Jak zaprojektować wygodną i praktyczną pralnię? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak zaprojektować wygodną i praktyczną pralnię?

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
od Graphosds Nowoczesny
Loading admin actions …

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że urządzenie pralni w oddzielnym pomieszczeniu to niezwykle praktyczne rozwiązanie. W zależności od jego rozmiaru, w takim pokoju można zmieścić wszystko to, co wiąże się z praniem, i nie tylko! Wyobraźcie sobie pomieszczenie, w którym „schowacie”: pralkę, suszarkę, meble wyposażone w mnóstwo półek i szuflad, miski i wiaderka, dodatkową umywalkę, specjalne szafki do przechowywania zapasów proszków do prania, ładnie pachnących płynów, zmiękczaczy i wybielaczy, poręczne kosze do segregowania brudnej odzieży i bielizny, kosze na czystą bieliznę, kosze na ubrania czekające na prasowanie, ladę do wygodnego składania ubrań itp. Taki pokój może również być idealnym miejscem na rozstawienie na stałe deski do prasowania bez konieczności jej nieustannego składania i chowania po każdorazowym użyciu. Brzmi dobrze, czyż nie? Jeśli więc tylko posiadacie pusty pokój w domu do zagospodarowania to w dzisiejszym artykule podpowiemy wam, jak zaprojektować wygodną i praktyczną pralnię!

Meble i akcesoria

Podczas urządzania i wyposażania pralni należy pamiętać, że kluczowym elementem w tym przypadku jest funkcjonalność! Pomieszczenie to ma przypisany konkretny cel i powinno być zorganizowane najlepiej, jak to możliwe. Zaprezentowana na zdjęciu aranżacja pralni jest doskonałym przykładem idealnej organizacji. Umeblowanie w tym pomieszczeniu spełnia swoją najważniejszą funkcję: zapewnia sporą ilość miejsca na przechowywanie. Znajdują się w nim półki na produkty czyszczące, proszki do prania, torby pełniące rolę koszy na brudną bieliznę, wieszaki na koszule, suszarka na której można rozwiesić pranie i pozostawić do wyschnięcia, metalowe koszyczki na wszelkie mniejsze akcesoria oraz kącik do przechowywania mopa, odkurzacza itp. ze specjalnymi hakami. Co więcej, cała ta konstrukcja została przytwierdzona do ściany, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, ze coś pospada z półek wskutek wibracji pralki, a jej biały kolor doskonale sprawdzi się w każdej oprawie, bez względu na to czy ściany będą np. szare czy niebieskie.

Odpowiednie miejsce

Nowoczesne pralki są na tyle ciche, że taką pralnię można zlokalizować na dowolnej kondygnacji domu, zaczynając od piwnicy a kończąc na strychu. Przestrzeń przeznaczona na pralnię wcale nie musi być ogromna, istnieje wiele sposobów na oszczędność miejsca. Doskonałym przykładem jest mini pralnia zamieszczona na powyższym zdjęciu, gdzie miejsce na pranie zostało mądrze wydzielone z przestrzeni łazienki i odgrodzone przesuwanymi drzwiami.Dzięki ustawieniu pralki i suszarki w słupku pozostaje więcej miejsca do dalszego zagospodarowania. Nawet na tak niedużym metrażu można zamontować kilka półeczek czy postawić kosze do segregacji brudnej odzieży. Dla wielu osób pralka nie jest ładną ozdobą pokoju, stąd też zwykle osoby te starają się ją usunąć z pola widzenia za pomocą różnych metod, zabudowując ją, montując firankę zasłaniającą pralkę czy też po prostu umieszczając pralkę np. w piwnicy. Jeśli jednak nie posiadacie osobnego pokoju, który moglibyście przeznaczyć na pralnię, to wówczas zastanówcie się, czy może podobnie jak autorzy tej aranżacji, możecie ją wydzielić z innego, większego pomieszczenia?

Sprawdźcie także: Pralka nie jest ozdobą mieszkania – tak ją ukryjesz!.

Segregacja kolorów

Możliwość wygodnej segregacji odzieży i bielizny kolorami to marzenie każdej zorganizowanej osoby. Jeśli tylko mamy możliwość, to możemy je łatwo spełnić i wyposażyć pralnię w większą ilość koszy, z których każdy będzie przeznaczony na konkretną kolorystykę. Dzięki temu przed przystąpieniem do faktycznego prania nie będzie trzeba zmagać się z segregacją odzieży, a tym samym zaoszczędzi się cenny czas. Co więcej, łatwo będzie zweryfikować czy uzbierała się wystarczająca ilość prania w danym kolorze by warto było uruchomić pralkę. Kosze mogą być ukryte w zamykanych szafkach bądź ustawione na półkach regału, a jeśli chcecie by dodatkowo ładnie się prezentowały, to możecie wybrać ozdobne modele lub kosze w ciekawych kolorach. Ich liczba zależy wyłącznie od waszego zapotrzebowania.

Miejsce na produkty

Tak to już bywa, że niejednokrotnie kuchenne i łazienkowe szafki są przepełnione produktami czyszczącymi, co czasem wiąże się z wyciągnięciem połowy z nich w celu odnalezienia tego, którego akurat szukamy. W pralni ten problem może także się pojawić, dlatego warto zapobiec tej sytuacji i postawić na jakiś sprytny mebel do przechowywania produktów i zorganizować go tak, by każdy produkt miał swoje wyznaczone miejsce. Najlepiej by był łatwo dostępny i szybko „wyszukiwalny” w momencie, gdy jest potrzebny. Otwarte półki, podobnie jak przedstawiono na załączonej aranżacji, w porównaniu z zamkniętymi szafkami posiadają ten atut, że wszystko jest na widoku, przez co łatwo zlokalizować potrzebny produkt. Dobry mebel do przechowywania produktów czyszczących może uczynić wasze życie o wiele łatwiejszym i mniej stresowym.

Zlew

Komfortowe korzystanie z domowej pralni zależy w dużej mierze od jej właściwego wyposażenia i aranżacji. Wstawianie do pralni umywalki lub zlewu może nie być pierwszą rzeczą, o której pomyślicie, ale z pewnością wartą rozważenia, bowiem zlew może się wam przydać do wszelkiego rodzaju rzeczy, np. szybkiego uzupełnienia wody w żelazku, prania delikatnych lub farbujących ubrań, wypłukania, no i do sprzątania. Jeśli więc macie miejsce na umywalkę, to na pewno jest ona warta zainstalowania. Warto także tuż przy umywalce posiadać trochę wolnego miejsca na blacie, tak by wygodnie się nam pracowało.

Współcześnie w sklepach dostępne są wygodne zlewy gospodarcze, które mają kształt małych wanien montowanych do ściany. Może on także występować np. w formie misy ustawionej na blacie przykrywającym pralkę. Najlepiej by zlew w pralni miał minimalną głębokość wynoszącą 12-15 cm i znajdował się na wysokości ok. 87 cm.

Dodatkowe funkcje pralni

Pralnia może także służyć jako suszarnia, wówczas wystarczy zainstalować pod sufitem suszarkę z linkami opuszczanymi do dołu lub postawić rozkładaną suszarkę stojącą. Dodatkowo, jeśli planujemy suszenie ubrań w pralni to trzeba zadbać o sprawnie działającą wentylację. Jako, iż susząc ubrania w pomieszczeniu podwyższy się poziom wilgoci, konieczne jest aby znajdował się w nim kanał wentylacyjny wywiewny wraz z kratką w drzwiach lub okno. Ważne jest także ogrzewanie, które nie tylko przyśpieszy proces schnięcia, ale również zapobiegnie rozwojowi pleśni.

Większa pralnia może także stać się idealnym miejsce do prasowania bielizny, jednak wtedy najlepiej by posiadała ona okno lub bardzo dobre oświetlenie. Warto w takim wypadku wyposażyć ją w specjalne kosze do przenoszenia wyprasowanej, poskładanej odzieży i wieszaki do zawieszania np. wyprasowanych koszul. Jak dodatkowo sprawić, by pralnia, suszarnia i prasowalnia stały się naprawdę przyjemnym miejscem? Można w pokoju tym postawić kwiaty w doniczkach lubiące wilgoć, a także radio lub telewizor, przez co zwykle nielubiane prasowanie stanie się mniej nużącym zajęciem a my możemy umilić sobie ten czas.

Posiadacie w domu osobną pralnię?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu