Projekty,   zaprojektowane przez homify

Pleśń w domu: jak ją usunąć i wyeliminować na zawsze?

AGNIESZKA ŁYSAK AGNIESZKA ŁYSAK

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Nie przejmujcie się! Nie jesteście jedynymi, którzy borykają się z problemem pleśni w domu. Jest to dość powszechne zjawisko, choć oczywiście konieczne do zwalczenia. Pleśń może wywoływać szereg chorób, dlatego niezbędnym jest znalezienie rozwiązania, jak się jej pozbyć. W końcu nikt z nas nie chce mieć plam pleśni na ścianach, sufitach, meblach, czy ubraniach.

Zanim rozpoczniecie proces oczyszczania domu z pleśni, warto zbadać przyczyny, które ją wywołują – problem musi być zwalczony już w zarodku! Zobacz, jakie pomysły przyszykowaliśmy dla Was, by poradzić sobie z tym nieprzyjemnym problemem. Z pewnością będą dla Was bardzo pomocne!

Jakie są przyczyny pleśni?

Projekty,  Ściany i podłogi zaprojektowane przez homify

Z pewnością słyszeliście już o niezliczonej liczbie przyczyn, które mogą powodować pleśń w domu. Ale tak naprawdę, czynnik wywołującym ten problem może być zupełnie inny. 

Przede wszystkim w Waszym domu może panować duża wilgoć, a pomieszczenia nie posiadają dostatecznej wentylacji. Te dwa czynniki najczęściej sprzyjają tworzeniu się pleśni. Wilgotność otoczenia nie powinna przekraczać 55%, inaczej, po osiągnięciu tego poziomu, w krótkim czasie na suficie i ścianach pojawią się grzyby, a wraz z nimi bakterie i nieestetyczne plamy.

Kolejną przyczyną może być nieodpowiednia farba – warto inwestować w te najlepszej jakości, dostosowane do konkretnego pomieszczenia. 

Zwróćcie również uwagę, czy przypadkiem wszystkie ściany w Waszym domu nie są wykonane dokładnie z tych samych materiałów – jeżeli tak, grzyb będzie się rozprzestrzeniać o wiele szybciej i bardziej rozlegle. 

Pewnie nie zdziwimy Was kolejnym powodem, ale niestety, dużo osób o nim zapomina – regularne czyszczenie wszystkich powierzchni w domu oraz ich odpowiednia konserwacja z pewnością ograniczy rozwój pleśni w Waszym domu.

Miejscami, w których najczęściej pojawia się pleśń, są parter domu, piwnice i przestrzenie nad nimi oraz pokoje znajdujące się pod tarasami. Wynika to oczywiście z powodu zwiększonej wilgotności w tych pomieszczeniach. Pamiętajcie, by szczególnie zadbać o te miejsca, a z pewnością unikniecie problemu pleśni!

W jaki sposób pleśń zagraża zdrowiu?

Projekty,  Łazienka zaprojektowane przez homify

Warto pamiętać, że od kwestii estetycznych o wiele ważniejsze jest Wasze zdrowie, a pleśń nie tylko brzydko wygląda, ale przede wszystkim jest przyczyną bardzo dużej ilości chorób. Warto o tym pamiętać, by zagwarantować dobre samopoczucie sobie, ale i wszystkim mieszkańcom domu.

Pleśń może powodować poważne problemy związane z układem oddechowym. Jeżeli znaleźliście w swoim domu pleśń, a cierpicie na problemy z oddychaniem, na przykład ataki astmy, alergie, czy infekcje układu oddechowego, może być to ze sobą powiązane! Koniecznie zwróćcie uwagę na ten problem, szczególnie, jeżeli jesteście rodzicami. Niska odporność dzieci sprawia, że szybciej mogą zachorować na różne choroby układu oddechowego. Z drugiej strony Ci z Was, którzy cierpią na astmę, bądź inne choroby układu oddechowego, mogą odczuć nasilenie się objawów z powodu pleśni.

Pleśń może powodować również ogólne pogorszenie się samopoczucia, między innymi: bóle głowy, zmęczenie i osłabienie organizmu.

Domowe produkty i techniki zwalczania pleśni

Projekty,  Ściany i podłogi zaprojektowane przez homify

Kwestia tego, w jaki sposób usunąć pleśń z różnych powierzchni w domu, zależy od jej wielkości. Jeżeli nie jest zbyt duża, bądź pojawiła się niedawno, z pewnością poradzicie sobie domowymi sposobami. Jeżeli jednak grzyb na ścianach jest bardzo duży, warto poprosić o pomoc specjalistę!

Produkty, dostępne w większości domów, które mogą Wam pomóc w pozbyciu się pleśni, to między innymi:

- roztwór sody z wodą,

- biały ocet (pamiętajcie, by nie był czerwony lub balsamiczny, bo pobrudzi Wam ściany!),

- woda z solą – na tyle delikatna, że świetnie poradzi sobie sobie z ubraniami (pamiętajcie jednak, by nakładać ją punktowo!).

Nie do końca naturalnym, ale również skutecznym środkiem do zwalczania pleśni, jest wybielacz. Jeżeli zdecydujecie się, by go użyć, pamiętajcie o użyciu maski ochronnej, rękawic i zabezpieczeniu otoczenia, by uniknąć przebarwień. 

Wybierzcie rozwiązanie, które najbardziej Wam odpowiada i już dziś rozprawcie się z pleśnią w domu!

Uwaga! W procesie czyszczenia pleśni należy zawsze pamiętać o nałożeniu maski i rękawic. Nie zapomnijcie również o dokładnym wywietrzeniu pomieszczeń i wykonywaniu wszystkich czynności pod nieobecność dzieci w domu.

Jak usunąć pleśń tak, by nie było po niej śladu?

Projekty,  Ściany i podłogi zaprojektowane przez homify

Oczyściliście ściany z pleśni, ale po krótkim okresie czasu pojawiła się znowu, a nawet na jeszcze większej powierzchni niż poprzednio? Może to wynikać z użycia nieodpowiednich produktów dla tego rodzaju pleśni, bądź niedokładnego oczyszczenia. Jeżeli do czyszczenia różnych powierzchni użyliście tej samej, zanieczyszczonej już wody, bądź zabrudzonej szmatki, przeniesiecie pleśń na jeszcze większy obszar. 

Nawet, jeśli pleśń po oczyszczeniu zniknie, musicie podjąć konkretne kroki, by już nigdy więcej nie powróciła. Przede wszystkim ważne jest, by regularnie wietrzyć wnętrze, codziennie otwierać okna wpuszczając naturalne światło, a jeśli nie macie takiej możliwości, zainwestujcie w specjalny osuszacz powietrza. Jeżeli problem nadal nie ustąpi, zobaczcie naszą ostatnią wskazówkę. 

Poprawa izolacji i odpowiednie farby

Projekty,   zaprojektowane przez homify

Jeżeli na pleśń w domu nie pomagają żadne z domowych sposobów, warto zastosować radykalne rozwiązanie. W jaki sposób? Z pomocą hydraulika, upewnijcie się, że kanalizacja w Waszym domu działa bez zarzutu. Możliwe również, że niezbędna będzie wymiana okien na bardziej szczelne, bądź pomalowanie ścian i sufitów specjalistyczną farbą antygrzybiczną. Jeżeli posiadacie jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnijcie porady u naszych specjalistów!

Jesteście zainteresowani innymi poradami związanymi z pielęgnacją domu? Zobaczcie tutaj:

Najlepsze sposoby na czyszczenie szklanych powierzchni!

Czy posiadacie swoje własne sposoby na walkę z pleśnią?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu