Projekty,  Ogród zaprojektowane przez MUDA Home Design

11 rad dotyczących budowy kuchni ogrodowej

A.D. A.D.

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Planując zakładanie ogrodu, zazwyczaj wyobraźnia podsuwa obrazy bujnej zieleni, kolorowych kompozycji kwiatowych oraz gęstych trawników. Często jednak zapominamy o funkcjach jakie ogród powinien pełnić. Dobrze zaprojektowany ogród zachęca do spędzania w nim wolnego czasu dlatego jedną z podstawowych jego funkcji jest stworzenie przestrzeni do letniego biesiadowania, które najprzyjemniejsze jest w pobliżu kuchni ogrodowej…

Sezon na grillowanie zbliża się wielkimi krokami. Oto 11 różnych kuchni, zaopatrzonych w grille i piece, które nadają się do domów z cegły, małych domków rustykalnych i wszelkich innych domów wsi. Obejrzyjcie je, przeczytajcie nasze rady i zainspirujcie się do stworzenia własnego królestwa ucztowania i biesiady. 

Rozpowszechnienie grilla

Grillowanie, czyli smażenie żywności na ruszcie zamieszczonym nad źródłem ciepła, znane było od czasów prehistorycznych. Opiekanie mięsa nad ogniem było więc pierwszą i podstawową metodą przygotowywania pokarmów. Natomiast we współczesnym rozumieniu, i z wykorzystaniem grilla lub BBQ upowszechniło się po II wojnie światowej, kiedy amerykańska klasa średnia zaczęła masowo wyjeżdżać poza miasto, aby spędzać tam czas wolny od pracy. Dziś, cały świat podchwycił tę modę i nie wyobrażamy sobie bez niej ogrodowej imprezy! 

Co Ci jest potrzebne?

Zanim wybierzecie projekt ogrodowej kuchni zdecydujcie co właściwie ma się w niej znaleźć. Obecnie niemal standardem, poza samym grillem, są szafki ogrodowe na niezbędne naczynia, zlew, a także blat roboczy. Jednak możemy ją wzbogacić o wędzarnię, piec do pizzy, niewielką lodówkę, czy nawet zmywarkę, przeznaczoną do ogrodów. 

Tylko czy to wszystko jest potrzebne czteroosobowej rodzinie? Czy jest sens inwestować sporo pieniędzy w ogromną i funkcjonalną kuchnię, jeśli nie mamy w zwyczaju organizacji wystawnych przyjęć ogrodowych? Na te i inne pytania trzeba sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności.

Gdzie na działce wybudować kuchnię?

Przed wyborem samego projektu, zajmijmy się w pierwszej kolejności ustaleniem odpowiedniego miejsca dla murowanego grilla. Będzie ono uzależnione od wielkości i kształtu działki. Sam grill również może zajmować mniej lub więcej miejsca, wolnostojące grille opalane węglem będą wymagały mniejszej przestrzeni, niż grille gazowe do zabudowy. 

Estetyka pieca

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Печи Кузнецова +7 912 283 89 78
Печи Кузнецова +7 912 283 89 78

печи Кузнецова Хлебная печь

Печи Кузнецова +7 912 283 89 78

Kiedy już przemyśleliśmy kwestie związane z usytuowaniem pieca pora na dobór odpowiednich materiałów i szczegółów konstrukcyjnych. W zależności od naszych upodobań, piec może być okrągły, prostokątny, kwadratowy, powinien jednak harmonizować z otoczeniem. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i poczucia estetyki.

Materiał

Materiał na piec musi być mrozoodporny. Nadają się do tego celu bloczki betonowe i silikatowe, cegły klinkierowe oraz kamienie naturalne. Natomiast na komorę pieczenia, miejsce bezpośrednio narażone na działanie ognia, trzeba użyć cegły szamotowej, która jest odporna na wysoką temperaturę.

Potrzebujecie porady? Koniecznie skonsultujcie się ze specjalistą od architektury krajobrazu

Cena

Gotowy grill można kupić już za paręset złotych. Ceny plasują się w przedziale od 400 zł do kilku tysięcy, wszystko zależy od ilości funkcji, materiału użytego do produkcji czy estetyki. Projekt kuchni z piecem i grillem można także zlecić firmie, co jest opcją droższą ale jej zaletą jest indywidualizacja zamówienia. 

Jaki grill wybrać?

W dzisiejszych czasach oferta grilli ogrodowych jest tak bogata, że należy szczególnie uważać przy doborze odpowiedniego grilla. Zakup musi być dobrze przemyślany i jak najbardziej dostosowany do naszych potrzeb. W naszym kraju najpopularniejsze są grille węglowe, choć mamy jeszcze do wyboru grille elektryczne oraz gazowe. Te na węgiel będą najtańsze, murowane grille są najpiękniejsze, najbardziej okazałe i najtrwalsze. Elektryczny grill zazwyczaj jest przenośny i można go postawić nawet na stole, dzięki czemu wspólne ucztowanie zyskuje nowy wymiar, a grille gazowe są tak wygodne w użytkowaniu i łatwe w obsłudze, że przekonają do siebie nawet największego sceptyka.  

​Wędzarnie ogrodowe

Kiedy planujemy wziąć pod uwagę budowę kuchni ogrodowej, warto rozważyć także budowę wędzarni. Zyskują one coraz więcej zwolenników. Nie ma się co dziwić, gdyż większość wędzonek jakie możemy nabyć ma niewiele wspólnego z tymi jakie otrzymywano w dawnych, domowych wędzarniach. Wędzarnie murowane i drewniane należą do najbardziej okazałych i jednocześnie oryginalnych budowli zaliczanych do małej architektury ogrodu! 

Możliwość modyfikacji

Projektując grill murowany zróbmy to tak, abyśmy mieli jeszcze furtkę na jego rozbudowę, gdyż w wielu przypadkach mogą one być modyfikowane.

Wady

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Pop Arq

Na koniec jeszcze parę słów o wadach murowanych grill. Największą z nich jest brak mobilności, miejsce, które zostało wybrane w pierwotnym etapie, nie może później zostać zmienione. Cena także nie jest mała… Naszym zdaniem jednak warto inwestować w swoją działkę – przecież to nasz drugi, letni dom…

Koniecznie przeczytajcie także: Grill do domu – 6 najlepszych wskazówek przed zakupem!

Czy i Wam marzy się letnia kuchnia? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu