Bezbolesny przewodnik po drążkach i szynach do zasłon! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Bezbolesny przewodnik po drążkach i szynach do zasłon!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Curtains od Cabbages & Roses Rustykalny
Loading admin actions …

Przywiązujemy bardzo dużą wagę do dekoracji okien. Są one dla nas ozdobą wnętrza, ale też niezastąpioną, funkcjonalną kurtyną filtrującą widok, który wpada z zewnątrz do środka domu. W innych regionach, nawet niedalekich, takich jak Skandynawia, nie ma kultury ukrywania się przed światem, ani zwyczaju zasłaniania wnętrza mieszkania przed wścibskimi podglądaczami z ulicy. Wynikać to może z ich pewności siebie lub po prostu upodobania ponad wszystko otwartych przestrzeni, jasnych, jak najmniej zagraconych. 

Wystrój wnętrz to również wystrój okien i parapetów! Odpowiednie style, na przykład minimalistyczny, przewiduje oszczędne w formie dekoracje, a raczej ich brak. Jednak mogą pojawić się funkcjonalne rolety, żaluzje lub ciemne zasłony, które mają za zadanie praktycznie zaciemnić pomieszczenie w razie takiej potrzeby. Aranżacja okien to także dylemat z natury technicznej. Dziś w sklepach istnieje szeroki asortyment przedmiotów, w których znajdziemy drążki i szyny do zasłon w ciekawych formach, kolorach, o różnej konstrukcji. W tym wydaniu homify zaprezentujemy popularne opcje na drążki i szyny do zasłon oraz zastanowimy się jakie są ich wady i zalety.  

Więcej na temat dekoracji okien znajdziecie w Katalogu Inspiracji Parapety – nietypowe i oryginalne pomysły! Zapraszamy!

Drewniane drążki

Drewniane drążki najczęściej wybieramy do wnętrz rustykalnych, wiejskich czyli ciepłych i przytulnych. Nie muszą pozostawać w swoim naturalnym odcieniu, mogą być pomalowane na dowolny kolor, na przykład biały, a i tak ich naturalny urok będzie widoczny w całym pomieszczeniu. Drewniane drążki i kółka oddają dużo przyjemniejszy dźwięk przy przesuwaniu zasłon niż metalowe stelaże. Jest to niewielki niuans, który poza wyglądem może przesądzić o naszym wyborze. Na powyższym przykładzie widać bardzo oryginalną aranżację okna, gdzie zasłony znajdują się wyłącznie na przeciwległych stronach pokoju. Nie ma firan, które przysłaniałyby piękny widok za oknem – i słusznie! W tym wypadku drążek do zasłon jest bardzo widoczny, dlatego musi stanowić walor dekoracyjny, więc jego wybór powinien być przemyślany i zgrywać się z wystrojem całego pomieszczenia. 

Metalowe drążki

od homify Nowoczesny

Jest to wybór raczej najpopularniejszy w polskich domach, z uwagi na wytrzymały materiał z jakiego są wykonane, prostotę w montażu i łatwości w przesuwaniu zasłon, przymocowanych do metalowych kółek. Tak jak w plastikowych szynach może pojawić się kłopot w płynnym przemieszczaniu zasłon, zacinaniu się żabek w szczelinie, tak przy tym wariancie nie ma tego problemu. Jednak wygląd odkrytego stelażu może budzić u niektórych pewne zastrzeżenia. Jest jedna rada na taką sytuację. Firany i zasłony możemy u szczytu podszyć taśmą krawiecką, która nie tylko idealnie w równych odstępach pofaluje zasłonę, ale też zakryje mocowanie przy drążku. Szeroka taśma i przymocowanie żabki do jej najniższego poziomu ukryje ten mankament.

Dekoracyjne końcówki

od homify Nowoczesny

Tradycyjne rozwiązania z biegiem czasu na szczęście także poddają się udoskonaleniu i przybierają bardziej przystępne dla oka, formy. Mowa o szerokiej gamie akcesoriów dekoracyjnych do najpopularniejszych karniszy. Dizajn końcówek drążków może nawiązywać do każdego stylu, w którym planujemy urządzić mieszkanie. Od nowoczesnych, prostych kul, po rustykalne, gięte formy nawiązujące do natury. Jak zawsze podkreślamy, wykończenia i detale są szalenie ważne gdy chcemy stworzyć spójne, przemyślane i co najważniejsze – piękne wnętrze! Dlatego nad tym dodatkiem przy dekoracji okna warto zastanowić się dłużej.

Plastikowe szyny

od homify Nowoczesny Aluminium/Cynk

Bardziej minimalistyczną formą karnisza są plastikowe szyny, w które wsuwamy niewielkie żabki, wcześniej przymocowane do zasłony. Swoją drogą, taki sposób wieszania materiału przy tego typu karniszach wydaje nam się najłatwiejszy i najszybszy. Dłuższe stanie na taborecie i siłowanie się z ciężarem tkaniny przy mocowaniu zasłony do każdej jednej, wiszącej pod sufitem żabki jest stanowczo bardziej męczące, a nawet niebezpieczne. Jaka może być wada takich karniszy? Przede wszystkim na pewno wytrzymałość. Plastik nie jest zbyt mocnym materiałem i przy przypadkowym, silnym pociągnięciu zasłony cała konstrukcja może trafić na ziemię. Mimo wszystko, takie karnisze są mniej rzucające się w oczy, więc jest to element do wyposażenia okna, który możemy polecić fanom minimalistycznych form.

… wariant drugi

zasłona na szelkach błękitnoszara z ozdobnymi łukami od Drewniany Guzik Wiejski Len Różowy
Drewniany Guzik

zasłona na szelkach błękitnoszara z ozdobnymi łukami

Drewniany Guzik

Zupełnie bezinwazyjną w praniu propozycją zasłon jest powyższy przykład, zaprezentowany przez Drewniany Guzik. Taki karnisz jest najoszczędniejszy w swej formie i detalach. Nie wymaga żabek, odrębnych kółek lub tych specjalnie wszytych w zasłonę. Zasłony lub firany skonstruowane do powieszenia jedynie z zakładki materiału to propozycja najprostsza i najtańsza, choć ma kilka wad. Otóż po pierwsze, zasłony trudno przesuwać po drążku, szczególnie jeśli mamy wysoki strop i zasłony wiszą wysoko nad naszymi głowami. Po drugie, rzadko wiszą równo i dobrze się układają.

Dobrą metodą na szycie takich zasłon na zakładki jest zaczepianie ich na guzik, a nie przyszywanie na stałe. Wtedy ich ewentualne zdjęcie jest proste, a my nie musimy demontować karnisza w żaden sposób.

Jakie mocowanie wybrać?

Woodland Birds Curtains od The Millshop Online Wiejski
The Millshop Online

Woodland Birds Curtains

The Millshop Online

Oprócz rodzai karniszy są też różne warianty na zawieszenie zasłon na drążkach lub szynach i wychodzą one stricte z „budowy” zasłony lub firany. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na zawieszenie zasłony jest zamontowanie w niej metalowych otworów, które płynnie przesuwają się na drążku wykonanym z tego samego materiału. Jest to świetna opcja na zasłony wykonane z grubej i ciężkiej tkaniny. Mamy wtedy pewność, że nie wymknie się z żabki pod swoim ciężarem, ani też nie porwie! Taki wariant na karnisz z zasłoną jest banalny, a wygląda bardzo dobrze. Nie od dziś wiadomo, że najprostsze rozwiązania są najlepsze! 

Małym mankamentem może być jedynie pranie takiej zasłony. Metalowe elementy, zapewne nie działają pozytywnie na kondycję bębna pralki, jednak szansa na jego uszkodzenie jest minimalna, a więc warto zastanowić się nad tą opcją do swoich pięknych i funkcjonalnych wnętrz!

Jak ukryć?

od homify Nowoczesny

Karnisze raczej nie są dekoracją okna. Są nią piękne wzory firan i zasłon opadające na podłogę lub parapety. Dlatego coraz bardziej popularne w nowoczesnym wystroju wnętrz, staje się ukrywanie tej części wyposażenia okna. Istnieją szyny do zasłon, które w swej frontowej budowie mają szeroką listwę, pod którą chowają się żabki do mocowania firan. Jednak bardziej elegancko i spójnie z całym wnętrzem, wyglądają karnisze, które są zabudowane pasującą listwą podsufitową lub wręcz są jej kontynuacją z sąsiednich ścian. Takie rozwiązanie to zręczne i dyskretne ukrycie konstrukcji karnisza, która sama w sobie jest rzadko estetyczna i nie jest wartością dodaną w projektowaniu pięknych wnętrz.

Jakie drążki i szyny do zasłon są według Was najpraktyczniejsze?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu