homify 360°: dom pełen kontrastów w Lublińcu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: dom pełen kontrastów w Lublińcu

Alicja Olko Alicja Olko
Dom w Lublińcu 2 Nowoczesne domy od Dyrda Fikus Architekci Nowoczesny
Loading admin actions …

Każdemu z nas często rzuca się w oczy stylistyczny chaos panujący na ulicach polskich miast i przedmieść. Nie chodzi nam tym razem o bałagan i zaśmiecenie, ale o brak spójności architektonicznej. Szczególnie osiedla domów jednorodzinnych, te istniejące od dawna, rażą tym, iż wyglądają jak swoisty patchwork niedopasowanych do siebie elementów. Każda bryła zdaje się być wyrazem indywidualnych upodobań i gustów swoich właścicieli, nie biorąc pod uwagę ogólnej zabudowy terenu.

Mając to na uwadze, architekci z biura projektowego Dyrda Fikus Architekci stworzyli niezwykły dom jednorodzinny w Lublińcu, który, choć nie był w stanie dopasować się do budynków z nim sąsiadujących, to jednak doskonale wpisuje się w uporządkowany charakter ulicy. Dom ten kontrastuje nie tylko z innymi na tym osiedlu, ale także bazuje na przeciwieństwach w odniesieniu do jego formy zewnętrznej i charakteru wnętrza. Zobaczcie w detalach, jak prezentuje się ten wyjątkowy budynek, który doczekał się nagrody głównej w konkursie Architektura Roku 2014 w województwie śląskim!

Działka

Pierwszym wyzwaniem, z jakim musieli zmierzyć się architekci, była działka, a dokładniej jej rozmiar. Wynosił on niespełna 510 metrów kwadratowych, co wymuszało na projektantach dokładne i przemyślane nakreślenie planu jej zagospodarowania. Budowa domu w tej okolicy wymagała podporządkowania się do odgórnie narzuconych wymogów zagospodarowania, co oznaczało, iż trzeba było odejść od oryginalnego planu stworzenia budynku o płaskim dachu. Nie stało się to jednak przeszkodą w konstrukcji domu o charakterze silnie nowoczesnym i jakże oryginalnym!

Widok od strony ulicy

Bryłę budynku maksymalnie zbliżono do krawędzi działki, na dopuszczalną odległość trzech metrów po obu stronach domu, oraz do linii zabudowy od strony ulicy. Tym samym wykorzystano potencjał działki do maksimum, wznosząc na niej nie tylko pokaźnych rozmiarów dom, ale także tworząc obszerny ogród.

Niezwykle prezentuje się ten dom w rzędzie typowych wykwitów architektonicznych poprzedniego stulecia. Kontrastuje z nimi nie tylko bryłą- jej kształtem i formą- ale także kolorem i materiałem użytym na elewacji.

Bryła

Kształt budynku czyni z niego masywną bryłę o geometrycznych kształtach. Całość zdominowana została przez zadaszenie w formie prostego, czterospadowego dachu. Zmodyfikowano go jednak tak, aby swoją formą korzystnie wpływał na charakter bryły i na jej relację z działką.

Wierzchołek ogrodu przesunięto nieco w stronę ogrodu, optycznie odsuwając bryłę budynku od sąsiednich domów. Jednocześnie dach pochylono w stronę ulicy, co podkreśliło linię zabudowy. Czubek dachu został ścięty, dzięki czemu nabiera on charakteru trapezu. Płaski fragment stał się doskonałym miejscem na umieszczenie w nim świetlika.

Fasada

Niezwykle oryginalna, niespotykana i kontrastująca z innymi okolicznymi budynkami jest fasada omawianego przez nas domu. Ten nietypowy charakter zawdzięcza głównie swojej barwie oraz użytym do jej stworzenia materiałom. Wykorzystano membranę poliuretanową, która nie tylko nadaje fasadzie wyjątkowy kolor, ale także chroni budynek przed wodą i wilgocią. Ściany domu dodatkowo pokryto satynową powłoką sprawiającą, że wyglądają one inaczej w zależności od warunków atmosferycznych, kierunku padania promieni słonecznych, czy pory roku. Fasada zmienia się zatem od mieniącej się srebrem, poprzez złotawą, aż do smoliście czarnej.

Wyjście na taras

Już sama strefa wejścia do domu z tarasu ukazuje pierwsze kontrasty pomiędzy jego bryłą a wnętrzem. Czarna, niedostępna fasada zdaje się skrywać wnętrze jasne i przestronne, o czym świadczy biel znajdujących się za drzwiami ścian i podłóg. Same drzwi łączące wnętrze z tarasem są duże i przeźroczyste, wykonane ze szkła, ułatwiające dostęp do wnętrza naturalnego światła. Kolejne przeszklenia widzimy tuż obok strefy wejściowej, na ścianie po lewej stronie. Dom-twierdza zatraca zatem swój zamknięty charakter, otwierając się na zewnątrz.

Korytarz

Jak zupełnie inaczej prezentuje się wnętrze w porównaniu do tego, jak jawi się fasada zewnętrzna tego domu! Jest ono jasne i skąpane w naturalnym świetle, wpadającym do środka poprzez liczne przeszklenia o pokaźnych rozmiarach. Niemal wszystkie powierzchnie zostały pomalowane na biało, co sprawia, że nawet najciaśniejsze i najwęższe przestrzenie nabierają przestronności i stają się jaśniejsze.

Salon

Choć jeszcze nieumeblowany, salon prezentuje się nowocześnie i elegancko. Białe powierzchnie ścian i podłóg stały się doskonałym neutralnym tłem dla naturalnych materiałów, takich jak jasne drewno i beton architektoniczny.

Obszar salonu włącza się w otwartą strefę dzienną, znajdującą się na parterze. Samo pomieszczenie jest wysokie na niemal osiem metrów i korzysta z hojnie płynącego przez świetlik w suficie naturalnego światła. Dzięki temu jawi się jeszcze bardziej majestatycznie.

Kuchnia

Elegancka, nowoczesna i minimalistyczna- kuchnia w tym domu nawiązuje stylistycznie do estetyki, w jakiej utrzymano jego wystrój. Biel i drewno składają się tu na doskonałą parę, a czarne, luksusowe elementy wyposażenia dopełniają dekor całości. Kuchnia także została doświetlona dzięki światłu wpadającemu przez świetlik i zyskała przez to na przestronności.

Schody

Ściana klatki schodowej wykonana została z płyt betonu architektonicznego, co nadaje jej nieco industrialnego charakteru. Schody z kolei są lekkie, metalowe, ciekawie zawijające się ku górze. Ich stopnie zdają się być niewielkie, a dzięki ich przymocowaniu jedynie po jednej stronie, jawią się także subtelnie. Prosta forma schodów dopełniona została takową barierką o funkcjonalnym charakterze.

Łazienka

Na piętrze, gdzie zlokalizowano strefę prywatną dla mieszkańców domu, także zastosowano nietypowe rozwiązania architektoniczne. Piętro podzielono na dwa poziomy- jeden dla rodziców, a jeden dla dziecka. Łazienka o minimalistycznym, nowoczesnym dekorze i ekstrawaganckim obszarze kąpielowym, także skąpana jest w bieli. Z wanny obserwować można salon, znajdujący się poniżej.

Toaleta

W tym pomieszczeniu po raz pierwszy dostrzegamy akcent kolorystyczny w postaci pastelowych ścian i podłóg w odcieniu wrzosowym. Także w tym wnętrzu dominuje eleganckie wyposażenie i dekoracyjny minimalizm. Biała ceramika łazienkowa i nowoczesna armatura pięknie prezentują się na tym pastelowym tle.

Inny oryginalny dom w ciekawej bryle znajdziecie w Katalogu Inspiracji homify 360°: dom jednorodzinny pod Gdańskiem.

Co myślicie o domie o takim kształcie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu