Krok po kroku – jak zainstalować drewniany taras w ogrodzie

Alicja Olko Alicja Olko
Taras drewniany przy basenie. Realizacja w Polkowicach., PHU Bortnowski PHU Bortnowski
Loading admin actions …

Lato zbliża się wielkimi krokami i już teraz warto pomyśleć o tym, jak przygotować ogród na wakacyjny sezon. Basen to z pewnością opcja idealna, na którą nie każdy może sobie jednak pozwolić. Samodzielnie wybudowany drewniany taras to dobra alternatywa- można na nim stworzyć obszar rekreacyjny z leżankami lub zewnętrzną jadalnię ze stołem, krzesłami i niezbędnym przy mocnym słońcu parasolem.

Dziś pokażemy Wam projekt budowy drewnianego tarasu, który może stanowić doskonała inspirację dla wszystkich tych, którzy szukają zajmującego zajęcia na jeden z nadchodzących weekendów.

Obejrzyjcie, jak stworzyć drewniany taras w ogrodzie krok po kroku.

1. Przygotowanie powierzchni

Przed rozpoczęciem budowy tarasu należy wyznaczyć przeznaczony na niego obszar, usunąć z niego nadmiar gleby i wyrównać jego wysokość. W tym przypadku granice wyznaczono za pomocą drewnianych słupków umieszczonych w rogach, które połączono ze sobą nicią nylonową dla osiągnięcia równej wysokości.

Następnie w ziemię wpuszczono drewniane paliki o wielkości 4x4 cm, zachowując pomiędzy nimi dystans około 90 centymetrów. Poziomowanie to niezwykle ważny element prac przygotowawczych, gdyż zagwarantuje równą powierzchnię przyszłego tarasu i jednakową wysokość.

2. Instalacja drewnianej struktury

Na podstawę składa się drewniana konstrukcja, której elementy złączono ze sobą za pomocą śrub. Pozwoli ona na równomierną dystrybucję wagi tarasu, co gwarantuje jego stabilność i bezpieczeństwo użytkowania.

… która po zakończeniu prac prezentuje się tak

3. Montaż belek przekrojowych

Na konstrukcji z podłużnie umieszonych belek nałożono strukturę z belek przekrojowych. Odległość między nimi wynosi 35 centymetrów.

Detale struktury

Bliskie ujęcie pozwala zapoznać się z detalami struktury i sposobem jej montażu.

Ukończona baza

Tak prezentuje się ukończona baza. Dostrzegamy, że taras będzie miał kształt prostokąta.

4. Układanie drewnianej powierzchni

Mając na uwadze długość przyszłego tarasu, trudno było znaleźć odpowiednio długie drewniane deski. Zdecydowano zatem o zakupie krótszych, które następnie zostaną ze sobą połączone.

5. Otoczenie basenu

W toku prac zdecydowano poszerzeniu obszaru tarasu i otoczeniu nim części basenu. W ten sposób uzyskano większą powierzchnię, która świetnie wpisuje się w rozmiar i kształt ogrodu.

6. Łączenie drewnianych desek i wyrównywanie ich długości

Drewniane deski zostały ze sobą połączone, a ich końce równo ucięte. Taras nabiera kształtów!

Nieskazitelny finisz

Idealny taras jest już prawie gotowy.

7. Impregnacja

Drewno na tarasie należy zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wody i promieni słonecznych. Należy pokryć je impregnatem, który nada mu także inny, nieco ciemniejszy kolor.

W nowym kolorze

Taras, w nowym, głębszym kolorze, został ukończony. Teraz należy podjąć decyzję, jak zagospodarować jego powierzchnię.

8. Aranżacja

Jeden z obszarów tarasu przeznaczono na zewnętrzna jadalnię, z okrągłym stołem i otaczającymi go krzesłami. W innej części stworzono zadaszony obszar do relaksu, wyposażając go w wygodną leżankę i fotele.

Gotowy na lato!

Obszar tarasu oddzielono od trawnika za pomocą płyt z naturalnego kamienia, dopasowanych do tych znaczących krawędź basenu. Tak wykończony taras to idealne miejsce na lato dla całej rodziny.

Podoba Wam się efekt końcowy?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu