Dom otoczony lasem w Markach | homify

Dom otoczony lasem w Markach

Alicja Olko Alicja Olko
Dom w Markach ARB+
Loading admin actions …

Na działce zlokalizowanej pośród lasów, w miejscowości Marki pod Warszawą, stanął prosty, ale z pewnością nie nudny dom jednorodzinny. Za jego projekt i realizację odpowiadają architekci z biura ARB plus, których zadaniem było wzniesienie budynku, będącego w stanie sprostać wymaganiom działki oraz wykorzystać maksymalnie jej atuty.

Uroczy, prosty i wygodny dom, z którego projektem każdy z nas może się utożsamić- on wyglądałby świetnie na każdym polskim podmiejskim osiedlu!

Lokalizacja

Dom w Markach ARB+
ARB+

Dom w Markach

ARB+

Działka, an której stanął ten dom, położona jest w malowniczej okolicy, zdominowanej przez las. Przyroda, mnóstwo zieleni, zapach drzew oraz piękne widoki wymagały, aby bryła budynku dostosowana była do charakteru regionu i wykorzystywała jego walory. Z tego powodu tak ważne było stworzenie zewnętrznej części wypoczynkowej w postaci tarasu oraz wkomponowanie w fasadę budynku licznych okien.

Bryła

Dom w Markach ARB+
ARB+

Dom w Markach

ARB+

Prosta bryła o dwuspadowym dachu została otynkowana na biało, a od strony ogrodu naznaczona została jasno szarym wzmocnieniem, umieszczonym na samym środku, w miejscu stykania się płatów dachu. Intrygującą cechą tego budynku jest fakt, iż jest on asymetryczny- boczna elewacja została wysunięta nieco do przodu od strony ogrodu, co nadaje bryle dynamiki.

Elewacja

Dom w Markach ARB+
ARB+

Dom w Markach

ARB+

Dom charakteryzuje się spójnością i harmonią- jego ściana stanowią jedną całość z dachem, powierzchnie płynnie w siebie przechodzą. Na każdej ze ścian budynku umieszczono liczne przeszklenia. Ich rozkład jest jednak nieregularny, gdyż przy wyborze dla nich miejsca kierowano się walorami krajobrazowymi, starając się otworzyć dom na piękne widoki, a zakryć przed mankamentami okolicy. Ciekawym elementem elewacji są drewniane okiennice, o które uzupełniono okna. Nadają one fasadzie budynku bardziej naturalnego charakteru, sprawiając, że nawiązuje dialog z okoliczną przyrodą.

Od strony ulicy

Dom w Markach ARB+
ARB+

Dom w Markach

ARB+

Patrząc na dom z perspektywy ulicy, gdzie umieszczono wejście do domu, możemy dokładniej przyjrzeć się głównym elementom elewacji. Od tej strony bryła budynku jest nieco wsunięta pod dach, którego wysunięty fragment pomalowano w białe-szare paski, nawiązując do kolorystyki całości domu. Okna na piętrze są relatywnie duże i odgrodzone barierkami, a od zewnątrz uzupełnione przez drewniane okiennice. Ścieżki w przydomowym ogrodzie wyłożono kostka brukową w kolorze szarym, a samą strefę wejścia naturalnym kamieniem. Całość prezentuje się prosto, skromie, ale ciekawie i z naciskiem na detale.

Wnętrze

Dom w Markach ARB+
ARB+

Dom w Markach

ARB+

Dzięki licznym przeszkleniom wnętrze domu jest jasne i jawi się przestronniej. Z wygodnego salonu spoglądać można na ogród, a dzięki podwójnym drzwiom przedostać się można na taras. Wnętrze utrzymano w ciepłej palecie kolorów- dominują tu brązy i beże. Strefa wypoczynkowa, składająca się z kanapy oraz leżanki, zachęca do relaksu, ale także do spędzania czasu w większym gronie. Duża, bezdrzwiowa wnęka ukazuje nam znajdujący się po prawe stronie domowy gabinet.

Domowe biuro

Dom w Markach ARB+
ARB+

Dom w Markach

ARB+

Obok salonu zlokalizowano półotwarte domowe biuro. Stworzono w nim miejsce do pracy nie tylko dla rodziców, ale także dla dzieci. Ponadto umieszczono w nim wysokie na całą ścianę regały, gdzie umieścić można książki, płyty i rodzinne pamiątki.

Kominek

Dom w Markach ARB+
ARB+

Dom w Markach

ARB+

Kolejnym ciekawym elementem strefy dziennej jest kominek, który wyłożono różnokolorowymi elementami z naturalnego kamienia. Zarówno pod względem kolorystyki, jak i faktury materiału, ściana, w którą wbudowano kominek ożywia to wnętrze, wprowadzając intrygujący element dekoracyjny.

Kuchnia

Dom w Markach ARB+
ARB+

Dom w Markach

ARB+

Elegancką, półotwartą na strefę dzienną kuchnię zlokalizowano w pomieszczeniu o wąskim i podłużnym kształcie. Jej zabudowa na obu ścianach pozostawia w środku wolną przestrzeń, sprawiającą, iż pomimo swojego niekorzystnego kształtu, kuchnia jest wygodna w użytkowaniu. Także i tutaj kolorystyka jest stonowana, a użyte materiały naturalne. Wnętrze jest dobrze oświetlone, korzysta także ze światła wpadającego przez duże okna w salonie.

Co myślicie o asymetrycznej bryle domu?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu