5 świetnych pomysłów na dobudówki | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

5 świetnych pomysłów na dobudówki

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesne domy od Füglistaller Architekten AG Nowoczesny
Loading admin actions …

Gdy wnętrze domu pod względem metrażu przestanie spełniać potrzeby swoich właścicieli, najlepszym rozwiązaniem jest dobudówka. Z zewnątrz nada ona bryle budynku zupełnie nowego charakteru- albo stanowiąc jej całkowitą przeciwwagę lub też idealnie się z nią komponując, a wewnątrz zyskamy z kolei dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać w absolutnie dowolny sposób!

Zobaczcie kilka świetnych pomysłów na dobudówki i dowiedzcie się, jak zagospodarowano je w środku!

1. Betonowy pawilon

Niewielki domek z lat 30-tych poprzedniego wieku musiał zostać dostosowany do współczesnych potrzeb mieszkaniowych. Podejmując się jego renowacji, architekci zdecydowali o dobudowaniu betonowego pawilonu, który powiększałby przestrzeń mieszkaniową na parterze. Wraz z wcześniej istniejącą już częścią budynku osłania on położony od strony południowej taras.

Wewnątrz stara i nowa część połączane zostały ze sobą niewielkim łącznikiem, pełniącym rolę biblioteki. Choć oba budynki różnią się od siebie zasadniczo, zdołano stworzyć pomiędzy nimi harmonijną interakcję. Dzięki betonowemu pawilonowi standardowy wcześniej domek zaczął wyróżniać się na tle okolicznych zabudowań.

Surowy na zewnątrz, przyjemny w środku

Wewnątrz czeka nas pomieszczenie wysokie na niemal 3 metry i długie na 20 metrów. Białe ściany, wielkopowierzchniowe okna, przez które wpada naturalne światło i parkiet z jasnego drewna sprawiają, że wnętrze to jawi się niezwykle przestronnie. Stworzono w nim strefę dzienną z otwartą kuchnią i połączonym z nią salonem. Doskonała przestrzeń, w której można oddychać!

2. Ukryta nadbudowa

W przypadku tego domu jednorodzinnego zdecydowano się na przeszkloną nadbudowę, gdzie stworzono by miejsce, z którego podziwiać można widok na okolicę. Od strony ulicy nadbudowa ta nie jest dobrze widoczna, zdaje się być ukryta i niewielka. Zupełnie inaczej wygląda jednak od strony ogrodu!

Od strony ogrodu

Z tej perspektywy nadbudowa prezentuje się całkowicie inaczej. Po pierwsze ma zupełnie inny kształt w porównaniu do oryginalnego budynku. Po drugie, zdaje się być o wiele większa, niż wyglądało to od strony ulicy. Jej masywna bryła całkowicie przesłania pierwszą część domu. Po trzecie, całość struktury nadbudowy wykonano z prefabrykowanych drewnianych elementów, co znacznie ograniczyło koszt i czas trwania budowy.

Pokój z widokiem

W nadbudowie stworzono wygodną i przestronną strefę dzienną. Dzięki przeszklonym ścianom, z jej wnętrza rozciąga się fantastyczny widok na okolicę. Znalazło się tu miejsce na domowe biuro umieszczone tuz pod oknami, ale także na szezlong idealny na poobiednią drzemkę oraz kącik do czytania.

3. Tradycja i nowoczesność

Odnawiając swój dom, jego właściciele zdecydowali się na rozbudowę powierzchni mieszkalnej i zlecili architektom stworzenie dobudówki na jednej se stron budynku. Jej nowoczesny charakter ciekawie kontrastuje z kamienną elewacją głównej bryły.

Oświetlone wnętrze

Dwie strony dobudowanej części są całkowicie przeszklone, co niezwykle pozytywnie wpływa na atmosferę we wnętrzu. Jadalnia i umieszczona za nią otwarta kuchnia korzystają z dobrodziejstw naturalnego światła, które okrasza blaskiem także pomieszczenia zlokalizowane w głębi domu.

4. Małe jest piękne

Niewielka dobudówka powiększyła przestrzeń mieszkaniową także i tego domu. Wspaniale komponuje się ona z główną bryłą, stanowiąc jej naturalne przedłużenie. Zarówno kolor, jak i materiał użyty do pokrycia fasady jest identyczny, co tworzy niezwykle harmonijną całość. Dobudówka cechuje się jednak innym dachem, a także większymi przeszkleniami. Dekoracyjne markizy nad oknami sprawiają, że wygląda uroczo!

Kuchnia z jadalnią

Dobudówkę przeznaczono na kuchnię połączoną z jadalnią. Dzięki wielkopowierzchniowym oknom wnętrze to ma zagwarantowany stały dostęp naturalnego światła. Aranżacja opiera się na bieli, kolorach pastelowych oraz naturalnym drewnie, i dzięki temu pomieszczenie to jawi się przytulnie i rodzinnie.

5. Ogród zimowy

Niezwykle popularne jest także poszerzanie przestrzeni mieszkaniowej o ogród zimowy. W tym przypadku stary budynek odnowiono, a przestrzeń, pełniąca wcześniej rolę piwnicy, przeistoczona została w oranżerię. Jej ściany przeszklono i wykończono drewnem, co doskonale spaja ją z otaczającym środowiskiem naturalnym.

Wnętrze oranżerii

W środku pomieszczenie to nabiera charakteru prawdziwej oazy spokoju. Wyposażone w wygodne meble z drewna, urządzone przy użyciu licznych krzewów i roślin doniczkowych, a także znajdujące się w stałym kontakcie z naturą poprzez wielkopowierzchniowe okna, wnętrze ogrodu zimowego zaprasza do tego, aby się w nim zrelaksować i odpocząć.

6. W zgodzie ze stylem budynku

Double storey extension for artist in Bishopston, Bristol Nowoczesna jadalnia od Dittrich Hudson Vasetti Architects Nowoczesny
Dittrich Hudson Vasetti Architects

Double storey extension for artist in Bishopston, Bristol

Dittrich Hudson Vasetti Architects

Tutaj architekci pokusili się o powiększenie domu poprzez zagospodarowanie części ogrodu na całej jego szerokości, skracając tym samym działkę. Eleganckie przeszklenie sprawia, że nowy salon tonie w zieleni, a spójnym powiązaniem całości jest motyw miętowej zieleni występujący i na dobudówce i na domu.

7. Wciśnięta pomiędzy

Side extension build in timber frame Nowoczesne domy od Affleck Property Services Nowoczesny
Affleck Property Services

Side extension build in timber frame

Affleck Property Services

Ta dobudówka została realizowana w przestrzeni między budynkami, tak aby jeden z nich dostał kuchnię z jadalnią i przytulnym pokojem na piętrze. Wielkie, harmonijkowe drzwi otwierają się całkowicie, dzięki czemu kuchnia jest blisko z ogrodem. Wspaniała, drewniana elewacja ma naturalny, ekologiczny wygląd. 

8. Bardzo nowoczesna

Na koniec bardzo nowoczesny i stylowy aneks, w którym znajduje się teraz elegancki salon, uwielbiamy to rozwiązanie. Gonty z drewna i duże panoramiczne okno narożne doskonale podkreślają atmosferę ogrodu. Po lewej stronie znajduje się także nowoczesny taras, z pięknie ukształtowanymi klombami.

Koniecznie zajrzyjcie także tutaj: 15 prostych pomysłów na zniewalający ganek

Wolicie dobudówki wyróżniające się on głównego budynku czy do niego pasujące?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu