Najlepszy dom w Hiszpanii?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Najlepszy dom w Hiszpanii?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Projekty, Taras zaprojektowane przez Your Architect London, Nowoczesny
Loading admin actions …

Dzisiaj prezentujemy Wam projekt będący idealnym połączeniem tradycji z modernizmem, innowacyjnych struktur z dawnymi zwyczajami. Dom, który jest wyrazem galicyjskich korzeni swego autora oraz jego miłości do natury. Ta rezydencja znajduje się w północnej Hiszpanii, nad rzeką Arousa, gdzie podstawą gospodarki jest produkcja małży. Hoduje się je na sznurach, przywiązanych do bateas – prostokątnych struktur z wielkich belek drewna eukaliptusowego, które unoszą się na wodzie. Opowiadamy Wam to nie tylko jako ciekawostkę! To właśnie tego drewna użył Iñaki Leite do konstrukcji Dezanove House, rezydencji absolutnie wyjątowej. Dom stworzony przez architekta miał oddawać miejscowe zwyczaje i kulturę, integrując się z otoczeniem również na poziomie symbolicznym. Dwa moduły budynku reprezentują te stare drweniane skrzynki, które 25 lat spędziły na galicyjskich wodach i plażach, a teraz posłużyły jako materiał do konstrukcji.

Dezanove oznacza po galicyjsku dziewiętnaście i jest numerem ulic, na której znajduje się ta niesamowita budowla. Poznaj ją razem z nami!

Chronić się i wystawiać na słońce

Projekty, Taras zaprojektowane przez Your Architect London, Nowoczesny
Your Architect London

dezanove house designed by iñaki leite – terrace

Your Architect London

W promieniach słońca można docenić charakterystykę dominującego materiału – belek drzewa eukaliptusowego z bateas. Okiennice z prywatnej części domu są lekko uchylone, wprowadzając światło do wnętrza. Ten segment umieszczono po stronie południowej, co pozwala zachować ciepło podczas zimy, a w lecie pozwolić okiennicą chronić mieszkańców przed gorącem. Z tej perspektywy nie możemy jeszcze kontemplować w pełni całego piękna rezydencji, a jedyni wsłuchać się w historie opowiadane przez drewno.. 

Jeśli chcielibyście poznać polski projekt z jeszcze ciekawszymi okiennicami, koniecznie zajrzyjcie tutaj: homify 360°: bezpieczny dom!

Wysłużone drewno na pierwszym planie

Projekty,  zaprojektowane przez Your Architect London, Nowoczesny
Your Architect London

dezanove house designed by iñaki leite – front view at twilight

Your Architect London

Drewno z bateas unosiło się na morzu 25 lat. Po tym okresie służby zazwyczaj używa się go na opał. Tutaj jednak zostaje wystawione na widok publiczny, na pierwszą linię frontu, moduły reprezentujące skrzynki są bowiem wizytówką całego budynku.

Każdy z segmentów pełni inną funcję. Ten, który widzimy na zdjęciu na pierwszym planie, zaprasza do publicznej części domu. Jest całkowicie otwarty i pokazuje cieplejszą, bardziej wyestetyzowaną twarz tego interesującego drewna. Na drugim planie, segment, który widzieliśmy z bliska wcześniej. To przestrzeń prywatna, stąd też jej bardziej zamknięty, wręcz obronny charakter.

Dom energooszczędny

Projekty, Okna zaprojektowane przez Your Architect London, Nowoczesny
Your Architect London

dezanove house designed by iñaki leite – view to the living

Your Architect London

W części publicznej, ogromne okno zaprasza nas do rezydencji. Nie mogłoby być inaczej, jest ona tak zorientowana, że z salonu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na rzekę. Ta orientacja to oczywiście nie przypadek, jak wspominaliśmy wcześniej, pozwala ona na łatwe gromadzenie bądź tracenie ciepła. Dezanove House jest energooszczędny również dzięki pompie geotermalnej oraz innowacyjnemu systemowi wentylacji.

Współczesne wnętrze o tradycyjnym przeznaczeniu

Projekty,  zaprojektowane przez Your Architect London, Nowoczesny
Your Architect London

dezanove house designed by iñaki leite – living interior

Your Architect London

Jeśli przyjrzymy się planowi, okaże się, że salon jest usytuowany pod kątem do trzonu domu. Obserwując dokładnie załączoną fotografię, możemy zauważyć idealną symetrię pomieszczenia, od podłogi po sam sufit. Drewniane wykończenia są przyjemne dla oka. Wystrój, chociaż niesamowicie nowoczesny, został zaprojektowany tak, by salon mógł stać się idealnym miejscem na spędzenie wieczoru z rodziną lub na spotkanie z przyjaciółmi.

Gry z drewnem aż po ostatni szczegół

Projekty, Salon zaprojektowane przez Your Architect London, Nowoczesny
Your Architect London

dezanove house designed by iñaki leite – fireplace

Your Architect London

Prawie całe wnętrze zostało zaprojektowane przez Iñaki Leite, w jego konwersacji z tradycją. Krzesła i stoły są wykonane ze znanego nam już dobrze drewna z bateas. Architekt gra z materiałem w każdym szczególe swojej realizacji. Lampa nad jadalnią to również dzieło architekta. Długa na dwa metry i szeroka na pół, oświetla ogromny stół, nie zakłucając widoku.

Efektywny system wentylacji

Projekty, Sypialnia zaprojektowane przez Your Architect London, Nowoczesny
Your Architect London

dezanove house designed by iñaki leite – first floor bedroom

Your Architect London

W przeciwieństwie do przestrzeni publicznej, ten pokój wykonany jest w 100% z betonu. Mimo, że może się on wydawać zimnym materiałem, mechaniczny system wentylacji zapewnia przyjemną temperaturę, rozprowadzając ciepłe powietrze, ogrzane przez kominek, po całym domu.

Lokalne rzemiosło i technologia

Projekty,  zaprojektowane przez Your Architect London, Nowoczesny
Your Architect London

dezanove house designed by iñaki leite – kitchen

Your Architect London

Kuchnia wyznaczona przez nowoczesne linie i zaprojektowana w duchu współczesności, została wykonana pracą lokalnych stolarzy i warsztatów rzemieślniczych. Po raz kolejny dom integruje się, z tym co, go otacza, na kolejnym, zupełnie nowym poziomie. Nowoczesne detale dopełniają scenerii, takie jak na przykład niemiecka armatura Dornbracht.

Łazienka jak lampa

Projekty, Łazienka zaprojektowane przez Your Architect London, Minimalistyczny
Your Architect London

dezanove house designed by iñaki leite – family bathroom on first floor

Your Architect London

Pokazujemy Wam najbardziej spektakularną z czterech łazienek dostępnych w rezydencji. Wyjątkowa jest wanna projektu Kaldewei oraz ubikacja, oba elementy z wykończeniami z drewna dębowego. Wszystko w tej łazience jest zaprojektowane, żeby zapewnić nam odbudowujący wypoczynek. Nie znajdziemy tutaj typowych płytek łazienkowych, ani nic innego, co mogłoby zakłucić atmosferę relaksu. Ściany ze szkła tworzą klimat pochmurnego dnia. Naturalne światło rozjaśnia pomieszczenie w ciągu dnia, a po zapadnięciu nocy sama łazienka staje się jakby lampą, kiedy patrzymy na pomieszczenie od zewnątrz.

Schody uwidaczniają obroty segmentów

Projekty, Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez Your Architect London, Nowoczesny
Your Architect London

dezanove house designed by iñaki leite – stairs

Your Architect London

Betonowe schody uwidaczniają obrór obu segmentów mieszkaniowych, jeden z widokiem na północ, drugi z widokiem na południe. Schodzimy po schodach do garażu, by móc po raz ostatni podziwiać imponującą rezydencję.

Dom świecący w ciemnościach

Projekty, Ogród zaprojektowane przez Your Architect London, Nowoczesny
Your Architect London

dezanove house designed by iñaki leite – front view at twilight

Your Architect London

Zapada noc i wnętrze rezydencji wypełnia się światłem dla swoich gości. Leite wraz z żoną mieszka obecnie w Londynie i sezonowo wynajmuje dom. Ci, którzy spędzają w nim wakacje to zazwyczaj miłośnicy gastronomii i turystyki kulturalnej, ale chyba przede wszystkim dobrego designu. Dlatego właśnie Dezanove Hose znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia najlepszych rezydencji w Hiszpanii i Portugalii magazynu The Sunday Times.

Podoba Wam się nowe życie drewna baetas?
Projekty, Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu