Kupujecie nową pralkę? 6 rzeczy, o których trzeba pamiętać! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Kupujecie nową pralkę? 6 rzeczy, o których trzeba pamiętać!

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
BJN Rustykalna łazienka od Och_Ach_Concept Rustykalny
Loading admin actions …

Dla każdego z nas posiadanie pralki w domu to podstawa, postrzegamy ją jako standardowy sprzęt domowy i nie utożsamiamy jej z luksusem. A może powinniśmy? To właśnie pralka pozwala nam na luksus oszczędności naszych sił i czasu. Im bardziej przyłożymy się do jej zakupu i im staranniej wybierzemy model, tym wyższy będzie poziom naszego zadowolenia z jej pracy i efektów. Przy wyborze pralki ważne jest by wybór ten nie był przypadkowy, ponieważ jest to inwestycja na lata. Istnieje wiele czynników, które powinno się wziąć pod uwagę i porównać z innymi modelami podczas szukania idealnego sprzętu dla siebie. Ostateczny wybór powinien być podyktowany indywidualnymi wymaganiami co do urządzenia, m.in. przewidywaną średnią częstotliwością prania w tygodniu, funkcjami, które nas interesują, typem załadowania, który uważamy za wygodniejszy itp. Poniżej w 6 podpunktach chcielibyśmy wam streścić wszystko to, co musicie wiedzieć o kupnie nowej pralki. Mamy nadzieję, że dzięki temu wasz ostateczny zakup będzie strzałem w dziesiątkę!

Efektywność energetyczna

Podobnie jak w przypadku innych domowych sprzętów AGD przy wyborze pralki zależy nam na jak najniższym poborze energii elektrycznej. Każdy sprzęt ma przypisaną klasę efektywności energetycznej, pralki posiadają 7 głównych klas energetycznych: A, B, C, D, E, F i G, gdzie A jest najwyższa klasą energooszczędności, natomiast G jest najniższą. Najnowocześniejsze modele pralek oferują jeszcze większą oszczędność energii, istnieją modele, które zużywają nawet do 30% mniej energii w porównaniu do najlepszej klasy A. Z tego powodu warto podczas zestawiania ze sobą pralek w sklepie zwrócić na to szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli chcemy zużywać mniej energii, a tym samym płacić niższe rachunki. Na etykiecie energetycznej znajdują się również inne przydatne informacje, która są istotne dla przyszłych użytkowników pralki, a mianowicie: jej efektowność prania i wirowania, ładowalność oraz poziom hałasu.

Aranżację ze zdjęcia przygotowało studio Och Ach Concept.

Rozmiar i ładowalność

MIESZKANIE NOWY DWÓR MAZOWIECKI Nowoczesna łazienka od MYSprojekt projektowanie wnętrz Nowoczesny
MYSprojekt projektowanie wnętrz

MIESZKANIE NOWY DWÓR MAZOWIECKI

MYSprojekt projektowanie wnętrz

Oczywiście zanim przystąpicie do poszukiwania idealnej pralki musicie dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń, w której planujecie ją postawić. Pralka ze względu na przyłącze wody o średniej długości 6-8 cm nie może stać bezpośrednio przy ścianie. Biorąc pod uwagę liczbę osób w danej rodzinie oraz częstotliwości robienia prania w ciągu tygodnia można dobrać pralkę z bębnem o wielkości załadunku dopasowanym do indywidualnych potrzeb. W ofercie rynkowej są dostępne modele pralek, których ładowność bębna wynosi od 3 kg do nawet 10 kg. W przypadku gdy pralka będzie służyła parze czy pojedynczej osobie w niewielkim mieszkaniu, wówczas warto zdecydować się na najmniejsze modele o pojemności do 5 kg. Dla kilkuosobowych rodzin producenci pralek przewidzieli modele do 7 kg, natomiast pralki o największej pojemności z reguły są przeznaczone do działalności gospodarczej. Wraz z ładowalnością bębna wzrasta równocześnie wielkość pralki oraz jej cena.

Z góry otwierana lub z przodu

PO od homify Eklektyczny

Pralki dzielą się na dwa główne rodzaje: ładowane od przodu oraz od góry. Większość osób decyduje się na pralki ładowane od przodu ze względu na większą wygodę użytkowania. Do pozostałych zalet tego typu pralki zalicza się większą ładowalność, bowiem można znaleźć większe modele niż w przypadku pralek ładowanych od góry, a także możliwość jej zabudowy lub wykorzystania jej górnej ścianki jako dodatkowej półki. Pralki ładowane od góry sprawdzą się natomiast w małych łazienkach, są węższe i pozwalają na większe możliwości ustawienia np. we wnęce, bokiem itp. Ten rodzaj pralki nie wymaga wolnej przestrzeni po bokach pralki na otwarcie drzwiczek, a jedynie wolną przestrzeń ponad pralką. Potrzebę zakupu konkretnego rodzaju urządzenia wyznacza najczęściej powierzchnia naszej łazienki.

Ustawienia dodatkowe

Nowoczesna łazienka od homify Nowoczesny

Poza efektywnością energetyczną, ładowalnością i rodzajem, należy także zwrócić uwagę na pozostałe ustawienia i funkcje danej pralki. I tak jeśli zależy nam aby po wypraniu odzież była możliwie jak najbardziej sucha, to wówczas należy wybrać pralkę o wysokich obrotach wirowania, najlepiej by mieściły się one w przedziale od 1000 do 1400 obrotów na minutę, choć są także dostępne modele o wyższych obrotach. Jednakże należy mieć na uwadze, że im wyższe obroty, tym nasza odzież po wypraniu będzie bardziej zgnieciona, a tym samym trudniej będzie ją wyprasować. Z tego powodu warto postawić na model pralki wyposażony w możliwość regulowania prędkości wirowania. 

Nowoczesne urządzenia oferują szereg udogodnień, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Poniżej przybliżymy jedynie kilka z dostępnych opcji, które z pewnością są warte rozważenia:

VarioPerfect – funkcja umożliwiająca pranie oszczędzające, w zależności od wyboru, energię elektryczną lub nasz czas. I tak EcoPerfect sprawi, że cykl prania w prawdzie potrwa dłużej, ale cały proces zużyje do 30% mniej energii. TimePerfect natomiast znacznie skróci cykl prania w stosunku do standardowego czasu pracy pralki, ale łączy się to z nieco większym zużyciem energii. 

Tryb dla alergików – tryb ten zapewnia bardzo dokładne wypłukanie tkanin z detergentu, za pomocą dodatkowej ilości wody pobieranej w trakcie płukania. 

Automatyczne programy odplamiania – najbardziej innowacyjne modele pralek posiadają nawet 16 programów odplamiania, np. specjalizujące się w usuwaniu zabrudzeń z krwi, trawy, pomidorów itp. Wybierając taką funkcję nie ma potrzeby używania dodatkowych odplamiaczy, co z kolei chroni odzież przed ich szkodliwym działaniem.

Z lub bez suszarki?

elektryzujące wnętrze Nowoczesna łazienka od Decoroom Nowoczesny
Decoroom

elektryzujące wnętrze

Decoroom

Jeśli nie macie w domu warunków do suszenia prania bądź też bardzo często pierzecie, to wówczas możecie pomyśleć o zakupie pralko-suszarki. Jak sama jej nazwa mówi, pozwala ona nie tylko wyprać odzież, ale i wysuszyć. Z wyglądu pralko-suszarka przypomina standardowe pralki otwierane od przodu. Dla właścicieli małych łazienek przewidziano modele slim o głębokości mniejszej niż 50 cm. Podobnie jak w przypadku pralek, wśród pralko-suszarek znajdują się modele o ładowalności od 6 do nawet 10 kg, jednak trzeba pamiętać, że pojemność suszenia jest zwykle połowę mniejsza. Korzyścią posiadania pralki i suszarki w jednym jest z pewnością znaczna oszczędność miejsca, postawione w słupku zajmują mniej przestrzeni niż dwa odrębne urządzenia. Wiele osób jednak preferuje jednak nie łączyć ich w jedno urządzenie, ponieważ w momencie gdy coś się zepsuje to automatycznie jesteśmy pozbawieni obu. Pralko-suszarki są także mniej oszczędne niż same pralki, zużywają one więcej prądu i wody.

Pralka automatyczna a wirnikowa

Eklektyczna łazienka od homify Eklektyczny

Dla osób, dla których automatyzacja w pralce nie jest niezbędna oraz dla tych, którzy preferują tańsze odpowiedniki, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup pralki wirnikowej, czyli pralko-wirówki. Wśród tych pralek dostępne są modele z jednym bębnem, który spełnia funkcje prania i wirowania, lub z dwiema komorami, gdzie jedna służy do prania, a druga do wirowania. Komory te mogą także być różnej wielkości, np. jedna na 8 kg prania, a druga na 6 kg wirowania. Niektóre modele pralek wirnikowych wymagają wlewania i wylewania wody, inne wymagają jedynie wylania wody po zakończeniu prania. Są także modele, które wymagają także przełożenia ubrań z komory prania do komory wirowania.

Tego typu urządzenia są proste w obsłudze, zwykle posiadają 2 programy prania, są one także tańsze, kosztują od 300 do 500 zł.

Planujecie remont łazienki? Koniecznie sprawdźcie: Najgorętsze trendy na 2016 w projektowaniu łazienek!

Jakie dodatkowe funkcje pralki są dla Was ważne?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu