10 wskazówek na czyszczenie wszystkich rodzajów podłóg! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 wskazówek na czyszczenie wszystkich rodzajów podłóg!

Alicja Olko Alicja Olko
Dom pod Poznaniem Nowoczesna kuchnia od Neostudio Architekci Nowoczesny
Loading admin actions …

Każdy materiał do pokrycia podłóg ma swoje wady i zalety. Wybierając ten najbardziej dla nas odpowiedni, najczęściej kierujemy się aspektami wizualnymi oraz jego wytrzymałością, rzadziej myślimy o tym, jakie kroki będziemy musieli przedsięwziąć, aby utrzymać go w czystości i dobrym stanie. Wszyscy znamy ten problem, kiedy po wystawnym obiedzie czy szalonej imprezie podłogi z różnych materiałów nie dają się doczyścić- i to dopiero przyprawia nas o prawdziwy ból głowy!

W tym artykule podpowiemy Wam, jak czyścić wszystkie rodzaje podłóg- także tych, wykonanych z nietypowych materiałów. Wiedza ta z pewnością przyda się wam w sytuacji kryzysowej, ale jest wartościowa także przed wyborem konkretnego materiału- tym sposobem będziecie wiedzieć, czego po poszczególnej podłodze się spodziewać!

Żywica

Dom pod Poznaniem Nowoczesna kuchnia od Neostudio Architekci Nowoczesny
Neostudio Architekci

Dom pod Poznaniem

Neostudio Architekci

Podłoga z żywicy staje się coraz popularniejszym wyborem, także dlatego, iż materiał ten jest dość łatwy w konserwacji. Zarówno na zewnątrz, jak i w środku, taką powierzchnię przetrzeć można mopem lub gąbką. Wiedząc, że materiał ten jest całkowicie wodoodporny, nie będziemy musieli niepokoić się o ewentualne plamy czy zacieki. Żywica nie wymaga dużych nakładów pracy, zmyte zabrudzenia wystarczy spłukać czystą wodą i gotowe!

Uważać należy jednak na to, aby unikać detergentów o żrących właściwościach i na to, aby absolutnie nie szorować podłogi z żywicy! Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie powierzchni. Należy użyć jedynie wody z mydłem, najlepiej takim o neutralnym pH.

Czyszcząc żywicę gąbką, należy robić to miękką stroną, unikając ścierania powierzchni chropowatym materiałem.

Laminat

Salon z aneksem kuchennym Eklektyczny salon od Pink Pug Design Interior Eklektyczny
Pink Pug Design Interior

Salon z aneksem kuchennym

Pink Pug Design Interior

Parkiet laminowany to taki o wierzchu pokrytym laminatem, czyli warstwami papieru naprasowanymi i utwardzonymi środkami chemicznymi i żywicą. Jest to materiał na podłogę elegancki i klasyczny, który zawsze wygląda dobrze. Może on jednak nastręczać problemów z utrzymaniem go w czystości. Aby jak najdłużej cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem, należy przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze, nie wolno chodzić po nim w brudnych butach, gdyż grozi to wpuszczeniem zabrudzeń i kamieni we wnęki pomiędzy deskami. Zaleca się unikania chodzenia w nim w szpilkach i przesuwania po nim mebli, gdyż można go w ten sposób porysować.

Po drugie, gdy coś się wyleje, nie wolno wcierać w parkiet cieczy. Należy usunąć ją za pomocą suchej ściereczki.

Po trzecie, czyszcząc laminat, najpierw należy go odkurzyć, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką z mikrofibry i osuszyć suchym ręcznikiem papierowym. Do czyszczenia najlepiej używać specjalnego detergentu.

Drewno

Realizacja projektu mieszkania 54 m2 w Krakowie Minimalistyczny salon od Lidia Sarad Minimalistyczny
Lidia Sarad

Realizacja projektu mieszkania 54 m2 w Krakowie

Lidia Sarad

Podłoga drewniana wymaga od użytkownika szczególnej ostrożności. Kontakt drewna z wodą grozić może odkształceniem powierzchni- należy zatem uważać zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na wilgoć- w kuchni, łazience czy jadalni. Drewniane podłogi wymagają częstego odkurzania i zamiatania, można je też łatwo zarysować meblami, obcasami czy też pazurami zwierząt domowych. Czyszcząc drewno należy wybrać detergent o jak najbardziej naturalnym składzie i powstrzymać się przed użyciem dużej ilości wody, Po zmyciu drewna wilgotną szmatką należy wytrzeć je do sucha.

Beton

Podłoga z betonu to nowoczesne i stylowe rozwiązanie, coraz częściej spotykane we wnętrzach domów. W porównaniu do powierzchni drewnianych, konserwacja i czyszczenie betonu to przysłowiowa bułka z masłem!

Aby jak najdłużej cieszyć się betonem w dobrym stanie, należy zabezpieczyć go przez szkodliwym działaniem wody czy cieczy oleistych za pomocą specjalnego impregnatora. Betonowe posadzki najlepiej jest przecierać zwilżoną wodą ściereczką. Wodę połączyć można ewentualnie z detergentem o neutralnym pH lub po prostu mydłem.

Ciemne kafelki

kafle Rustykalna łazienka od dekornia Rustykalny

Decydując się na wyłożenie podłogi ciemnymi kafelkami, chcemy cieszyć oko ich elegancja i stylem jak najdłużej. Jednak każdy wie, że na ciemnej powierzchni najmniejsze zabrudzenia czy plami widać na pierwszy rzut oka! Ciemne kafelki wymagają zatem specjalnej uwagi przy czyszczeniu i konserwacji.

Kafli i płytek w łazience nie powinno się często moczyć. Należy przecierać je używając wody połączonej z delikatnymi detergentami. Osady wapienne usunąć można za pomocą wody z dodatkiem kwasku cytrynowego lub octem. Nie wolno skrobać ani szorować powierzchni!

Małe płytki

PRIVATE APARTAMENT 01 Eklektyczna łazienka od PUFF Eklektyczny
PUFF

PRIVATE APARTAMENT 01

PUFF

Płytki ceramiczne to jednej z najłatwiejszych w utrzymaniu pokryć podłogowych. Niewielka ilość mydła z ciepłą wodą jest w stanie usunąć większość zabrudzeń.

Bardzo brudne kafelki, a także fugi pomiędzy nimi, wyczyścić można szczoteczką do zębów z odrobiną wody i proszku do pieczenia lub kwasku cytrynowego. Pomocny okazać może się także zwykły ocet!

Małe kafelki w łazience najlepiej jest myć tuż po kąpieli, kiedy w pomieszczeniu wciąż unosi się dużo pary.

Duże jasne płytki

Duże jasne płytki najlepiej czyścić szmatką o większym rozmiarze, aby przetrzeć je raz, a nie kilka, co grozi pojawieniem się smug. Zabrudzenia na jasnych kafelkach usuwać jest najlepiej przy pomocy delikatnego mleczka do czyszczenia, bez drobinek szorujących. Płytki, które z upływem lat zmatowiały, można ożywić czyszcząc je amoniakiem- należy jednak zachować przy tym dużą ostrożność, nałożyć rękawiczki i otworzyć szeroko okno. Po tym zabiegu kafelki nabiorą blasku.

Kamień

Kamień jako materiał na posadzkę nie tylko świetnie wygląda, ale także jest niezwykle trwały i solidny. Przy odpowiednim zabezpieczeniu, będzie nam służył przez długie lata. Jak każda powierzchnia, także ta z kamienia jest podatna za zabrudzenia. Ważna jest zatem odpowiednia impregnacja. Należy jednak pamiętać, że wraz z użytkowaniem podłogi, impregnat ściera się, dlatego proces ten powtarzać trzeba co kilka lat. Czyszczenie posadzki z kamienia polega na przecieraniu jej wilgotną szmatką przy użyciu specjalnego detergentu.

Marmur

W powierzchnie marmurowe łatwo wnikać mogą brud i zanieczyszczenia. Gdy posadzka marmurowa się pobrudzi, należy ją natychmiastowo wytrzeć. Systematyczna pielęgnacja marmuru jest kluczem do utrzymania go w dobrej kondycji przez długi czas. Należy co jakiś czas przetrzeć go przy użyciu letniej wody i wytrzeć do sucha szmatką. Co pół roku można użyć specjalnego detergentu w celu dokładniejszego wyczyszczenia.

Plamy z marmurowych powierzchni usuwa się poprzez położenie na nich serwetki lub ściereczki namoczonej w specjalnym środku chemicznym przeznaczonym do usuwania plam. Na plamy po kawie czy herbacie pomoże kilka krpli amoniaku rozcieńczonego z wodą utlenioną. Na zabrudzenia tłuste należy nasypać proszek wchłaniający- na przykład mąka kukurydziana. Na rdzawe plamy pomoże specjalny płyn do odrdzewiania.

Kafle cementowe

Dla tych, którzy poszukują bardziej unikatowych pomysłów na wykończenie podłogi wnętrza, doskonałym pomysłem są kafle cementowe. Należy je koniecznie zaimpregnować, co chroni je przez przebarwieniami i wsiąkaniu w nie płynów. Impregnat stanowi także ochronę przed ewentualnym ścieraniem. Specjalne środki do pielęgnacji to najlepsze detergenty do ich czyszczenia. Dostępne są także odplamiacze i woski. Płytki cementowe są łatwe w konserwacji, można je ewentualnie nabłyszczać za pomocą wosku lub specjalnej pianki.

Szukacie inspiracji na ciekawe materiay wykoczeniowe na podłogi? Zajrzyjcie koniecznie do artykułu Podłogi- 7 nietypowych materiałów.

Z jakimi jeszcze podłogami macie problem?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu