5 doskonałych sposobów na jasny przedpokój

Aśka Warchał Aśka Warchał
Mieszkanie - Warszawa - 85 m2 Mprojekt Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Loading admin actions …

Przedpokój to miejsce przejścia. Tutaj przygotowujemy się do wyjścia z naszej prywatnej oazy na spotkanie ze światem zewnętrznym, tutaj też wracamy i zrzucamy z siebie (często dosłownie) trudy dnia. Ze względu na tą dynamiczną specyfikę przedpokoju, często chcemy poświęcić na niego jak najmniej miejsca, 'nie marnując' przestrzeni, w której autentycznie przebywamy. 

Z drugiej jednak strony, to w przedpokoju się ubieramy, szukamy drugiej rękawiczki czy dawno nie zakładanej pary butów. Dlatego też jasny przedpokój to praktyczny przedpokój. Jak jednak go doświetlić, kiedy próżno szukać w nim okna? 

Prezentujemy Wam 5 sposobów na jasny przedpokój od homify!

Światło naturalne pośrednio

Mieszkanie - Warszawa - 85 m2 Mprojekt Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Mprojekt

Mieszkanie – Warszawa – 85 m2

Mprojekt

Jak wspomnieliśmy przed chwilą, w większości przedpokoi nie znajdziemy okna. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie obyć się bez naturalnego światła, nawet jeśli nasz przedpokój znajduje się na samym końcu korytarza. Ciekawe rozwiązanie podsuwa studio Mprojekt. W ciągnącym się od wejścia korytarzu znajdują się aż trzy pary drzwi – wykorzystano je jako okna, przez które tak naturalne, jak i sztuczne światło wpada do przedpokoju. Użycie matowego szkła zapewnia przy tym prywatność domownikom.

Przedpokój otwarty

Gdańsk. Ul.Szafarnia Raca Architekci Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Raca Architekci

Gdańsk. Ul.Szafarnia

Raca Architekci

Innym sposobem zyskania naturalnego światła w przedpokoju jest otwarcie go na pozostałe pomieszczenia w domu. Taki otwarty przedpokój sprawdzi się zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota! W projekcie prezentowanym powyżej Raca Architekci nie tylko doświetli przedpokój naturalnym światłem, ale też optycznie powiększyli salon i kuchnię. Dodatkowo ustrzegli przedpokój przed poczuciem ciasnoty

Wszechobecna biel

Projekt wnętrz apartamentu w kamienicy na krakowskim Kazimierzu COOLDESIGN Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
COOLDESIGN

Projekt wnętrz apartamentu w kamienicy na krakowskim Kazimierzu

COOLDESIGN

Najprostszym, najtańszym i, co za tym idzie, najczęściej stosowanym sposobem na jasny przedpokój jest pomalowanie go na biało. Dlaczego by jednak zatrzymywać się na ścianach? Biały sufit, białe szafki, białe drzwi oraz bardzo jasna podłoga sprawiają, że przedpokój w aranżacji od COOLDESIGN wydaje się dwa razy większy niż jest w rzeczywistości. Takie rozwiązanie pozwala na dodanie elementów nadających charakter, takich jak dywanik oraz obraz, bez obawy o poczucie 'zagracenia'.

A jeśli już o zagraceniu mowa, to ten Katalog Inspiracji polecamy zwłaszcza rodzicom: Jak urządzić przedpokój przyjazny dzieciom?

Intensywne oświetlenie

Mieszkanie 56 m² w Ząbkach pod Warszawą / Korytarz Sceneria Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Sceneria

Mieszkanie 56 m² w Ząbkach pod Warszawą / Korytarz

Sceneria

Jak już wspominaliśmy, z dostępem naturalnego światła do przedpokoju bywa różnie. Dlatego też sztuczne światło jest tutaj tak istotne. W przedpokoju liczą się tylko względy praktyczne, nie budujemy tu romantycznego nastroju, ale owszem sprawdzamy, czy jesteśmy w pełni gotowi na romantyczną randkę. Intensywne oświetlenie, takie jak w projekcie od studia Sceneria, sprawdzi się idealnie.

Konieczne lustro

Realizacja projektu mieszkania 54 m2 w Krakowie Lidia Sarad Minimalistyczny korytarz, przedpokój i schody
Lidia Sarad

Realizacja projektu mieszkania 54 m2 w Krakowie

Lidia Sarad

Na koniec element podwójnie praktyczny – lustro! Możemy się w nim przejrzeć przed wyjściem i sprawdzić, czy aby na pewno wszystko do siebie pasuje. Jednocześnie optycznie powiększa ono przestrzeń i odbija światło. Lidia Sarad w prezentowanym powyżej projekcie zastosowała niezwykle interesujące rozwiązanie – lustro zajmuje całą powierzchnię ściany, sprawiając, że staje się ono jakby przedłużeniem korytarza.

Jak doświetlacie Wasz przedpokój?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu