homify 360°: Living Garden House w Katowicach | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: Living Garden House w Katowicach

Alicja Olko Alicja Olko
LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesny balkon, taras i weranda od KWK Promes Nowoczesny
Loading admin actions …

Dom z ogrodem- to jedna z pozycji, które figurują na liście marzeń wielu z nas. Własne lokum pośród zieleni ma stanowić miejsce ucieczki od miejskiego zgiełku, oazę spokoju i schronienie od stresującej codzienności. Dlatego tak wielu decyduje się na budowę wymarzonego domu na wsi, na działce oferującej możliwość życia w zgodzie z naturą. Dla tych, którzy przykładają ogromną wagę do harmonijnej koegzystencji ze środowiskiem naturalnym, mamy dziś niezwykła propozycję domu jednorodzinnego.

Living Garden House to dom wzniesiony w Katowicach dla rodziny, która chciała mieszkać jak najbliżej zieleni i jak najbardziej korzystać z naturalnego otoczenia. Architekt Robert Konieczny z renomowanego biura projektowego Robert Konieczny- KWK Promes stworzył dom, w którym nadano nowe znaczenie sferze living room ( z angielskiego salon), tworząc w jego miejsce tytułowy living garden.

Zobaczcie, co kryje się za tym wyjątkowym projektem!

Koncept

LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesne domy od KWK Promes Nowoczesny
KWK Promes

LIVING GARDEN HOUSE

KWK Promes

Ideą kryjącą się za tym nietypowym projektem była redefinicja relacji pomiędzy domem a jego naturalnym otoczeniem. Dzięki jego wyjątkowej konstrukcji starano się otworzyć go jak najbardziej na ogród, pozwalając jego mieszkańcom nieprzerwanie korzystać z dobrodziejstw naturalnego środowiska, ale jednocześnie zapewnić im odpowiedni poziom prywatność względem ulicy i sąsiadujących działek. Aby to osiągnąć, stworzono dom o bryle w kształcie krzyża.

Od strony ulicy

LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesne domy od KWK Promes Nowoczesny
KWK Promes

LIVING GARDEN HOUSE

KWK Promes

Pierwsza z części budynku ustawiona została równolegle do drogi, tworząc swoisty mur odgradzający działkę z ogrodem od strony ulicy. Poza przeszkloną strefą wejścia nie ma na tej części fasady innych otworów, co czyni ją niezwykle zamkniętą i wyizolowaną. Dokładnie takie było jednak zamierzenie architekta, który, zgodnie z życzeniami klientów, nadał tym samym budynkowi introwertyczny charakter, gwarantujący jak najwyższy poziom prywatności.

Od strony ogrodu

LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesne domy od KWK Promes Nowoczesny
KWK Promes

LIVING GARDEN HOUSE

KWK Promes

Drugą część budynku umieszczono na tej pierwszej, w orientacji 90 stopni, nasadzając ją nijako na dach. Znaczna część wysuwa się jednak w głąb działki, w stronę ogrodu. To właśnie pod nią umieszczono najbardziej nas interesującą strefę dzienną. Jej ściany wykonano ze szklanych fragmentów w postaci przesuwanych drzwi, które umożliwiają całkowite otwarcie wnętrza domu na ogród, totalnie zacierając granice pomiędzy wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym. Fragment obszaru pod wysięgiem przeznaczono na kino domowe, a z zewnątrz pokryto go lustrzaną blachą nierdzewną, która odbija otoczenie, wywołując na obserwatorze iluzoryczne wrażenie, że ogród przenika wnętrze domu.

Materiały

LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesne domy od KWK Promes Nowoczesny
KWK Promes

LIVING GARDEN HOUSE

KWK Promes

W nawiązaniu do śląskiej tradycji architektonicznej, odwołującej się do estetyki budynków przemysłowych, dom wykonano w głównej mierze z czerwonej cegły klinkierowej. Materiał ten pokrywa nie tylko zewnętrzną fasadę, ale zauważalny jest także we wnętrzach. Tradycyjny dwuspadowy dach pokryty został gumą EPDM, a tarasy wytworzone po obu stronach drugiej części budynku wyłożono drewnem od lokalnych dostawców. Powierzchnie pokryte wspomnianą wcześniej przez nas lustrzaną blachą nierdzewną to ściany z betonu.

Otwarcie na zewnątrz

LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesny balkon, taras i weranda od KWK Promes Nowoczesny
KWK Promes

LIVING GARDEN HOUSE

KWK Promes

To zdjęcie doskonale ukazuje, jak tradycyjny living room przeistacza się w living garden. Dzięki całkowicie transparentnym ścianom wizualna granica pomiędzy wnętrzem a ogrodem zanika. Szklane elementy można całkowicie schować w specjalnie przeznaczonych do tego niszach, usuwając także faktyczną granicę oddzielającą salon od środowiska zewnętrznego.

Oddzielona szarymi kurtynami, otoczona z zewnątrz lustrzanymi płytami przestrzeń, to domowe kino. Choć, gdy mieszkańcy domu sobie tego życzą, jest to przestrzeń harmonijnie połączona z pozostałą częścią wnętrza, to na czas wieczornych seansów obszar ten staje się pomieszczeniem ciemnym i niedostępnym.

Przenikanie się z ogrodem

LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesny balkon, taras i weranda od KWK Promes Nowoczesny
KWK Promes

LIVING GARDEN HOUSE

KWK Promes

Dzięki niesamowitym właściwościom lustrzanych paneli ze stali nierdzewnej, osiągnięto efekt przenikania się bryły budynku z ogrodem. Tym samym dokonano całkowitej fuzji pomiędzy elewacją a otaczającą dom zielenią. Ciężko jest stwierdzić, gdzie kończy się ogród, a gdzie zaczyna wnętrze domu. Obserwator ulega swoistemu złudzeniu optycznemu, przyglądając się temu wyjątkowemu domowi.

Wnętrze

LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od KWK Promes Nowoczesny
KWK Promes

LIVING GARDEN HOUSE

KWK Promes

Materiały użyte we wnętrzu odzwierciedlają związek z naturą, a także potęgują wrażenie transparentności, które osiągnięto poprzez użycie elementów szklanych i lustrzanych na elewacji. Przeźroczyste meble składające się na jadalnię emanują delikatnością i elegancją. Także balustradę schodów wykonano z transparentnego szkła, nadając im lekkości i subtelności. Tym, co jednak najbardziej zwraca uwagę, jest podłoga, wyłożona materiałem imitującym żywą trawę. Tym samym osiągnięto perfekcyjną harmonię pomiędzy wnętrzem domu a otaczającym go ogrodem.

Schody i korytarz

LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od KWK Promes Nowoczesny
KWK Promes

LIVING GARDEN HOUSE

KWK Promes

Piętro i prowadzące na nie schody utrzymane są w minimalistycznej stylistyce, zdominowanej przez biel. Białe powierzchnie ścian i podłóg sprawiają, że wnętrze na wyższym poziomie jawi się niemal ascetycznie. Jednakże, dzięki wpadającemu zewsząd naturalnemu światło, zdołano osiągnąć efekt jasności i przestronności na wszystkich obszarach domu.

Sypialnia

LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesne okna i drzwi od KWK Promes Nowoczesny
KWK Promes

LIVING GARDEN HOUSE

KWK Promes

Białe powierzchnie, minimalistyczne wyposażenie i wielkopowierzchniowe przeszklenia- tak pokrótce opisać można sypialnię. Jedynym meblem, który się w niej znajduje, jest proste drewniane łóżko pokryte grafitowym kompletem pościeli. Z wysokiego sufitu, w miejsce załamania się dwóch płatów dachu, podwieszono podłużną lampę o prostym designie. Duże, przesuwane szklane drzwi otwierają sypialnię na pomieszczenie skąpane w naturalnym świetle. Dzięki temu sypialnia także korzysta z wpadającego przez szklane okna naturalnego światła.

Łazienka

LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesna łazienka od KWK Promes Nowoczesny
KWK Promes

LIVING GARDEN HOUSE

KWK Promes

Przylegająca do sypialnia łazienka to hybryda stylu panującego we wnętrzach domu, jak i cechującego jego zewnętrzną elewację. Biel łączy się tu z cegłą, a całość uzupełniona została licznymi przeszkleniami. Szklana ściana oddziela nie tylko samą łazienkę od strefy sypialni, ale także prysznic od pozostałej części łazienki.

Zafascynował Was ten niezwykły projekt? Zobaczcie inny dom tego samego architekta- dom aatrialny z okolic Opola.

Jak Wam sie podoba ten odważny projekt domu jednorodzinnego?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu