Projekty,  Domy zaprojektowane przez Martinuzzi Interiors Interior Design & Renovations

Drewniane domy są praktyczne i inne 10 mitów do sprawdzenia o drewnianych domach

homify.Pl homify.Pl

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Musimy przyznać, że w homify wszyscy kochamy drewniane domy przepełnione ciepłą atmosferą. Nie przeszkadza to nam jednak obiektywnie spojrzeć na mocne i słabe strony takich nieruchomości. Koniec końców, nie tylko ostateczne wykończenia jak wybór tapety powinny nas interesować przy projektowaniu domu, w którym spędzimy resztę życia! Nie pozwólmy, żeby niewiedza sprowadziła na nas ogromne koszta.

Mit nr 1: Drewniane pokrycia zewnętrzne nie są praktyczne

Wybudowanie domu z bali kosztuje średnio około 50% więcej niż budowa murowanego domu o podobnych wymiarach. Początkowo cena może wydawać się o wiele mniejsza, niż jest w rzeczywistości, jednak później dochodzą wszelkie niuanse i detale znacznie podnoszące stawkę. Ponadto, nie ma możliwości wykonania jakichkolwiek prac samodzielnie – podczas gdy budowa z cegły lub pustaków wymaga podstawowych umiejętności i nadzoru specjalisty.

​Mit nr 2: Konserwacja fasady jest konieczna przynajmniej co 10 lat

Koszt pełnej konserwacji fasady budynku takiego jak na zdjęciu to w przybliżeniu 40 tysięcy złotych! Taki zabieg powinien być wykonywany co 3 lata. Szybko przeliczając, na przestrzeni 20 lat gromadzimy kwotę przewyższającą ćwierć miliona złotych.

Czy można sobie pozwolić na rzadszą konserwację fasady? Raz na 10 lat? Oczywiście jest to możliwe! Jednak, w takim przypadku nie spodziewajmy się, że po 20-30 latach, dom będzie wyglądał jak nowy…

​Mit nr 3: Drewniany dom wymaga mniejszego wkładu w aranżację wnętrz – piękne ściany nie wymagają dekoracji

Piękne wnętrza chat wymagają o wiele więcej pracy niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Rzeczywiście, drewniane bale są cudownym elementem dekoracyjnym, co nie oznacza, że całe wnętrze może opierać się na surowej konstrukcji domu.

​Mit nr 4: Drewniane domy są bardziej ekologiczne niż inne konstrukcje

Projekty,  Domy zaprojektowane przez THULE Blockhaus GmbH
THULE Blockhaus GmbH

Ferienhaus Fjord mit Carport Vorderseite

THULE Blockhaus GmbH

Ciężko na sto procent ocenić czy jest to prawda, czy nie. Z jednej strony mamy bardzo ekologiczne materiały, a z drugiej roztwory potrzebne do utrzymania dobrego stanu konstrukcji. Biorąc pod uwagę te dwa aspekty, zdecydowanie trzeba przychylić się ku stwierdzeniu, że drewniane domy są bardzo przyjazne środowisku.

​MIt nr 5: Przede wszystkim tradycja

Były takie czasy, kiedy wszyscy w środkowej i wschodniej Europie mieszkali w ziemiankach lub drewnianych domach. Później nadeszła epoka ceglanych domów, następnie głównym materiałem budowlanym były pustaki. Tak więc, czy można przypiąć drewnianym domom etykietę tradycji? Raczej nie.

​Mit nr 6: Drewniany dom jest cieplejszy niż inne

Mamy przed sobą częściowo mit, częściowo prawdę. Fakt, że wysokiej jakości dom drewniany nie wymaga dodatkowych warstw izolacyjnych, podczas gdy wszystkie domy z cegły lub pustaków wymagają izolacji. Z drugiej strony, drewniany dom o tej samej cenie, co murowany dom (przy założeniu, że mowa o takiej samej powierzchni) również wymagałby warstwy izolacji, żeby zapewnić ciepło.

​Mit nr 7: Drewniany dom ma krótki termin ważności

To nie jest prawda! Drewniany dom może stać 100 lat albo i dłużej. W życiu wszystko może się zdarzyć, murowany dom może zapaść się ze względu na trzęsienie ziemi, wichury, lub zwyczajnie wady konstrukcyjne. Tak samo jest z drewnianym domem, który może równie dobrze przetrwać stulecia, jak i rozpaść się ze względu na warunki zewnętrzne.

​Mit nr 8: Drewniany dom ma zdrowy mikroklimat

W pierwszym etapie – tak, to prawda. Przez pierwsze 5 lat, na pewno każdy czuje, że drewniane domy są bardziej uduchowione i żywe niż murowane domy. Jednak z czasem, każdy dom zyskuje swoją własną aurę.

​Mit nr 9: Bardziej komfortowa temperatura w domu zarówno latem jak i zimą

W dzisiejszych czasach, zużycie energii i środków do ogrzewania i klimatyzacji w niewielkim stopniu zależy od tego, czy dom został zbudowany z bali drewnianych czy też z cegły. Wszystko zależy od systemu grzewczego.

​Mit nr 10: Drewniany dom ma jednolity i niezmienny kolor

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Röpfl Holzparadies GmbH
Röpfl Holzparadies GmbH

Gartenhaus aus massivem Holz

Röpfl Holzparadies GmbH

To zdecydowanie nieprawda! Kolor drewna zmienia się z upływem czasu i ze względu na pogodę. W dużej mierze, wpływa na to stale sącząca się żywica.

​Mit nr 11: Drewniany dom buduje się bardzo długo

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Gartenhaus2000 GmbH
Gartenhaus2000 GmbH

Holz Ferienhaus Vogelsberg

Gartenhaus2000 GmbH

Oto kolejny mit, który należy obalić. Dom sam w sobie nie buduje się długo. Co więcej, często drewniane domy są gotowe do zamieszkania niż te, budowane innymi sposobami.

Wokół drewnianych domów krąży wiele opinii. Jedno jest pewne: są piękne! A skoro już to ustaliliśmy, to warto bliżej przyjrzeć się kilku projektom. Na początek, polecam: Drewniany dom dla dużej rodziny

Zmieniliście zdanie o drewnianych domach?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu