homify 360°: dom na krawędzi w Krakowie | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: dom na krawędzi w Krakowie

Alicja Olko Alicja Olko
EDGE HOUSE Nowoczesne domy od MOBIUS ARCHITEKCI PRZEMEK OLCZYK Nowoczesny
Loading admin actions …

Architekci projektujący dom na życzenie klienta stoją przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nim jest kształt i forma działki. Niejednokrotnie pokazywaliśmy już projekty domów jednorodzinnych zlokalizowanych na trudnych i wymagających parcelach. Jednak nasz dzisiejszy przykład wykracza poza wszystkie ustalone wcześniej ramy.

Edge House to oficjalna nazwa domu na krawędzi, zlokalizowanego na przedmieściach Krakowa. Zaprojektowany został on przez architekta Przemysława Olczyka z pracowni Mobius, który musiał zmierzyć się z działką za wzniesieniu, przeciętą dodatkową wysoką na osiem metrów skała wapienną, będącą pozostałością po kamieniołomie.

Zobaczcie, w jaki sposób zdecydowano podejść się do tej problematycznej parceli!

Lokalizacja

Na wzgórzach otaczających Kraków, w niewielkiej odległości od samego centrum tętniącej życiem metropolii, ale pośród malowniczego krajobrazu, inwestor projektu zakupił rozległą działkę. Jej niezwykły kształt, charakteryzujący się przecinającą teren wapienną skałą, w głównej mierze wpłynął na koncepcyjny rozwój projektu tego domu. Wzięto także pod uwagę lokalne przepisy budowlane, zakładające zabudowę okolicy budynkami o tradycyjnych, dwuspadowych dachach.

Bryła

Biorąc pod uwagę topografię działki, jak i lokalne obostrzenia budowlane, zdecydowano się na bryłę, która spajać będzie ze sobą górny i dolny poziom działki, wykorzystując pozorną niedogodność terenu wynikającą z obecności na nim wapiennej skały. Dom przybrał formę prostopadłościanu, który następnie przechylono, co wywołuje wrażenie, że zsuwa się on ze skarpy.

Efekt

Dzięki takiej formie bryły osiągnięto kilka rezultatów. Po pierwsze, połączono ze sobą odległe miejsca działki, wykorzystując do maksimum zalety jej górnego, jak i dolnego poziomu. Ten pierwszy gwarantuje doskonałe widoki na okolicę pełną wzgórz i zieleni, ale jednak jest bardziej wyeksponowany w stosunku do sąsiadów. Tam właśnie zlokalizowanego salon i bawialnię. Na poddaszu znajdują się sypialnie i łazienki, czyli strefa prywatna właścicieli. Z kolei na niższym poziomie, bardziej ukrytym i odizolowanym, stworzono część gościnną i rekreacyjną.

Materiały

Prostopadłościenna bryła od frontu i po bokach została pokryta ciemną okładziną z łupka, co kolorystycznie i pod względem faktury kontrastuje ją z bielą wapiennej skały. Pozostałe ściany prostopadłościanu pokryto blachą tecu w dwóch kolorach: szarym i zielonym.  Biała, masywna konstrukcja, okalająca bryłę budynku i tworząca swoistą ramę, to żelbetowe ramiona, zawijające się po obu stronach domu. Dodatkowo, gdzieniegdzie dostrzec można fragmenty drewniane, wykonane z jesionu.

Wnętrze

We wnętrzu domu dostrzec możemy odcisk zewnętrznego kształtu budynku. Strefa dzienna zlokalizowana na otwartej przestrzeni, która, dzięki wysokiemu sufitowi, jawi się niezwykle przestronnie i jasno. Mnóstwo naturalnego światła wpada do środka przez okna umieszczone w miejscu załamania się dachu. We wnętrzu dominuje drewno i biel, którym towarzyszą transparentne elementy szklane. Stworzono tu dużo miejsc do przechowywania w postaci półek i regałów, a także w pomysłowy sposób stworzono układ pomieszczeń.

Przytulność

Już samo drewno sprawia, że wnętrze wydaje się być niezwykle ciepłe i rodzinne. Dodatkowo tego przytulnego charakteru nadają pomieszczeniom wygodne meble, rodzinne pamiątki i klimatyczne oświetlenie. Absolutnym hitem strefy dziennej jest oryginalny kominek, ustawiony na granicy salonu i jadalni.

Taras

Rozległy taras z wygodnym kompletem wypoczynkowym gwarantuje doskonałe miejsce na relaks. Wychodzi on bezpośrednio na obszerny ogród, gdzie znaleźć można tak luksusowe elementy, jak pokaźnych rozmiarów basen. Sam taras wykonano z tego samego drewna, co części elewacji czy ściany we wnętrzu, co stylistycznie spaja ze sobą cały budynek.

Skrzydła budynku

Bryłę budynku w piękny sposób zdołano wpisać w krajobrazowy ogród. Dokonano tego tworząc z dwóch stron domu swego rodzaju skrzydła, ramiona łukowato odchodzące na zewnątrz. Dzięki temu stworzono zielone tarasy, na które dostać można się niemal z każdego miejsca w domu. Wewnątrz tych ramion stworzono pomieszczenia, przeznaczone na spa z basenem, garaż oraz część gospodarczą.

Choć dom ten zdaje się przytłaczać swoją konstrukcją i koncepcją, to jednak architektom udało się doskonale wpisać go w tę trudną działkę, wykorzystując do maksimum jej unikatowe właściwości. Tym samym powstał dom oryginalny i wygodny, który wielokrotnie doceniano nie tylko w polskim światku architektury, ale i zagranicą, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia- na przykład nagroda International Propery Awards czy też nominacja do prestiżowej nagrody imienia Mies van der Rohe 2015.

Inny przykłąd domu na wzórzach Krakowa znajdziecie w artykule homify 360°: dom na skarpie w Krakowie.

Co myślicie o tym nietypowym projekcie domu jednorodzinnego?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu