporcje

Ogród frontowy Klasyczny ogród od Miejskie Ziele Klasyczny
Miejskie Ziele

Ogród frontowy

Miejskie Ziele

Ogród frontowy potrafi być dużym wyzwaniem, jeszcze bardziej dla niedoświadczonych aranżatorów. Często pragniemy by wyglądał znakomicie, a przy tym był użyteczny. Dobrze rozplanowana ścieżka do domu, wjazd do garażu lub miejsce postojowe dla drugiego samochodu to tylko kilka części ogrodu frontowego, które pragniemy włączyć do projektu. Z drugiej strony, przestrzeni przed domem nie możemy zdominować utwardzoną powierzchnią, która sprawi bardzo nieprzyjemne, surowe wrażenie. W tym przypadku szczególnie powinniśmy zadbać o odpowiednie proporcje powierzchni zielonej i utwardzonej.

Rozmiar roślin

W małych ogrodach niekoniecznie sprawdzą się jednak trawniki, które są po prostu niepraktyczne – z powodu niewielkiego rozmiaru mogą być kłopotliwe w pielęgnacji. Alternatywą dla nich są naturalne kamyki, zagajniki lub dekoracyjne klomby. Do rozmiaru ogrodu musimy również dopasować rozmiar roślinności – duże drzewa, choć piękne mogą wprowadzić zbyt dużo cienia uniemożliwiając wzrost innym roślinom, mogą przesłonić elewację lub odebrać potrzebą ilość światła wpadającą do wnętrz.

Ogród pionowy

Wertykalne ściany kwiatowe Pixel garden od Pixel Garden Nowoczesny
Pixel Garden

Wertykalne ściany kwiatowe Pixel garden

Pixel Garden

A może martwimy się, że ogród przed naszym domem jest zbyt mały? Wielkość nie ma aż takiego znaczenia! Ciekawym rozwiązaniem dla niewielkich przestrzeni będzie ściana zieleni, której pomysłowa aranżacja od razu przykuje wzrok. Najprostszym i najbardziej tradycyjnym sposobem na jej organizację będzie ściana pokryta bluszczem. Na homify znajdziemy o wiele więcej inspiracji na pionową aranżację ogrodu, który doskonale sprawdzi się nie tylko w przedogródku, ale także na tarasie, czy balkonie. Ściana zieleni może być bardzo efektowna i wykorzystywać niezwykle kreatywne elementy oraz rozwiązania, takie jak: palety, czy drewniane skrzynie na owoce. Z drugiej strony możemy skorzystać także z opatentowanych rozwiązań i pomysłów profesjonalistów, jak na przykład studia Pixel Garden. Profesjonaliści często proponują specjalne systemy nawodnienia oraz dobierają rośliny w taki sposób, by pozostawały atrakcyjne cały rok, a nasz pionowy przedogródek doskonale prezentował się ze swoją bujną roślinnością. Oczywiście niewielki ogród może wyglądać równie zachwycająco, gdy zdecydujemy się na tradycyjną aranżację poziomą.

Jakie rośliny wybrać?

Wybierając gatunki roślin nie kierujmy się jedynie estetycznymi upodobaniami – na planowanie ogrodu spójrzmy całościowo. Dobierzmy rośliny, które rosną wolniej, zarówno jeśli chodzi o ich wysokość oraz szerokość. Gdy są one duże, powinniśmy umieścić je z dala od elewacji domu oraz ścieżek, by uniknąć ich odkształcenia oraz częstego formowania. Rośliny kwitnące będą wymagały z kolei większej ilości pracy, jednak odwdzięczą się zachwycającym wyglądem. Barwy kwiatów dobierzmy pod kątem koloru elewacji. Do aranżacji naszego ogrodu frontowego możemy wkomponować również rośliny w ozdobnych donicach, które dodadzą artystycznej nuty do całego projektu.

Roślinność zimozielona

Nowoczesny ogród od Terra Nowoczesny

Roślinność iglasta, która pozostaje zielona przez cały rok jest nieodzownym elementem niemal każdego ogrodu. Dzięki nim ogród pozostaje atrakcyjny o każdej porze roku. Zielone drzewa i krzewy są doskonałym dopełnieniem roślin kwitnących ponieważ wydobywają ich kolor oraz stanowią dla nich dobrze komponujące się tło. Zachowajmy zatem odpowiednie proporcje roślinności zielonej do tej barwnej, by wiosną i latem ogród wyglądał imponująco, a zimą pozostał przyjemnie zielony.

Symetria w ogrodzie

Klasyczny ogród od homify Klasyczny

Akcenty symetryczne w ogrodzie niewątpliwie dodadzą mu klasy. Harmonię oraz najbardziej efektowną symetrię osiągniemy obsadzając roślinnością ścieżkę prowadzącą do posesji. Wejście do domu jest jego centralną częścią, zatem wymaga wyjątkowej oprawy. Sama alejka w ogrodzie może być niezwykle dekoracyjna – do jej wykonania wykorzystać możemy takie materiały jak drewno, kamień, czy betonowe płyty. I w tym przypadku ważne jest, by korespondowała ona z elewacją domu. Prosta ścieżka, obsadzona geometrycznie przyciętą roślinnością nada bardziej formalny charakter naszemu ogrodowi frontowemu, zaś alejki bardziej kręte sprawią wrażenie lekkości i swobody. Nie będą też wymagały zasady idealnej symetrii w rozplanowaniu roślinności.

Piękny ogród frontowy

Piękny ogród frontowy to nie tylko dobrze dobrana roślinność. Na sukces aranżacji składają się użyte materiały, ich współgranie z projektem domu, nieprzytłaczająca kolorystyka aranżacji oraz zachowanie symetrii niektórych elementów. To, co doda smaku całemu projektowi to dodatkowe elementy dekoracyjne – ceramiczne naczynia, donice z kwiatami, rzeźby oraz odpowiednio dobrane oświetlenie, które pięknie podkreśli strukturę roślinności. We wszystkim najważniejszy jest jednak umiar!

Jak ciekawie oświetlić ogród? W artykule znajdziecie kilka ciekawych inspiracji!

Co sądzicie o przedstawionych ogrodowych inspiracjach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu