Pomysły na pokój dla dziecka w każdym wieku!

Alicja Olko Alicja Olko
Pokój Natalki Fabryka Nastroju Izabela Szewc Rustykalny pokój dziecięcy
Loading admin actions …

Pokój dziecięcy to pomieszczenie w domu, które przechodzi największą liczbę transformacji. Dzieje się tak dlatego, iż rozwija się ono wraz z dzieckiem, dostosowuje do jego zmieniających się gustów i preferencji, zarówno pod względem wyposażenia, jak i kolorystyki. Na rodzicach ciąży obowiązek obserwowania, w jakimś tempie i jak rozwijają się dzieci, i jak zmieniają się ich mieszkaniowe potrzeby. Choć dziecko może przez cały okres mieszkania z rodzicami rezydować w tym samym pokoju, to jednak w poszczególnych fazach rozwoju będzie on prezentować się zupełnie inaczej.

Zobaczcie nasze propozycje na aranżację pokoju dziecięcego na różne etapy życia dziecka!

Niemowlę

Łóżeczko kołyski i łóżeczka:) lululaj Skandynawski pokój dziecięcy
lululaj

Łóżeczko kołyski i łóżeczka:)

lululaj

Aranżacją pokoju dla niemowlęcia należy zająć się długo przed jego przyjściem na świat. Nowe meble mają to do siebie, iż charakteryzują się nieprzyjemnym chemicznym zapachem, który wietrzeje po upływie kilku tygodniu. Dlatego kupując je warto kierować się zasadą: im wcześniej, tym lepiej.

Niemowlę nie potrzebuje w zasadzie własnego pokoju- zajmować ono może przestrzeń wydzieloną w sypialni rodziców. Najważniejszym elementem wyposażenia obszaru dla niemowlęcia jest łóżeczko. Do gustu wyjątkowo przypadła nam propozycja od projektantów z Lululaj, która przenosi nas do innej epoki. Urocza kołyska jest meblem nieczęsto spotykanym w dzisiejszych czasach w pokojach dziecięcych. Nadano jej nowoczesny design i pomalowano farbą o wyjątkowo stylowym pistacjowym kolorze. Uroczy lisek z przodu kołyski rozczula, odwołując się do dziecka, które ukryte jest w każdym dorosłym.

1 roczek

pokój dziecka homify Nowoczesny pokój dziecięcy
homify

pokój dziecka

homify

Dla rocznego dziecka należy przygotować zdecydowanie inne łóżeczko. Nie może to być jeszcze standardowe. „dorosłe” łóżko, ale lepiej takie, wyposażone w barierkę, umożliwiającą dziecku samodzielne wstawanie, ale chroniące je przez niebezpieczeństwem wypadnięcia.

Pokój dziecięcy zaaranżowany przez projektantów z Artefekt doskonale obrazuje, co potrzebne jest w pokoju jednorocznego dziecka. Powinno znaleźć się z nim miejsce na pierwsze zabawki oraz obszar, na którym można się nimi bawić. Centralne miejsce zajmuje oczywiście drewniane łóżeczko z barierką. Ciekawym elementem jest wachlarz w formie liścia, umieszczony nad łóżeczkiem. Pierwsze dekoracje i malunki na ścianach zdobią ściany pokoju.

5 lat

Dziecko w wieku szkolnym, które już niedługo uda się do zerówki, potrzebuje dodatkowych elementów wyposażenia swojego pokoju. Dochodzi do niego biurko oraz odpowiednio dobrane krzesło, a także miejsca do przechowywania, regały na książki i kosze na zabawki. Dziecko w tym wieku powinno już samodzielnie dbać o porządek, układać swoje rzeczy i utrzymywać je w dobrej organizacji. Do tego potrzebne mu są odpowiednie meble. Kwestia biurka i krzesła do nauki jest niezwykle istotna- warto rozważyć opcję biurka, które oferuje możliwość zmiany swojej wysokości. Tym samym biurko będzie mogło „dorastać” wraz z dzieckiem!

W pokoju zaaranżowanym przez Pracownię Projektową Poco Design każda mała dziewczynka poczuje się jak księżniczka. Urządzono go w sposób, który przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Jego wystój jest niezwykle delikatny, subtelny, ale dostrzec można w nim wiele elementów z dziecięcego świata. Liczne zabawki stanowią swoistą dekorację, a lekki niczym piórko baldachim na łóżeczkiem wprowadza do wnętrza klimat niczym z bajki.

10 lat

Realizacja projektu mieszkania 70 m2 w Krakowie Lidia Sarad Nowoczesny pokój dziecięcy
Lidia Sarad

Realizacja projektu mieszkania 70 m2 w Krakowie

Lidia Sarad

Już nie mało dziecko, ale jeszcze nie nastolatek- dzieci w wieku 10 lat potrzebują przestrzeni, która dopasuje się do tego wyjątkowego okresu w ich życiu. Pokój dziecięcy staje się wtedy swoistą świątynią, gdzie nie tylko się śpi, ale także uczy, bawi i rozwija pasje. Jego wnętrze powinno być zatem urządzone w sposób stymulujący kreatywny rozwój dziecka.

Pokój dziecięcy zaaranżowany przez projektantkę Lidię Sarad zachwyca radosną kolorystyką i pomysłowym umeblowaniem, które sprawia, że jest to przestrzeń, gdzie każde dziecko czułoby się dobrze. Większe łóżko służyć będzie jeszcze przez kilka dobrych rad, a pozostałe elementy wyposażenia nadają się dla chłopców i dziewczynek w każdym wieku szkolnym.

15 lat

przestronny dom w kolorystyce black&white RedCubeDesign Skandynawski pokój dziecięcy
RedCubeDesign

przestronny dom w kolorystyce black&white

RedCubeDesign

Nastolatek porzuca typowo dziecięce elementy wyposażenia i wystroju wnętrz swojego pokoju i stawia na rzeczy i meble, które wyrażają jego osobowość i podkreślają indywidualność. Pokój nastolatka nabiera bardziej spersonalizowanego charakteru, a jednocześnie staje się także bardziej funkcjonalny i praktyczny.

We wnętrzu zaaranżowanym przez projektantów z Red Cube Design znajduje się wiele elementów, które doceni każdy nastolatek. Ciekawe pokrycie jednej ze ścian nadaje pokojowi wyjątkowego charakteru, duża poducha do siedzenia w intensywnym kolorze doskonale nadaje się na wieczorny chill out z ulubioną muzyką w słuchawkach, a masywne, drewniane biurko spełnia rolę idealnego miejsca do nauki. Zabawne obrazki z dzieciństwa pokazują osobowość mieszkańca tego pokoju i stanowią ciekawą dekorację.

18 lat

Teoretyczne już dorosła, 18-letnia osoba wciąż najczęściej zamieszkuje dom rodziców. W jej pokoju nie ma już niemal miejsca na dziecięce elementy, króluje wystrój silnie wyrażający mocno już sprecyzowane gusta i preferencje mieszkańca.

Pokój zaaranżowany przez studio Fabryka Nastroju utrzymany został w klasycznej estetyce, opartej na naturalnych materiałach, takich jak ciemne drewno na podłodze oraz eleganckich meblach w kolorze bieli. Wystój uzupełniono miękkimi tkaninami oraz fantazyjnymi dodatkami. Pokój ten łączy w sobie funkcje sypialni, miejsca do nauki, a także pokoju do rozrywki- doskonale nadaje się dla nastoletniego dziecka!

Szukacie inspiracji na pokój dla nastoletniej dziewczyny? Koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami- Jak urządzić pokój dla nastolatki? 6 wskazówek.

Jak często zmieniacie wystrój pokoju dla Waszych dzieci?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu