7 pomysłów na mały ogród | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

7 pomysłów na mały ogród

Alicja Olko Alicja Olko
Kratki ogrodowe PCV Klasyczny ogród od Ogrodzenia PCV Klasyczny
Loading admin actions …

Mały ogród, tak jak wszystkie inne małe przestrzenie, należy projektować ze szczególną ostrożnością i uwagą. Niewielki metraż zielonego terenu wokół naszego domu wcale nie musi być problemem, gdy do jego aranżacji podejdziemy w sposób praktyczny, trzymając się pewnych ustalonych zasad.

Mały ogród może być o wiele piękniejszy niż ten duży, cechując się niezwykłą przytulnością i wyjątkowym czarem. Wiosną i latem staje się przedłużeniem salonu, zachęcając do tego, aby spędzać w nim wolny czas na relaksie i spotkaniach towarzyskich. Przy odpowiednim zarządzaniu przestrzenią, można nawet pozwolić sobie na stworzenie niewielkiego ogródka warzywnego.

Zapoznajcie się z naszymi siedmioma pomysłami na projekt małego ogrodu!

Ogrodzenie

Kratka ogrodowa PCV Klasyczny ogród od Ogrodzenia PCV Klasyczny
Ogrodzenia PCV

Kratka ogrodowa PCV

Ogrodzenia PCV

Szczególnie ważnym aspektem w projektowaniu małego ogrodu jest wybór ogrodzenia. Małej powierzchni nie powinno otaczać się grubym, wysokim murem, czy ciemnym, masywnym płotem. Najlepiej sprawdzą się parkany o jednolitej, neutralnej kolorystyce- białe lub w kolorze naturalnego drewna- obsadzone pnączami lub bluszczem. Innym dobrym rozwiązaniem jest siatkowy płot, przy którym zasadzimy żywopłot. Pomysły te odgradzają ogród od sąsiadów i ulicy, ale jednak nie przytłaczają i tak już niewielkiej powierzchni.

Rośliny

Latem można bawić się w land art. od homify Minimalistyczny
homify

Latem można bawić się w land art.

homify

May ogród, do którego przejść można bezpośrednio z salonu, może stanowić jego stylistyczne przedłużenie. Stawiając na tę samą estetykę, tworzymy spójną i harmonijną całość, łącząc wnętrza domu z jego otoczeniem zewnętrznym. Osiągnąć to można zasadzając w ogrodzenie rośliny i krzewy o podobnej kolorystyce, w której utrzymane są wnętrza. Jeżeli chcemy jednak wprowadzić do ogrodu wszystkie kolory tęczy, warto pogrupować wielobarwne kwiaty na rozmieszonych w różnych miejscach klombach i rabatach.

Optyczne powiększanie ogrodu

Inspiracje na ciekawe kompozycje ogrodowe Nowoczesny balkon, taras i weranda od Ired-Garden Nowoczesny
Ired-Garden

Inspiracje na ciekawe kompozycje ogrodowe

Ired-Garden

Istnieje kilka sposobów na to, aby optycznie powiększyć mały ogród:

- rozsadzanie roślin w orientacji piętrowej, zgodnie z ich wysokością, co spowoduje, że przestrzeń ogrodu pogłębi się

- rośliny o dużych liściach powinno sadzić się bliżej domu, gdyż skupiają uwagę. Z tego względu najlepiej zlokalizować je jak najdalej od ogrodzenia. Tam z kolei powinny znaleźć się te o delikatnych i małych liściach.

- rośliny o chłodnych barwach, takich jak niebieski, różowy, fioletowy, powinny znajdować się na tyłach ogrodu, gdyż potęgują wrażenie większej przestrzeni.

Meble ogrodowe

Przestrzeń tarasu została podzielona na funkcje. Poszczególne pomieszczenia oddzielaja trawy w wysokich donicach. od homify Nowoczesny
homify

Przestrzeń tarasu została podzielona na funkcje. Poszczególne pomieszczenia oddzielaja trawy w wysokich donicach.

homify

Ogród to przede wszystkim miejsce do relaksu, a także spędzania czasu wolnego wiosną i latem. Do tego niezbędne nam są odpowiednie meble wypoczynkowe, przeznaczone specjalnie do ogrodu. Wyposażanie niewielkiego ogrodu, podobnie jak urządzanie małego salonu, wymaga postawienia na meble funkcjonalne, praktyczne. Najważniejszym elementem wyposażenia ogrodowego jest ławka do siedzenia oraz niewielki stolik. Meble te ustawić można na tarasie, w przypadku gdy ten przechodzi płynnie w ogród. Tym samym zaoszczędzimy miejsce, które przeznaczyć można na rośliny i krzewy.

Pomysłowe rozwiązania

​Zielona ściana – prosty montaż, fantastyczny efekt! Nowoczesny ogród od Pixel Garden Nowoczesny
Pixel Garden

​Zielona ściana – prosty montaż, fantastyczny efekt!

Pixel Garden

Projektując mały ogród należy wykazać się dużą pomysłowością i kreatywnością w wyszukiwaniu rozwiązań zaoszczędzających przestrzeń. Jednym z nich mogą być tak zwane zielone ściany, czyli panele, nadające się zarówno do wnętrza, jak i do ogrodu, które umieścić można na ścianie i umieścić w specjalnie przeznaczonych ku temu miejscach donice z roślinami. Tym samym wykorzystujemy przestrzeń w pionie, tworząc panel zieleni.

Miejsca do przechowywania

Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski

Altanka to nie tylko świetne miejsce zapewniające schronienie w podczas niesprzyjającej aury, ale także doskonały schowek, gdzie umieścić można meble ogrodowe i narzędzia. Także w małym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce na altankę, właśnie dzięki licznym praktycznym funkcjom, które spełnia. W wersji drewnianej, doskonale wpisuje się w klimat małego ogrodu, stając się nie tylko miejscem do schronienia czy przechowywania, ale także swoistym elementem dekoracyjnym.

Ogród w miejskiej dżungli

Taras z palet Skandynawski ogród od Palletideas Skandynawski
Palletideas

Taras z palet

Palletideas

A na koniec pomysł na mały ogród dla tych, którzy mieszkają w blokach w samym środku tętniących życiem metropolii. I nie mamy tu na myśli tych szczęściarzy, dysponujących przestrzenią balkonu! Wiele mieszkań posiada jedynie dostęp do tak zwanego francuskiego balkonu. Choć nie pozwala on nam na umieszczenie na nim leżaka i opalanie się, to jednak umożliwia powieszenie lub ustawienie donic z kwiatami, krzewami czy ziołami. Tak prowizorycznie urządzony ogród jest dla wielu najlepszą namiastką natury w miejskiej dżungli. Warto rozważyć tę opcję i cieszyć się wielobarwnymi kwiatami, zielenią krzewów i zapachem świeżych ziół w wielkomiejskim otoczeniu!

Uwięzieni w miejskiej dżungli? Oto kilka sposobów na to, jak się z niej wydostać- Jak stworzyć zieloną oazę w centrum miasta? – 5 pomysłów

Jakie są Wasze porady dotyczące projektowania małego ogrodu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu