Metamorfoza wiejskiej zagrody na Podlasiu

Alicja Olko Alicja Olko
WAKACYJNY DOM NA PODLASIU - METAMORFOZA, YNOX Architektura Wnętrz YNOX Architektura Wnętrz
Loading admin actions …

Jak wielu z nas marzy codziennie o wyrwaniu się z miasta i ucieczce na idylliczną wieś, gdzie czas płynie wolniej, cisza aż dzwoni w uszach, a zamiast tłumem otaczamy się szumiącymi drzewami i śpiewającymi ptakami! Projektantom Marlenie i Robertowi Koćiółek ze studia Ynox udało się zrealizować te marzenia- para wyruszyła na Podlasie, gdzie odnalazła idealną działkę w malowniczej lokalizacji.

Jedynym problemem była jej zabudowa. Stała już na niej stara, rozpadająca się zagroda wiejska, która ani swoim wyglądem zewnętrznym, ani stanem wnętrz nie wprawiała w zachwyt. Profesjonalne podejście pozwoliło jednak projektantom dostrzec ogromny potencjał, kryjący się w tym budynku.

Zobaczcie, jak wygląda ta wiejska zagroda po metamorfozie!

Przed: niczym stara stodoła

Patrząc na budynek sprzed renowacji, ciężko jest wyobrazić sobie, że stanie tutaj dom spełniający rolę oazy błogiego relaksu i spokoju. Całość prezentowała się nie tylko ubogo i skromnie, ale także zdawała się być w opłakanym stanie. Przerażały zwłaszcza stare okna, przez które z pewnością przedostawało się zimno, a także zarośnięty chwastami, niemal dziki ogród.

Po: idylliczny wiejski domek

Przepięknie pośród pól pszenicy prezentuje się ta odrestaurowana wiejska zagroda. Odmalowano drewniane deski elewacji, nadając im głęboką, kasztanową barwę. Także dach wyłożono nowymi dachówkami o grafitowym kolorze. Nowe okna wprawiono w jasne drewniane framugi, nie tylko izolując wnętrze, ale także nadając całości fasady odświeżony charakter.

Przed: niezachęcające wejście

Jeżeli prawdą jest, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, zagroda ta przed metamorfozą przegrała już na starcie. Wejście do niej z pewnością nie zachęcało, aby odkrywać to, co skrywa się we wnętrzu budynku. Odstraszało ono wyłamanymi drzwiami, obdrapanymi framugami okien i pozieleniałą podłogą. Dodatkowo dostęp do środka utrudniał gąszcz chwastów, porastających strefę wejścia.

Po: elegancki taras

Miejsce to doskonale nadawało się do tego, aby stworzyć w nim wygodny taras, skąd cieszyć można się okoliczną naturą, zrelaksować przy kawie, a latem zjeść śniadanie na świeżym powietrzu. Wyłożono go piaskowymi płytkami i wyposażono w wygodne meble. W towarzystwie odnowionej fasady prezentuje się naprawdę doskonale!

Przed: zapuszczone wnętrze

Tak jak i zewnętrzna część budynku, tak i jego wnętrze swoje najlepsze dni miało już dawno za sobą. Niemal wszystkie powierzchnie wymagały renowacji, począwszy od podłóg, a kończąc na ścianach. Jedynie sufit miał ciekawy, folkowy charakter, wykonany z drewna i wyłożony masywnymi belkami. Raził tu zwłaszcza kolor ścian oraz widoczne na nich elementy instalacji elektrycznej.

Po: wiejska kuchnia

Niezwykle klimatyczna kuchnia, połączona z równie urokliwą jadalnią zachęca do tego, aby spędzać w niej czas z całą rodziną na wspólnym gotowaniu i jedzeniu. Nie tylko stylowe meble kuchenne o białych frontach i drewnianych blatach dbają tutaj o specyficzny klimat, ale także wiejski urok wprowadzają dodatki i akcesoria. Drewniane przybory kuchenne, ceramika, stare butelki po winie oraz charakterystyczne tekstylia- wszystko to pozytywnie wpływa na nastrój panujący we wnętrzu.

Przed: niewykorzystany potencjał

Raz jeszcze spójrzmy na wnętrze przed remontem. Na szczęście projektanci dostrzegli w nim ogromny potencjał, docenili charakterystyczne wiejskie elementy jego wystroju, takie jak chociażby piec kaflowy. Oczami wyobraźni potrafili stworzyć tutaj wnętrze, w którym oderwą się od szarej codzienności i zregenerują siły.

Po: folklorystyczny salon

Wspaniale prezentuje się strefa wypoczynkowa po tym, jak odnowili i zaaranżowali ją projektanci z Ynox. Odmalowano sufit, pozostawiając go jednak w jego oryginalnym wcieleniu. Ściany wyłożono deskami, aby nadać wnętrzu wiejski charakter. Całość emanuje folklorystycznym czarem, ale nadano jej niezwykle nowoczesny charakter, wprowadzając liczne elementy kolorystyczne. Dominuje jednak biel, czerwień i błękit, a w odniesieniu do wzorów- motywy polskiego folkloru.

Po: przytulne gniazdko

Styl wiejski ma to do siebie, że jest niezwykle ciepły i przytulny. Zawdzięcza to głównie oparciu się o materiały takie jak drewno oraz miękkie tkaniny w swojskie wzory i motywy. Jest tu także miejsce na mnóstwo rodzinnych pamiątek i sielskich dekoracji. Dzięki pięknemu kominkowi wbudowanemu w ścianę przy wejściu, wnętrze nabiera niezwykle przytulnego charakteru. Wydzielanym przez niego ciepłem rozkoszować można się zwłaszcza zimą!

Przed: zdewastowana łazienka

Po zapuszczonej, starej zagrodzie ciężko spodziewać się luksusowej łazienki. Na obszarach wiejskich, zwłaszcza w domach dawno nie odnawianych, łazienkę stanowił zazwyczaj wychodek na podwórzu. W tym przypadku nie było aż tak drastycznej sytuacji, jednak pomieszczenie będące łazienką z pewnością nie zachwycało. Było ciemne, ponure, a przez jego nieuszczelnione ściany wlatywało zimne z zewnątrz.

Po: stylowe wnętrze

Nową łazienkę zdecydowano się zaaranżować całą w drewnie, pokrywając tym materiałem nie tylko wszystkie powierzchnie, ale wyposażając ją także w drewniane meble. Stworzono wnętrze zarówno klimatyczne, jak i praktyczne, wyposażone we wszystkie niezbędne wygody. Zaliczyć należy do nich zwłaszcza prysznic z hydromasażem i saunę!

Nie wierzycie, że każdemu budynkowi można nadać nowe życie? Zobaczcie inny przykład w artykule Od starej kuźni do skandynawskiego domu w Szczecinie.

Jak Wam się podoba efekt tej transformacji?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu