5 pomysłów na patio

Alicja Olko Alicja Olko
Dom z wewnętrznym PATIO, Autorskie Studio Projektu QUBATURA Autorskie Studio Projektu QUBATURA Nowoczesny balkon, taras i weranda
Loading admin actions …

Patio to obszar znajdujący się od wewnętrznej strony domu, swoisty dziedziniec na świeżym powietrzu, otoczony ze wszystkich stron ścianami. Stanowi prawdziwą oazę zieleni, a dzięki swojej centralnej lokalizacji, staje się sercem każdego domu.

Zobaczcie kilka pomysłów na to, co powinno znaleźć się na patio, aby spełniało ono swoją funkcję naturalnej oazy w samym środku domu!

Wejście

Istotą patio jest to, aby można było się na nie łatwo przedostać z każdego miejsca w domu. W swej najbardziej tradycyjnej formie stanowiło ono ogród w samym sercu domu, całkowicie zastępując najczęściej ten w najczystszej postaci. Patio, otoczone ze wszystkich stron ścianami ze szkła w naturalny sposób przenika zatem do wnętrza, stając się jego integralną częścią. Zdjęcie powyżej doskonale to obrazuje- na patio dostać można się poprzez przesuwane, szklane drzwi na jednej ze ścian, ale także pozostałe powierzchnie są przeszklone, co pełni dwojakie funkcje. Po pierwsze, patio jest oświetlane dzięki światłu, które wpada na nie ze środka, a po drugie, wnętrze jest stale i nieprzerwanie zintegrowane z zielenią tego obszaru.

Z leżakiem

Patio potraktować można jako osobne pomieszczenie domu, któremu, tak jak i pozostałym, należy się osobny styl i charakter. Jego aranżacją rządzić może motyw przewodni- na przykład patio w stylu tropikalnym, czy patio w stylu angielskiego ogrodu. Na zbliżające wakacje doskonale nadaje się jednak motyw plaży, a do tego niezbędny jest stylowy i klimatyczny leżak.

Z miejscem na grilla

Patio może także pełnić bardzo specyficzną funkcję, na przykład pełnić rolę miejsca na grilla. Wydzielone zadaszoną pergolą, zostało przeistoczone w letnią wersję jadalni. Wysypany kamieniami obszar zapewnia dogodne miejsce na stylowy grill w formie ceglanego pieca oraz meble ogrodowe- drewniany stół i krzesła. W takiej wersji patio wygląda świetnie zarówno jako część ogrodu, jak i przestrzeń wewnętrznego dziedzińca domu.

Z huśtawką

Współcześnie patio można wkomponować także w sam obszar ogrodu, otaczając je dekoracyjną pergolą lub ścianą zieleni. Jak wyglądać będzie nasze patio, zależy całkowicie od naszych upodobań i potrzeb. To doskonałe miejsce, aby stworzyć w nim strefę relaksu i wypoczynku. Jeżeli pozwala nam na to metraż, doskonałym meblem ogrodowym, idealnym na patio, jest huśtawka. Sprawdza się świetnie jako miejsce do siedzenia czy leżenia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Z roślinami

Oczywiście nie należy zapominać o zieleni! Jeżeli patio ma być substytutem ogrodu, to rośliny i krzewy są tu jak najbardziej niezbędne. W ten sposób patio nabierze typowego charakteru oazy zieleni i stanie się miejscem, do którego uciekać będziemy po ciężkim dniu w pracy. Na patio zasadzić można także świeże zioła i krzewy owocowe- wszystko zależy do naszej pomysłowości, dostępnej przestrzeni i poziomu nasłonecznienia!

Szukacie ucieczki od miejskiego zgiełku? Zobaczcie, jak stworzyć zieloną oazę w centrum miasta? – 5 pomysłów.

Co myślicie o patio jako dziedzińcu w środku domu? Opłaca się?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu