Z jakiego materiału zbudować taras?

Aśka Warchał Aśka Warchał
DOM JEDNORODZINNY LUS_1, PL.architekci PL.architekci Minimalistyczny ogród
Loading admin actions …

Sezon wakacyjny coraz bliżej, jednak z wypoczynkiem na łonie natury nie musimy wcale czekać do urlopu – wystarczy, że zdecydujemy się na budowę przydomowego tarasu. To idealne miejsce zarówno na relaks po pracy, jak i na organizację imprez rodzinnych czy spotkań z przyjaciółmi. 

Kiedy już podejmiemy decyzję, najtrudniejszym wyborem jest wybór materiału na podłoże. Jakkolwiek meble zawsze możemy wymienić, tak konstrukcja pozostanie z nami prawdopodnie na długie lata. Warto więc dokładnie przemyśleć z jakiego materiału będzie wykonana.

Dzisiaj prezentujemy kilka opcji, jedne tradycyjne, inne zupełnie zaskakujące… Zapraszamy do lektury!

Drewno

Drewno pozostaje najbardziej popularnym materiałem do budowy tarasu. To zrozumiałe – kiedy wypoczywamy na świeżym powietrzu, chcemy czuć jak najbliższy kontakt z naturą. Drewno jako materiał naturalny sprawdza się zatem doskonale. Innym istotnym plusem jest stosunkowo prosta i szybka konstrukcja. Deski mogą również tworzyć interesujace linie geometryczne, podkreślając walory projektu naszego domu. Tak dzieje się w przypadku tarasu niezwykłego Edge Hose zaprojektowanego przez MOBIUS ARCHITEKCI Przemek Olczyk.

Płytki ceramiczne

Jeśli nasz wybór padnie na płytki, możemy być pewni, że zdecydowaliśmy się na powierzchnię najłatwiejszą do utrzymania. Zrobienie betonowej podstawy oraz położenie płytek jest dużo bardziej czasochłonne niż drewniana konstrukcja, jednak daje efekt, który pozostanie niezmieniony przez wiele lat użytkowania. Dodatkowym atutem tarasu z płytek jest to, że może stać się on interesującym akcentem kolorystycznym. W powyższym zdjęciu biel płytek harmonizuje z kolorem mebli, palenisk oraz jest przedłużeniem bieli fasady.

Płytki betonowe

Beton obecnie króluje na salonach, dlaczego by nie dać mu szansy królowania na naszym tarasie? Ten modny materiał jest dla lubiących industrialne klimaty. Pomimo oczywistej surowości, która go charakteryzuje, beton posiada swoisty urok – jego kolor zmienia się z czasem oraz w zależności od pogody. W efekcie nasz taras nigdy nie będzie taki sam, będzie ciągle nas zaskakiwał.

Jeśli interesuje Cię inne sposoby wykorzystywania betonu, koniecznie sprawdź nasz katalog inspiracji: Trendy: domy z betonowymi elementami!

Kostka brukowa

Kostka brukowa jest relatywnie rzadko wykorzystywana przy budowie tarasu, ze względu na ogrom pracy, który trzeba przy niej wykonać. Możemy jednak być pewni, że zostaniemy chojnie wynagrodzeni za nasz wysiłek! To najtrwalsze z prezentowanych w naszym zestawieniu rozwiązań. Posiada ono ten charakterystyczny czar, właściwy efektom ciężkiej, manualnej pracy.

Żwir

Taras wysypany żwirem to rozwiązanie szybkie i ekonomiczne, idealne, jeśli nie mamy potrzeby wznosić tarasu ponad poziom ogrodu. Kiedy wyznaczamy teren, warto granice naszego tarasu zaznaczyć np. kostką brukową. Dzięki temu zyskamy pewność, że jego forma nie ulegnie zmianie. To propozycja dla lubiących elegancki minimalizm, doskonale się sprawdzi przy nowoczesnych domach.

Który z materiałów najbardziej pasowałby do tarasu w Waszym ogrodzie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu