Który system ogrzewania domu jest najlepszy?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Który system ogrzewania domu jest najlepszy?

A.D. A.D.
Dom letniskowy na Kaszubach Skandynawskie domy od Magdalena Zawada Skandynawski
Loading admin actions …

Zima to trudny okres dla posiadaczy swojego własnego domu. Problemy z odśnieżaniem czasami problemy z dojazdem a także rosnące koszty eksploatacji nieruchomości co wynika z potrzeby ogrzania pomieszczenia. Decyzja o sposobie pozyskiwania i rozprowadzania ciepła musi zapaść już na etapie projektowania ponieważ wszelkie przeróbki są niezmiernie kosztowne. Dobrze jest zaprojektować dom tak aby potrzebował jak najmniej energii cieplnej do ogrzania. Wychodzi nam na przeciw budownictwo zrównoważone i budownictwo pasywne. Na etapie projektowania i budowy należy również zastanowić się nad systemem dystrybucji ogrzanego powietrza. W naszym artykule znajdziecie przegląd sposobów ogrzewania. Wybierzcie coś odpowiedniego dla Waszej nieruchomości.

Sposoby dystrybucji ciepła

Widok z południowego wschodu, elewacja południowo-wschodnia Skandynawskie domy od Magdalena Zawada Skandynawski
Magdalena Zawada

Widok z południowego wschodu, elewacja południowo-wschodnia

Magdalena Zawada

Najpopularniejszym sposobem dystrybucji ciepła jest DGP czyli dystrybucja gorącego powietrza. Dotyczy on ciepłego powietrza wytwarzanego przez kominek. W obrębie tego systemu wyróżniamy dwa sposoby rozprowadzania: konwekcyjny oraz mechaniczny. Ten drugi nadaje się do rozprowadzania powietrza po rozległych wnętrzach. Jest wyposażony w elektryczne turbiny wymuszające przepływ powietrza. Turbiny na gorące są w stanie rozprowadzić powietrze nawet do ośmiu-dziesięciu pomieszczeń. Powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego a elementami, z których jest wykonana obudowa kominka. Tam ogrzewa się od gorącego korpusu wkładu.

W układach rozprowadzających gorące powietrze z wykorzystaniem naturalnego ciągu grawitacyjnego nie stosuje się mechanicznego wspomagania. Jest to system niezawodny jednak bardzo ograniczony. W ten sposób ciepłe powietrze można doprowadzić do niewielu pomieszczeń, najlepiej usytuowanych powyżej kominka. W poziomie odległość, na którą może dotrzeć, nie przekracza 3 m od osi kominka.

Kominek z płaszczem wodnym

Część dzienna, zima Skandynawski salon od Magdalena Zawada Skandynawski
Magdalena Zawada

Część dzienna, zima

Magdalena Zawada

Ogrzewanie kominkowe w domu możemy wykorzystać do ogrzewania wody w centralnym ogrzewaniu, wody w ogrzewaniu podłogowym czy do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach innych, niż to, w którym stoi kominek. Ciepło można rozprowadzić za pomocą DGP ale również wody – montując płaszcz wodny czyli wymiennik – najczęściej w postaci wężownicy oplatającej okap wkładu – podgrzewającym wodę. Woda ogrzana od gorących spalin może zasilać instalację c.o. z grzejnikami, a po zastosowaniu układu mieszającego obniżającego jej temperaturę do wymaganego poziomu – także ogrzewanie podłogowe. Grzejniki do centralnego ogrzewania mogą być dekoracyjne ale jeśli chcecie wersję tradycyjną dobrym sposobem zakamuflowania ich będą osłony. Nam przypadły do gustu te w wykonaniu YOURLUXURY. 

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne nie jest drogim sposobem ogrzewania domu ale tylko w takim wypadku, jeśli dom jest bardzo dobrze ocieplony. Zapotrzebowanie na ciepło w takim domu jest takie małe, że inwestowanie w kotłownię i centralne ogrzewanie po prostu się nie opłaca. Jeśli Wasz dom nie jest pasywny a nadal myślicie o ogrzewaniu elektrycznym dobrze jest zakupić piec akumulacyjny. Pobiera on prąd w nocy – wtedy kiedy jest on tańszy – a oddaje ciepło całą dobę.  

Dodatkowe ogrzewanie elektryczne ma również swoje uzasadnienie w łazience. Tam temperatura powinna być co najmniej 4 stopnie wyższa niż w innych pomieszczeniach. Wynika to między innymi ze sporej wilgotności a także komfortu użytkowania. W takiej sytuacji najlepiej włączyć ogrzewanie elektryczne, ale nie warto przecież uruchamiać całej instalacji c.o. tylko po to, by ogrzać jedno małe pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie niewielkiego grzejnika elektrycznego włączanego do gniazda.

Solar

Energia słoneczna jest najtańszym źródłem darmowej energii. Jej wykorzystanie pozawala zaoszczędzić energię elektryczną, gaz lub olej opałowy. Zimą pełne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania ograniczają częste zachmurzenia i krótki czas nasłonecznienia. Niemniej sprawnie działający system wykorzystujący światło dyfuzyjne dni pochmurnych umożliwia zaoszczędzenie 75-85% kosztów ogrzania wody i 15-35% kosztów ogrzewania budynku rocznie. Zadaniem systemu solarnego jest zamiana energii słonecznej na darmowe ciepło, które następnie służy do ogrzewania wody lub ogrzewania budynku. Ciepło zostaje wytworzone w kolektorze słonecznym, który znajduje się najczęściej na dachu. Kolektor jest podłączony do podgrzewacza, który gromadzi ciepłą wodę i w razie konieczności podgrzewa ją za pomocą kotła c. o.

Promienniki podczerwieni

Wśród alter­na­tyw­nych metod ogrze­wa­nia domów znaj­dziemy elek­tryczne pro­mien­niki pod­czer­wieni. Mar­ke­ting przed­sta­wia ten spo­sób ogrze­wa­nia jako wygodny, zdrowy, eko­lo­giczny. W tym wypadku system grzewczy nie ogrzewa powietrza. Cie­pło jest wysy­łane w postaci pro­mie­nio­wa­nia pod­czer­wo­nego. Bez­po­śred­nio ogrze­wane są ściany, meble i ludzie. Każdy panel grzew­czy składa się z 6 pod­sta­wo­wych ele­men­tów: pod­stawy, ekranu odbi­ja­ją­cego pro­mie­nio­wa­nie, ele­mentu grzej­nego, ste­row­nika, har­to­wa­nej szyby i ramki, która zbiera to wszystko w całość.

Piece i kotły

Gas engineer at work. od BPM Gas & Heating
BPM Gas & Heating

Gas engineer at work.

BPM Gas & Heating

Na polskim rynku dostępnych jest wiele typów kotłów na paliwa stałe. Kotły na eko-groszek lub biomasę dobrze sprawdzą się do ogrzewania niedużego domu – są łatwe w obsłudze, a ich pracę można regulować za pomocą nowoczesnego sterownika. Charakteryzuje je wysoka efektywność spalania i niska emisja zanieczyszczeń. Kotły przeznaczone do spalania pelletu są zwykle sprzedawane z automatycznymi podajnikami i zbiornikami paliwa. Podajniki mają za zadanie dostarczać paliwo ze zbiornika do paleniska. Większość kotłów na pellet to urządzenia jednofunkcyjne – zasilają tylko instalację grzewczą. By mogły przygotowywać wodę do mycia, trzeba do nich dokupić zasobnik c.w.u. Rzadkością są kotły z wbudowanym zasobnikiem.

Ogrzewanie drewnem

Meble do domu jednorodzinnego pod Krakowem od Zirador - Meble tworzone z pasją Nowoczesny
Zirador – Meble tworzone z pasją

Meble do domu jednorodzinnego pod Krakowem

Zirador - Meble tworzone z pasją

Drewno stosuje się głównie do palenia w kominku wspomagającym ogrzewanie innymi urządzeniami. Do palenia w kominkach nie poleca się drewna drzew iglastych. Ma dużo żywicy, która w trakcie spalania strzela, zanieczyszczając otoczenie trudnymi do usunięcia plamami. Poza tym tworzy się dużo dymu i sadzy osiadającej na ściankach kominka oraz w przewodzie kominowym. Szczególnie wartościowe jest drewno twarde, ponieważ w trakcie spalania daje najwięcej ciepła. Wybierajcie najlepiej grab, dąb, buk lub drzewa owocowe.

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu