Dom z kamienia w Hiszpanii | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Dom z kamienia w Hiszpanii

Aśka Warchał Aśka Warchał
Wiejskie domy od Arcadi Pla i Masmiquel Arquitecte Wiejski
Loading admin actions …

Kiedy słyszymy o domach w górach, otoczonych drzewami i lasami, wielu z nas od razy wyobraża sobie chaty rustykalne i wiejskie, z kominkami i drewnem w każdym zakamarku. Dzisiaj zaprezentujemy Wam wiejski domek inaczej, dzięki nadzwyczajnej interwencji architektów Arcadi Pla, Núria Pla de Arcadi Pla i Masmiquel Arquitecte. W regionie hiszpańskiej Girony, leży dom El Bosquet, na polski 'chaszcze'. 

Celem renowacji było wnętrze, nienadające się do zamieszkania. Zaproponowano tutaj wzmocnienie konstrukcji oraz przeorganizowano rozkład pomieszczeń. Również elementy drewniane zostały wymienione, aby teraz wykadrować wspaniałe katalońskie krajobrazy.

Odmienione fasady

Oryginalne mury zostały wzmocnione, a pokrycie gontem naprawione. Wejście główne znajduje się na pierwszym piętrze. Myśląc już o funkcji domu letniskowego, zadecydowano o usunięciu ścian działowych i stworzeniu jednej, otwartej przestrzeni, w której zostaną w przyszłości umieszczone salon i jadalnia. 

Dziury szpecące onegdaj fasadę, zostały przerobione na zaskakujące ramy z drewna, kadrujące widok okolicy. Cała praca została wykonana przez okres zaledwie sześciu miesięcy. 

Las zagląda do środka

W przeciwieństwie do kamieni na zewnętrznej ścianie budynku, wnętrze sprawia wrażenie ciepłego i przytulnego. Ściany wyłożono drewnem dębowym o grubości 15 cm, aby uzyskać optymalną izolację termiczną. Okna otwarte są w przemyślany sposób – rozpościerają się przez nie tylko najpiękniejsze widoki.

Niesamowite widoki

Wracamy na zewnątrz, aby móc podziwiać z bliska nietypowe zastosowanie drewna. Tworzy ono balkon, który może równie dobrze służyć za punkt widokowy. 

Wyobraźmy sobie jak przyjemnie musi być budzić się w tym domu, z którego niesamowite panoramy mówią Ci dzień dobry!

Przyszła sypialnia

Prezentowana przestrzeń będzie w przyszłości przeznaczona na sypialnię. W dolnej części domu, gdzie się znajduje, okładzina z drewna ustępuje miejsca oryginalnej ścianie kamiennej. Uzyskano efekt jakby skała góry chciała upomnieć się o swoje!

Przestronny lecz prywatny

Ta fotografia pokazuje jak pierwsze piętro wspaniale się otwiera w kierunku doliny. W dużej przestrzeni, takiej jak ta, nie może zabraknąć stołu, przy którym zasiąść będzie mogła duża grupa przyjaciół. Jednak nie szukano tutaj ogromnej, otwartej przestrzeni, architekci postawili raczej na atmosferę komfortu i odosobnienia.

Ostatnie spojrzenie

Żegna nas z balkonu ciepło drewna i zapierający dech w piersiach widok jesiennych drzew. Aż nie chce się odchodzić…

Też marzycie o własnym domku w górach? Koniecznie przejrzyjcie nasze inspiracje: Perfekcyjna chata w górach.

Mielibyście ochotę spędzić tam wakacje?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu