homify 360°: klimatyczny dom z drewna na Mazurach | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: klimatyczny dom z drewna na Mazurach

Alicja Olko Alicja Olko
Nowy Dom Mazurski nad jeziorem Wiejski salon od CUBICPROJEKT Wiejski
Loading admin actions …

Klimatyczne miejsce na mazurach to jest to! Dziś zabierzemy Was nad jezioro Jagodne, gdzie obejrzymy wyjątkowy dom letniskowy o tradycyjnej fasadzie i klimatycznym wnętrzu. Zbliżające się wakacje sprawiają, że zaczynamy w marzeniach uciekać z miast i przenosimy się nad morze czy nad jezioro. Co musi spełniać perfekcyjny dom letniskowy, aby pozwolić nam do maksimum wykorzystać wolny czas i zregenerować siły? Odpowiedź znajdziecie w tym przykładzie!

Ten klimatyczny dom na Mazurach, za którego projekt odpowiedzialny jest architekt Tomasz Tubisz ze studia Cubic-Projekt, zadowoli najbardziej wymagających letników- zobaczcie, jak prezentuje się z zewnątrz i w środku!

Klimatyczne miejsce na mazurach: działka

widok od strony sasiada Wiejskie domy od CUBICPROJEKT Wiejski
CUBICPROJEKT

widok od strony sasiada

CUBICPROJEKT

Na lokalizację wymarzonego domku letniskowego wybrano działkę pełną zieleni tuż nad brzegiem jeziora Jagodne. Inwestorzy chcieli, aby dom, który na niej stanie, wpisywał się w malowniczy mazurski krajobraz i architektonicznie nie odbiegał od okolicznych zabudowań. Zdecydowano się zatem na tradycyjny drewniany domek o powierzchni 100 metrów kwadratowych, który wspaniale pasuje do tego miejsca na mazurach.

Budynek

widok domu od strony jeziora Wiejskie domy od CUBICPROJEKT Wiejski
CUBICPROJEKT

widok domu od strony jeziora

CUBICPROJEKT

Bryła domu ma charakter prosty, ale niezwykle tradycyjny. Dwa podcienie wyznaczają strefę wejścia i tarasu, a wszystkie części budynku cechuje dwuspadowy dach o pokryciu gontowym. Nie ma on charakterystycznego dla wiejskiej architektury nawisu, ale został scalony w jedną całość ze ścianą domu. Co sprawia klimatyczne miejsce wypoczynku na mazurach! Dekoracyjne słupy podcieni stanowią folklorystyczną ozdobę zewnętrznej fasady budynku. Warto zwrócić uwagę także na fragment pomiędzy zadaszeniem tarasu a dachem- jest to tak zwany mur pruski, wypełniony cegłą. Element ten też zyskuje swoisty dekoracyjny charakter, doskonale komponując się z wszechobecnym na elewacji drewnem.

Wejście do klimatycznego miejsca na mazurach

widok od strony wejscia do domu Wiejskie domy od CUBICPROJEKT Wiejski
CUBICPROJEKT

widok od strony wejscia do domu

CUBICPROJEKT

Pod jednym z podcieni znajduje się strefa wejścia. Zadziwiające jest, jak inaczej prezentują się deski, składające się na konstrukcję budynku, z różnych perspektyw. Na tym zdjęciu mają jaśniejszy kolor i zdają się wyglądać bardziej świeżo. Niezwykle ciekawe są także ramy okienne, wychodzące nieco poza linię budynku. Ich ciemny kolor przełamuje nieco tradycyjną mazurską stylistykę, wprowadzając element modernistyczny na fasadę tego domu.

Taras z zewnątrz

kwietnik na tarasie Wiejski balkon, taras i weranda od CUBICPROJEKT Wiejski
CUBICPROJEKT

kwietnik na tarasie

CUBICPROJEKT

Kwietnik na tarasie i wyrastający z niego bluszcz, który wspina się po ścianach domu, integruje bryłę budynku z otaczającą go zielenią. W takiej lokalizacji harmonijna współistnienie architektury z naturą jest niezwykle istotne. Kolorowe kwiaty wprowadzają wielobarwność na taras, ożywiając nieco jego wystrój.

Widok na taras ze środka

widok z salonu na taras i jezioro Wiejski balkon, taras i weranda od CUBICPROJEKT Wiejski
CUBICPROJEKT

widok z salonu na taras i jezioro

CUBICPROJEKT

Znajdujemy się we wnętrzu, w salonie, z którego spoglądać możemy na taras. Na drugim tle podziwiamy piękny widok na jezioro, przesłonięte kurtyną drzew. Sam taras jest zadaszony, wyłożony drewnem i wyposażony w meble z tego właśnie surowca. Oddzielony jest od wnętrza szklanymi przesuwanymi drzwiami, które stanowią niemal nieistniejącą granice pomiędzy wnętrzem, a obszarem zewnętrznym domu. Dzięki temu, zwłaszcza latem, taras staje się przedłużeniem strefy dziennej.

Salon

Wnętrze domu nawiązuje estetycznie do charakteru fasady zewnętrznej- także tutaj dominującym materiałem jest drewno, które dostrzegamy nie tylko na ścianach i podłogach, ale także jako surowiec, z którego wykonano meble. Całość salonu zdaje się być skąpana w miodzie, a to dzięki takowej kolorystyce drewna oraz kanap o ciekawym designie. Wyposażenie wnętrza jest raczej skromne, nie ma tu miejsca na liczne dekoracje czy meble. Dzięki temu jawi się ono przestronniej.

Jadalnia

widok z salonu na jadalnie i kuchnie Wiejski salon od CUBICPROJEKT Wiejski
CUBICPROJEKT

widok z salonu na jadalnie i kuchnie

CUBICPROJEKT

Strefa dzienna, poza salonem, obejmuje także jadalnię. Oddzielona jest ona od obszaru wypoczynkowego słupami konstrukcyjnymi. Składają się na nią proste meble o solidnej konstrukcji. Duży, podłużny stół i otaczające go krzesła gwarantują miejsce do siedzenia dla całej rodziny. Designerska lampa zwieszająca się nisko na stołem stanowi jedną z nielicznych w tym wnętrzu ozdób.

Kuchnia

kuchnia Wiejska kuchnia od CUBICPROJEKT Wiejski

Nowoczesna, ale nawiązująca od tradycji kuchnia gwarantuje wygodne miejsce do przygotowywania potraw. Z resztą wnętrza spaja ją drewno użyte na frontach szafek, nadające jej rustykalnego charakteru. Jednakże kształt mebli, jak i nowoczesne, czarne blaty sprawiają, że wnętrze to jest bardziej nowoczesne. Niewielkie okno gwarantuje dostęp światła, rozjaśniając nieco to ciemne wnętrze.

Okna

przestrzeń wypoczynkowa-kominkowa Wiejski salon od CUBICPROJEKT Wiejski
CUBICPROJEKT

przestrzeń wypoczynkowa-kominkowa

CUBICPROJEKT

Wielkopowierzchniowe okna i przesuwane drzwi prowadzące na ogród i taras sprawiają, że wnętrze jest stale oświetlone, a dzięki temu jawi się przestronniej. Natura jest stałym elementem wystroju wnętrz, wkradając się do środka domu. Z tego powodu zredukowano elementy dekoracyjne do minimum, gdyż widok na ogród stanowi najlepszą ozdobę samą w sobie.

Klatka schodowa

klatka schodowa Wiejski korytarz, przedpokój i schody od CUBICPROJEKT Wiejski
CUBICPROJEKT

klatka schodowa

CUBICPROJEKT

Nowoczesne, wąskie czarne schody o przeźroczystej balustradzie prowadzą na piętro, gdzie zlokalizowano strefę prywatną mieszkańców domu. Także tutaj dominuje drewno, pozwolono jednak sobie na odrobinę dekoracji. Na ścianie zawisł ozdobny dywan z motywem folkowym, nawiązujący do kultury i tradycji regionu. Dzięki niemu nawet przestrzeń pełniąca czystą funkcję komunikacyjną jest klimatyczna i wyjątkowa.

Sypialnia

pokoj goscinny Wiejska sypialnia od CUBICPROJEKT Wiejski
CUBICPROJEKT

pokoj goscinny

CUBICPROJEKT

Tradycyjna sypialnia o ścianach wyłożonych drewnianymi deskami zachwyca swoim folklorystycznym dekorem i przytulnością. Zadbano tu nie tylko o wyjątkowy klimat, ale przede wszystkim o wygodę mieszkańców. Zabudowana szafa gwarantuje miejsce na przechowywanie ubrań, a inne rzeczy ukryć można także w praktycznych wysuwanych szufladach znajdujących się u podstaw łóżka. Stonowana, ale ciepła kolorystyka mebli i dodatków, a także miękkie, przyjemne tkaniny dbają o przytulną atmosferę w tym wnętrzu.

Za oknem: klimatyczny czar mazurski

widok z okna sypialni na jezioro Wiejska sypialnia od CUBICPROJEKT Wiejski
CUBICPROJEKT

widok z okna sypialni na jezioro

CUBICPROJEKT

Także na poddaszu znalazło się miejsce na strefę do relaksu i odpoczynku, skąd podziwiać można widok na ogród i jezioro. Wygodny fotel z podnóżkiem w kolorze zielonym to doskonały mebel, w którym można wygodnie się rozsiąść i zatopić w fascynującej lekturze. Jest to idealna wakacyjna oaza!

Zupełnie inny przykład domku letniskowego znajdziecie w artykule homify 360°: idealny domek letniskowy na Kaszubach.

Co myślicie o materiałach i kolorach użytych we wnętrzu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu