Jak zabezpieczyć dom w czasie zimy?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak zabezpieczyć dom w czasie zimy?

A.D. A.D.
Eklektyczne okna i drzwi od Pakula & Fischer Architekten GmnH Eklektyczny
Loading admin actions …

Grudzień to już najwyższy czas, żeby pomyśleć o tym, w jaki sposób zabezpieczyć swój dom przed mrozem. Długie zimowe wieczory we wnętrzu, po którym hula wiatr, nie należą do najprzyjemniejszych. I pomimo, że cudownie jest ogrzewać się pod ciepłym kocem dobrą gorącą herbatą lepiej nie musieć tego robić cały czas. Zamiast szczękać, z zimna zębami, dociepl chłodne pomieszczenia. Dzięki temu nie tylko nie zmarzniesz, ale i zaoszczędzisz na rachunkach. Oto proste sposoby które pomogą przygotować dom do mroźnej zimy.

Przegląd orynnowania

Przegląd orynnowania powinno się robić dwa razy w roku – raz przed nadejściem zimy i drugi raz po jej zakończeniu. Jesienią przede wszystkim czyścimy rynny z opadłych liści i innych odpadów. Większe zanieczyszczenia usuniemy ręcznie, mniejsze wypłukujemy strumieniem wody z węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Kolejnym etapem jest sprawdzenie nieszczelności rynien poprzez nalanie do nich wody. Wszelkie uszkodzenia należy natychmiast naprawić. Ważne jest również mocowanie rynny do dachu – musi być sprawne aby nie zerwało się pod wpływem śniegu.  Rynny można zabezpieczyć siatką. Siatki chronią orynnowanie przed liśćmi czy gałązkami. 

Fasada budynku

Widok z południa, elewacja południowo-zachodnia Skandynawskie domy od Magdalena Zawada Skandynawski
Magdalena Zawada

Widok z południa, elewacja południowo-zachodnia

Magdalena Zawada

Fasada jako reprezentatywna część domu, to swoista wizytówka budynku pełniąca dwie podstawowe funkcje – estetyczną i ochronną. Narażona jednak na nieustanne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych z czasem może stracić na wyglądzie i szczelności. Ważne jest aby pomyśleć na etapie budowy o zastosowaniu dobrych termoizolacyjnych materiałów. Każdorazowo przed zimą należy sprawdzić czy elewacja nie jest narażona na podciekającą pod parapety wodę, ściekające po murze strugi deszczu, czy krople przedostające się pod izolację. Należy głownie sprawdzić cokoły oraz izolację na styku ściany z gruntem. Jeśli posiadacie drewnianą elewację warto odpowiednio zabezpieczyć drewno. Impregnacja nie pozwala na rozwój pleśni grzybów i owadów oraz utrudnia przedostawanie się wody w głąb drewna. Do zabezpieczenia drewna elewacyjnego służą środki rozpuszczalnikowe albo olejowe. 

Instalacje zewnętrzne

Instalacja nawadniająca nasz ogród nie będzie działać poza sezonem wegetacyjnym. Trzeba z niej usunąć całą wodę - dzięki temu złączki i elektrozawory nie ulegną uszkodzeniom podczas mrozów – zamarzająca woda mogłaby je rozsadzić. Niezbędny jest do tego duży kompresor olejowy z butlą. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia i mamy wątpliwości, jak przeprowadzić odwadnianie instalacji, najlepiej będzie wezwać fachowca. Bardzo ważne jest również odcięcie dopływu wody w rurach doprowadzających wodę na zewnątrz budynku i do ogrodu, aby mróz nie porozsadzał kranów i instalacji.

Ogród

Do zabezpieczenia roślin w ogrodzie przed zimą zwykle przystępuje się, zanim ona nadejdzie. Ale większość szkód w ogrodzie powoduje mróz oddziałujący na rośliny bardziej pod koniec zimy niż na początku. Dlatego jeśli jeszcze nie zabezpieczyliście swego ogródka lepiej zróbcie to teraz. Najbardziej niebezpieczne dla Waszych roślin ogrodowych jest utrzymywanie się silnego mrozu, poniżej -10 C, w dłuższym okresie. Przysłonięcie nadziemnej części rośliny chroni ją przed bezpośrednim uszkodzeniem przez mróz. Używa się do tego materiałów, które przepuszczają powietrze i się nie nagrzewają. Te warunki spełniają: włóknina, mata słomiana, kilkuwarstwowy papier, gałązki świerkowe i sosnowe. Dobrze jest nimi osłonić też glebę wokół rośliny, dzięki czemu mniejsze będą straty wody z podłoża. Rośliny mogą też ucierpieć od ciężaru śniegu. Aby tego uniknąć, należy takie rośliny obwiązać dookoła sznurkiem. Gdyby jednak duży śnieg Was zaskoczył, powinno się go delikatnie i jak najszybciej strząsnąć.

Okna i drzwi

Zwykle przyczyną zbyt niskich temperatur we wnętrzach zarówno w domkach, jak i blokach są nieszczelne okna. To przez nie ucieka najwięcej ciepła. Kiedyś szczeliny zapychało się watą, kitem albo starymi gazetami. Dziś w sklepach z artykułami remontowymi są specjalne uszczelniacze, np. silikon neutralny. Koszt jest bardzo niewielki a efekt uszczelnienia będzie widoczny od razu. Pamiętajcie jednak, że nie  należy przesadzać z uszczelnianiem. Odrobina przepływu powietrza musi być zapewniona aby prawidłowo działał system wentylacyjny. Nieodpowiednia wentylacja grozi powstawaniem grzybów, dużą wilgotnością i niekomfortowymi warunkami mieszkania. Zbyt szczelne okna poznasz np. po tym, że na dole szyb zbierają się kropelki wody. Zarówno drzwi, jak i okna co roku wymagają niewielkiego wyregulowania. Częste otwieranie ich latem mogło spowodować lekkie poluzowanie zawiasów. Zimne powietrze do wnętrza dostaje się najczęściej przez szparę pomiędzy drzwiami a futryną dolną. Można ją na przykład zatkać uszczelką piankową, która przypomina taśmę klejącą i w ten sam sposób ją się stosuje.

Zabezpieczanie instalacji wewnętrznej

Przygotowując się na nadejście zimy warto również pamiętać o zabezpieczeniu rur transportujących zimną wodę biegnących przez nieocieplone piwnice. Są one bowiem narażone na zamarzanie, a co za tym idzie mogą ulec rozszczelnieniu lub wręcz zniszczeniu. Niestety, by temu zapobiec czasem może nie wystarczyć samo zaizolowanie rur. W miejscach wyjątkowo chłodnych warto oprócz otuliny zastosować kable grzewcze co pozwoli uniknąć tworzenia się lodu w rurach. Ważne jest również odpowiednie zaizolowanie rur transportujących ciepło wewnątrz budynku. pozwoli to na mniejsze straty cieplne. Wybierając otulinę należy zwrócić uwagę aby miała możliwie jak najmniejszy współczynnik przewodzenia ciepła.

Utrzymanie ciepła wewnątrz

Metamorfoza domu w Bieszczadach Wiejski salon od deco chata Wiejski
deco chata

Metamorfoza domu w Bieszczadach

deco chata

Oczywiście bardzo istotne jest samo ogrzewanie. Jeśli będzie dobrze działać i zadbacie o odpowiednią szczelność oraz izolację budynku warunki wewnątrz będą komfortowe. Aby dodatkowo rozgrzać wnętrze poukładajcie na posadzkę dywany, dodajcie tekstylia, świece. Rankiem dobrze jest wpuścić odrobinę słońca odsuwając rolety czy zasłony. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, o tym jak przygotować dom na zimę – polecamy artykuł Jak przygotować dom na zimę w 7 krokach?.

A czy Wy już zabezpieczyliście Wasze domy przed mrozami?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu